Dünyanın En İlginç Düğün Gelenekleri
Dünyanın En İlginç Düğün Gelenekleri Hakkında Bilgiler

Dünyanın En İlginç Düğün Gelenekleri

Türkiye’de de size ilginç gelebilecek düğün gelenekleri olsa da dünyanın en ilginç düğün gelenekleri, ülkemizdeki geleneklerin aslında hiç ilginç olmadığını daha iyi gösteriyor. Birçoğumuza saçma gelebilecek geleneklere sahip ülkeler için, hiç şüphesiz ki kendi örf ve adetleri kutsal ve değerli bir yerdedir.

Evlilik yapmak için her milletin ayrı bir gelenek göreneği bulunurken, bunlardan bazıları ciddi anlamda abartı boyutuna taşımaktadır.

Dünyanın En İlginç Düğün Gelenekleri Nelerdir?

Dünyanın En İlginç Düğün Gelenekleri
Dünyanın En İlginç Düğün Gelenekleri

Hindistan

İnekleri kutsal kabul eden toplumlardan biri olan Hindistan’ın, düğün gelenekleri de oldukça farklılık gösteriyor. Hindistan’da düğünün yapılacağı gün damat gelinin annesi yani kayınvalidesi tarafından karşılanır. Kayınvalide burada damadın ayaklarını yıkayıp ona süt ve bal ikram eder.

Çin’de Astroloji Önemlidir

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin ise yine dünyanın en ilginç düğün gelenekleri ile öne çıkan ülkelerden biridir. Çünkü burada evlilikler bir nevi iyi bir astroloji uzmanının tavsiyesi ile olmaktadır. Elbette Çin’in her yerinde bu gelenek geçerli olmasa da bazı bölgelerinde oldukça önemlidir.

Astronot damadın ailesi hakkında görüşlerini astrolojiye göre bildirerek, çiftin uyumlu olup olmadığına karar verir. Aynı zamanda bu sonuç damadın ailesi tarafından kız tarafına iletilerek, kız tarafının da astroloğa gitmesi beklenir.

Geline gönderilen hediyeler oldukça önemli olup, düğünden önce damat tarafından gönderilen hediyelerin arasında mutlaka çay olmalıdır.

Afrika’da Çiftler Çalı Süpürgesinden Atlar

Afrika’nın bazı yerel bölgelerinde ise kız istenildiğinde teklifin kabul edilmesi halinde, damat tarafı kızın ailesine fıstık ve para verir. Düğün gününde ise damat ve gelin çalı süpürgesinden atlayarak gerdeğe girerler. Bunun sebebi ise evlilik yapan çiftlerin tüm kötülükleri geride bırakacaklarına inanılmasıdır.

Rusların En İlginç Düğün Gelenekleri

Dünyanın En İlginç Düğün Gelenekleri
Dünyanın En İlginç Düğün Gelenekleri Hakkında Bilgiler

Ruslarda ise çok abartılı düğün gelenekleri bulunmasa da özel olarak yapılan bir somun ekmeğinin gelin ve damat tarafından aynı anda ısırılmaya başlaması, ilginç kabul edilebilecek gelenekler arasındadır.

Ekmeğin hamurunu yoğuran kadının mutlu bir evliliğin olması şarttır. Ekmekten en çok ısıran taraf, ailenin reisi olarak bilinir. Ayrıca damadın gelinin kömür tozuna bulanmış ayaklarını öpmek gibi farklı gelenekler de Rusya’nın kırsal kesimlerinde görülmektedir.

Pakistan’da Damada Küfür ve Hakaret Edilir

Pakistan’ın bazı bölgelerinde damat için kolay sayılmayacak bir süreç kız isteme sürecidir. Çünkü damada kız tarafı büyük küfürler ve hakaretler ederek damadın ne kadar sabırlı olduğu ölçer. Şüphesiz böyle bir gelenek Türkiye’de olsaydı, herhalde sonucu çok daha farklı olurdu.

İskoçya’da Ayrı Bir Gelenek

Evlenmeden önce salça, yumurta ve yemek artıkları gibi çeşitli şeyler bir kabın içerisinde karıştırılarak gelinin üzerine dökülür. Gelin bu vaziyette bir süre mahallede gezdirilerek insanların görmesi sağlanır.

Geleneğe göre gelinin evlilik hayatı boyunca sözde zorluklara alışması bu şekilde sağlanmış olur. İskoçya’da diğer yandan damat ve gelinin düğün günü birbirinin ayaklarını yıkaması da farklı geleneklerden biridir.

Keyifli ve ilginç konulara listecafe kategorimizden ulaşabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dünyanın En İlginç Düğün Gelenekleri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin