Bebeklerin Altı Nasıl Temizlenir?
Bebeklerin Altı Nasıl Temizlenir?

Bebeklerin Altı Nasıl Temizlenir?

Bebeklerin Altı Nasıl Temizlenir? hakkında düzenlediğimiz yazımızda bebek bakımının önemli bir parçası olan bebek alt temizliğinde dikkat edilmesi gerekenlere değindik.

Günümüz marketlerinde satılan tek kullanımlık bezler olmasına rağmen yıkanabilir kumaş bezler de kullanılmaktadır. Günümüz ekonomisini de düşünürsek; maddiyatınızı zorlayacağını düşünüyorsanız hazır olarak satılan bu bezlerden edinmek yerine evde kendinizde dikebilirsiniz. Gerekli ebatlarda dikilen bu bezlerden dışkının giysiye bulaşmaması için özel satılan altlıklar yardımıyla ya da özel satılan külotlarla birlikte bebek bezlenmelidir.

Bebeklerin ortalama olarak günde 6 7 defa bezlerinin değiştirilmesi gerekir. Yeni doğan bebeklerin ciltleri oldukça narin ve hassas olduğu için yapılacak temizleme işlemi olduğunca dikkatli ve titiz bir şekilde yapılmalı aksi takdirde bebeğin rahatsızlanması, cildinin tahriş ve pişik olması kaçınılmazdır. Bu yüzden şu koşullara dikkat edilmelidir.

Bebeklerin Altı Nasıl Temizlenir?
Bebeklerin Altı Temizlenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bebeklerin Altı Temizlenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Rahat bir zemin seçilmeli, bebeğin yatırılacağı zemine yumuşak bir battaniye serilmelidir.
  • Bebek sırt üstü yatırılmalı, bezi yavaşça açılıp bacakları yukarı doğru narince kaldırılmalıdır.
  • Bebek kakasını yapmış ise tuvalet kağıdı yardımı ile (tercihen ıslak mendil kullanılmalı) yukarıdan aşağıya doğru bir temizleme yapılmalıdır.
  • Bebeğin dışkısı temizlendikten sonra pişik kremi veya özel bebek losyonları kullanarak bölgenin steril kalmasını sağlayın.
  • Bütün işlem bittikten sonra pişik olma ihtimaline karşı 15 dakika havalanması için bekleyin ve bebeğin yeni bezini takın.
  • Son olarak bebeğin kıyafetlerine bulaşan pislik yoksa bebeğin kıyafetlerini giydirin.
  • Bunların haricinde bebeklerin alt temizleme işlemini bebeğinizin erkek veya kız olmasına göre de önem arz edebilmektedir.

Kız Bebeklerin Altı Nasıl Temizlenir?

Kız bebekler fizyolojik yapılarından dolayı daha dikkatli ve özenli bir şekilde yapılmalı temizleme işlemi önden arkaya doğru silerek gerçekleştirilmelidir ve ardından ıslak mendil veya peçete atılmalıdır. Alt temizleme işlemi uygulanırken dışkının özellikle cinsel bölgeye bulaşmamasına dikkat edilmelidir, aksi takdirde iltihaplanma ihtimali olduğunca yüksektir.

Erkek Bebeklerin Altı Nasıl Temizlenmeli?

Erkek bebeklerin bezlerinin temizliğinde öncelikle testis torbaları sonra penis ve sonrasında ise dışkı temizlenmelidir. Her aşamada ayrı bir mendi/ıslak mendil kullanılması bebeğin hijyeni ve sağlığı açısından önemli ve gereklidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bebeklerin Altı Nasıl Temizlenir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin