Kategori arşivi: Biyografi

Brad Pitt Kimdir Hayatı ve Oynadığı Filmler

Gerçek adıyla William Brad Pitt dünyaca ünlü bir aktördür. 1963 yılında 18 Aralık’ta, Oklahoma, Amerika Birleşik Devletleri’nde dünyaya gelmiştir. Amerikan sinema endüstrisi olan Hollywood’un en tanınmış başarılı aktörlerinden biridir. Brad Pitt iki kardeşe sahiptir. Ailenin en büyük çocuğu Brad’tir. Brad okul hayatı boyunca sporla yakından ilgilenmiştir. Brad Pitt 180 cm boyundadır.

Üniversite okumak için farklı şehre taşınan Brad gazetecilik bölümü öğrencisiydi. Fakat bu bölümü tamamlamadı. Brad aktör olmayı istediği için Amerika Birleşik Devletleri’nin California eyaletine taşındı. Risk alan Brad Pitt’in cebinde sadece üç yüz elli doları vardı. Aldığı riskte başarılı olan Brad kariyeri boyunca pek çok filmde oynamıştır.

Oyunculuğun yanı sıra tüm dünyada yakışıklılığı ile bilinmektedir. 180 cm boyunda, sarı saçlı ve buğday tenlidir. Kendine has gülümsemesi ile karizma ikonu olmuştur. Brad Pitt’in öz ve evlatlık olmak üzere toplamda 6 çocuğu vardır. İki evlilik yapmıştır. İlki Jennifer Aniston ikincisi Angelina Jolie’dir. İki evliliğini de sonlandırmıştır. Bu yazımızda Brad Pitt kimdir? Hayatı nasıldır? ve oynadığı filmlerden bahsedeceğiz.

Rol Aldığı Filmler

 

Brad Pitt kimdir, hayatı ve oynadığı filmler yazımıza rol aldığı filmlerden devam edeceğiz. En sevilen filmleri sırasıyla şöyledir.

Fight Clup- Dövüş Kulübü

10 Aralık 1999 yılında Türkiye’de gösterime girmiştir. İzleyenler tarafından sevilen bir filmdir. Filmde Brad Pitt’e Edward Norton eşlik etmektedir. Filmde bol dövüş sahnesi görülmekle birlikte psikoloji konuluda bir filmdir. Film yüksek hasılat elde etmiştir.

İnglourious Basterds- Soysuzlar Çetesi

Film 2009 izleyiciye sunulmuştur. 2 saat 33 dakikalık bir filmdir. Filmde Brad Pitt’e pek çok aktörde eşlik etmiştir. Nazilere isyan eden bir avuç savaşçının hikayesi anlatılmaktadır. Ünlü yönetmen Quentin Tarantino tarafından yazılıp yönetilen film izleyiciler tarafından oldukça beğenilmektedir. Film önemli film festivallerinde toplamda 59 ödül almıştır.

12 Years a Slave- 12 Yıllık Esaret Filmi

2013 yılında vizyona giren film 2 saat 14 dakikadır. Film Dram-Tarih konularındadır. Filmin başrolü Chiwetel Ejiofor’dur. Gerçek bir yaşam öyküsü anlatılmaktadır. Brad Pitt bu filmde başrol değildir.  Oscar dahil olmak üzere filmin 34 tane önemli festivallerden ödülü vardır.

The Curious Case Of Benjamin Button- Benjamin Button’un Tuhaf Yaşam Hikayesi

Bu film 2008 yılında gösterime girmiştir. Romantik- Fantastik türdedir. 166 dakikalık bir filmdir. Filmde Brad Pitt’e Cate Blachett eşlik etmektedir. Filmin konusu oldukça ilgi çekmektedir. Yaşlı olarak doğan zamanla gençleşen Benjamin Button’un yaşamından bahsedilmektedir. Banjamin Button karakterini Brad Pitt canlandırmaktadır. İyi oyunculuğun yanı sıra film profesyonel makyajlarıyla da beğeni toplamaktadır. Filmin sinema festivallerinde 23 ödülü bulunmaktadır. Film izleyiciler tarafından da oldukça beğenilmektedir.

 

Ala Tokel Kimdir? Ala Tokel Kaç Yaşındadır?

Ala Tokel kimdir? Youtube sayesinde adını geniş kitlelere duyurmayı başaran bir yayıncıdır. Tokel’in yayınladığı videoların pek çoğu makyaj ve kişisel bakım konuludur. Kadir Has Üniversitesi’nin Yeni Medya bölümünden mezun olması sebebiyle başarılı bir yayıncılık sürdüren Tokel, hayranları için vlog videoları da yayınlar. Gezip gördüğü yerleri paylaşan, bazı aile bireyleriyle videolar çeken genç yayıncının popülaritesi yüksektir. Youtube’daki takipçi sayısı, Ağustos 2021 itibariyle 255 bindir. Aynı dönemde Twitter platformundaki takipçi sayısı ise bilinmemektedir. Çünkü @tokela kullanıcı adı ile açtığı hesabını, bilinmeyen sebeplerle bir süre kapatmıştır.

Ne İş Yapıyor? Ala Tokel’in Mesleği Nedir?

Tokel’in şu an için profesyonel olarak sürdürdüğü tek iş makyaj yayıncılığıdır. Kendi adıyla açmış olduğu makyaj stüdyosunda pek çok ürün seçeneği vardır. Henüz Türkiye piyasasında bulunmayan ürün çeşitlerini deneyen ve takipçilerine de aynı fırsatı sunan Ala Tokel mesleği olan makyözlük ve yayıncılık konusunda önemli başarılar göstermektedir.

Ala Tokel Makeup Studio adıyla kurulan makyaj stüdyosu, başlıca 3 hizmet türüne sahiptir. Bunlar ise gündüz makyajı, gece makyajı, gelin makyajı ve express makyaj hizmetleridir. Gece makyajı ve gündüz makyajı için kullanılan malzemeler, güneş ışığının cilt üzerindeki etkileri dikkate alınarak seçilir. Bölgesel makyaj olarak da bilenen express makyaj, müşterinin seçeceği tek bir bölgeye uygulama yapılmasını ifade eder.

Gelin makyajı ise tercih edilen düğün kıyafetine uygun olarak, belli standartlarda yapılan makyajlardır. Ayrıca kına makyajı, nişan makyajı ve kirpik lifting hizmetleri de ön plana çıkar. Düğün makyajı ile aynı mantığa sahip olan kına ve nişan makyajları yoğun talep görür. Kirpiklerin kıvrılarak daha canlı ve etkileyici hale getirildiği lifting uygulamaları da Ala Tokel Makyaj Stüdyosu tarafından üst seviyede verilen bir hizmettir.

Ala Tokel Kaç Yaşındadır?

Ala Tokel yaşı itibariyle henüz genç bir yayıncıdır. Doğum yılı 1994 olan Tokel, 2021 itibariyle 27 yaşını doldurmuştur.

Ala Tokel Evli Midir?

Ala Tokel Kimdir? Ala Tokel Kaç Yaşındadır?

Tokel, 2017 yılında Eren Bülbül ile evlenmiştir. Basına yansımamış olan sebeplerle eşinden ayrılan Ala Tokel şu anda boşanmış durumdadır ve evli değildir. Fakat ilişki halinde olduğu bilinen birileri vardır.

Ala Tokel Sevgilisi Kimdir?

Ala Tokel sevgilisi Ahmet Aksöz ile bir müddet birliktelik yaşamıştır. İlişkilerinin devam ettiği bilinen çiftin evlilik düşünüp düşünmediği hakkında bilgi yoktur. CHP’nin eski milletvekillerinden Uğur Aksöz’ün oğlu olan Ahmet Aksöz, 2019 yılında BluTV’de yayınlanan “Kafayı Yersin” programını sunmuştur. Sadece 13 bölüm devam etmiş olan bu program artık yayında değildir.

 

Marie Avgeropoulos Kimdir, Hayatı?

Doğum Tarihi: 17 Haziran 1986

Doğum Yeri: Thunder Bay, Ontario, Kanada

Mesleği: Oyuncu, Model

Boyu: 1,65

Kilosu: 53 kg.

Burcu: İkizler

Marie Avgeropoulos, 17 Haziran 1988 senesinde Kanada’nın Ontario şehrinde doğmuştur. Kanadalı oyuncunun kökenleri aslen Yunanistan’a dayanıyor. Oyunculuk kariyerine 2009 senesinde rol aldığı bir komedi filmiyle başlamıştır. The CW’nin popüler TV dizisi The 100’deki Octavia Blake rolüyle tanınır. 

Çocukluğunu kamplarda geçiren Marie’nin avlanma ve kampçılığa büyük bir ilgisi vardır. Maceraperest bir yapısı olan oyuncu, 16 yaşlarındayken müzikle ilgilenmiş ve bateri çalmaya başlamıştır. Üniversitede 2 yıl gazetecilik okuduktan sonra, Marie Avgeropoulos Avrupa’ya taşındı ve kısa süre sonra memleketi Kanada’ya döndü. Bateri çalmak konusundaki becerisi sayesinde ulusal reklamlarda görünmeye başlamıştır. Daha sonrasında ise Amerikalı yönetmen Chris Columbus tarafından keşfedilmiştir. “I Love You, Beth Cooper” adlı komedide oynadıktan sonra, daha fazla film ve dizide yer alma fırsatı buldu.

2010 senesinde “Hunt to Kill” filminde hayat verdiği “Kim Rhodes” rolüyle olumlu yorumlar almayı başarmıştır. 2014 senesinde vizyona girmiş olan “The 100” dizisinde baş rol karakterlerden bir tanesi olan “Octavia Blake” rolünü oynamıştır. “The 100” konusu bilim kurgu olan, yazarı Kass Morgan’ın kitabının televizyon uyarlamasıdır. Hatta yazar Kass Morgan kitabı yazarken hayalinde canlandırdığı karakterlerle, televizyon oyuncularını kıyasladığı zaman, “Octavia Blake” karakterinin hayalinde canlandırdığı karakterle birebir örtüştüğünü itiraf etmiştir. 3. Dünya savaşı sonrasında radyasyona maruz kalan dünyadan kaçan ve 97 yıl boyunca bir uzay istasyonunda yaşamlarını devam ettiren insanların, bir kez daha dünyaya dönme ve yaşamaya çalışmalarını konu alan “The 100” dizisinde Octavia Blake karakteri macera ve keşfetmeyi çok seven bir karakterdir. Başarılı ve güzel oyuncu Mary Agropoulos’un çocukluğundan beri sık sık kamp yapmayı ve avlanmayı sevdiğini düşünürsek, bu rolü aktarmakta pek zorlanmadığını tahmin etmek güç değil. Dizi yayın hayatına devam ederken, başarılı oyuncu dizinin dışındaki diğer film projelerinde de rol almaya devam etmektedir.

Marie Avgeropoulos’un Yer Aldığı Dizi ve Filmler

Marie Avgeropoulos Kimdir, Hayatı?
 • Supernatural / Taylor (2009) 
 • Harper’s Island / Stacy (2009)
 • Sorority Wars / Missy (2009)
 • Smoke Screen / Suzi (2010)
 • Random Walk / (2010)
 • The Troop / Sarah (2010)
 • Fringe / Waitress (2010)
 • Hunt to Kill / Kim Rhodes (2010)
 • Human Target / Jamie Hartloff (2010)
 • Eureka / Bonnie (2011)
 • Hiccups / Terry (2011)
 • 50/50 /Allison (2011)
 • Walking the Halls / Amber (2012)
 • Fugitive  at 17 / Holly Hamilton (2012)
 • The Inberweeners / Samantha (2012)
 • 90210 / Cassie McCoy (2013)
 • Cult / Kirstie Nelson (2013)
 • The 100 / Octavia Blake (2014)
 • Tracers / Nikki (2014)
 • A Remarkable Life / Chelsea (2015)

Dylan Minnette Kimdir, Hayatı?

Tam Adı: Dylan Christopher Minnette

Doğum Tarihi: 29.12.1996

Doğum Yeri: Evansville, Indiana, ABD

Mesleği: Oyuncu, Şarkıcı, Müzisyen

Burcu: Oğlak 

Boyu: 1,73

Dylan Minnette, Craig ve Robyn Minnette’nin oğlu olarak Evansville, Indiana’da gözlerini dünyaya açtı.  Bir yetenek avcısı tarafından henüz 7 yaşındayken keşfedilen oyuncu, ilk başlarda model olarak bazı projelerde çalıştı ve sonra TV reklamlarında roller aldı. Daha sonrasında Minnette oyunculuk alanında bir kariyer yapmak için Los Angeles’a taşındı. 

Dylan Minnette, Drake & Josh dizisinde ufak bir rolle ilk defa seyirci karşısına çıktı. Daha sonra Scandal, Let Me In, Prison Break, Snow Buddies yapımlarında oynadı. 2017 senesinde Netflix dizi Ölmek İçin 13 Sebep’de başrolde oynadı. Minnette, bu dizide canlandırdığı karakteri ile oldukça büyük beğeni topladı popüleritesi arttı. Başarılı oyuncu bunlara ek olarak “Wallows” isimli bir müzik grubunda vokallik yapıyor ve gitar çalışıyor. Minnette, 2015 senesinde grubuyla beraber katıldığı ‘Grupların Savaşı’ yarışmasında birinci oldu.

Dylan Minnette’nin Rol Aldığı Diziler

 • Drake & Josh / Jeffrey (2005)
 • Mad TV / Billy (2006)
 • Saving Grace / Clay Norman (2007)
 • Aweke / Rex Britten (2012)
 • Nikita / Stefan Tasarov (2013)
 • Save Me / Ben Tompkins (2013)
 • Scandal / Fitzgerald Jr. (2014)
 • 13 Reasons Why / Clay Jensen (2017)

Dylan Minnette’nin Rol Aldığı Filmler

 • Game of Life / Billy (2007)
 • Fred Claus / (2007)
 • Kar Partileri / Noah Framm (2008)
 • Güzel Kızlar Kulübü / Todd Lyons (2008)
 • Tutsak / Ralph Dover (2013)
 • Nefesini Tut / Alex (2014)

Marilyn Monroe Kimdir?

Marilyn Monroe denince akıllara beyaz ve kırmızı elbisesinin rüzgarda uçuşan eteğiyle çok ama çok güzel bir kadın gelmektedir. Yaşadığı yasak aşklar, skandallar ile geçen bir yaşam ve çok genç yaşta şüpheli bir ölümü ile gelmiş geçmiş en seksi en güzel en çekici ikonlar arasındadır. Peki, gerçekten Marilyn Monroe kimdir? Nasıl bir hayatı olmuştur? Nasıl ölmüştür? İşte, tüm bilinmeyen yönleriyle dünyanın en güzel sarışın kadının hayat hikayesi.

Marilyn Monroe Çocukluk Yılları

Aslında anne ve babası ona Norma Jean ismini vermiştir. Gerçek adı Marilyn Monroe değildir. 1926 yılında Kaliforniya da yaşayan Amerikalı bir ailenin üç numaralı çocuğu olarak doğmuştur. Ailesinin maddi durumu çok kötü olduğu için annesi Marilyn’ i doğumdan çok kısa bir süre sonra başka bir aileye, daha iyi şartlarda büyümesi için evlatlık olarak verilmiştir. Norma Jeanne yani Marilyn Monroe yavaş yavaş büyürken öz annesi de çalışmaya başlamış ve maddi sorunlarını kısmen de olsa çözmüştür. Bu nedenle kızını tekrar yanına almak istemiş fakat karşı taraf kabul etmemiştir. Aslında Marilyn Monroe hayat hikayesi oldukça etkileyicidir.

Öz annesi hiç bir zaman kızından vazgeçmedi ve yedi yaşında iken yasal velayetini geri aldı. Annesinin şizofreni teşhisi alması nedeniyle velayeti annesinin en yakın arkadaşı üzerine almıştır. Dokuz on yaşına geldiğinde yetimhaneye gitmek zorunda kalan Marilyn çocukluğunda uğradığı cinsel saldırıların etkilerini hiç bir zaman unutamamıştır. 16 yaşına kadar gerçek bir evi olmayan bu talihsiz kız çocuğu bir yaprak gibi oradan oraya savrulmuştur.

Norma Jeanne Nasıl Marilyn Monroe Olmuştur?

Hayatın ona yaşattığı zorluklar nedeniyle doğru dürüst bir eğitim hayatı olmamıştır. Kendisine ait bir evi olsun diye 16 yaşındayken bir polis ile evlenmiştir. Evlilik hayatı iki yıl gibi çok kısa bir sürede bitmiştir.

İkinci dünya savaşı zaferini belgesel haline getirmesi için görevlendirilen bir gazeteci, tesadüfen çalıştığı fabrikada Marilyn’in fotoğraflarını çekmiştir. Bu fotoğraf sayesinde bir mankenlik ajansına giriş yapmış. Mankenlik yapmaya başladıktan sonra saçlarını sarıya boyattı ve dünya tarihine adını sarışın bomba diye kazıdı. Sarı saçlar güzelliğine güzellik katmış bu durumda doğal olarak yapımcıların dikkatini çekmiştir.

Çalışmış olduğu film yapımcısı Been Layne önerisi ile adını Marilyn Monroe olarak değiştirdi. Çekmiş olduğu İlk iki film istenilen başarıyı yakalayamadı. Bu nedenle iki yıl kadar bir süre setlerden uzak durdu. Bu süre zarfında mankenlik yapsa da aklında oyunculuk yer etmiştir.

1953 yılına kadar başrol dahil olmak üzere filmlerde oynamasına rağmen asıl başarıyı 1953 yapımı olan Niagara isimli filmde göstermiştir. Bu filmde göstermiş olduğu oyunculuk performansı ile sinema eleştirmenlerinden tam not almıştır.

1960 yılına kadar oyunculuk kariyerinde kendisini zirveye taşımıştır. 1960 yılına kadar geçen sürede süre zarfında geceleri rahat uyuyabilmek için kullanmış olduğu uyku haplarının yapmış olduğu bağımlılıkların yanı sıra bir de bunlara uyuşturucu ve alkol de eklenmiştir. 1961 yılında 3 evliliğini yapmış olduğu Arthur Miller ile boşanması ile birlikte hem özel hayatı hem de kariyeri çöküşe geçmeye başlamıştır. Uyuşturucu, alkol, uyku hapları derken Marilyn Monroe hayat hikayesi 5 ağustos 1962 yılında evinin yatak odasında yüksek dozda uyku hapı neticesinde sona ermiştir.

Marilyn Monroe Filmleri

Marilyn Monroe Genç hissettirmek, Tehlikeli oyun, iki sevgi arasında, Tehlikeli bakıcı gibi filmlerle oyunculuk kariyerine adım atmıştır. Daha sonra ise Niagara, Erkekler sarışınları sever ve milyoner avcıları filmleri ile kariyerinde zirve yapmıştır. 1955 yılında yaz bekarı isimli filmi ile en büyük başarısını yakalanmıştır. Bazıları sıcak sever filmindeki oyunculuğu ile kariyerini en iyi kadın oyuncu altın küre ödülü ile taçlandırmıştır.

Bob Marley Kimdir? Hayatı

Bob Marley, 6 Şubat 1945 tarihinde doğmuştur. Efsane sanatçı Marley, daha 5 yaşında, annesinin Kingston’a taşınma kararından sonra yeni bir hayata başlamıştır. Hayatı boyuncu en iyi arkadaşı olacak Bunny Livingston’la tanışmıştır. Bob ve Bunny, çocuk yaşlarından beri müzikle uğraşmıştır. Beraber müzik yapmaya başlayan arkadaşlar, profesyonel anlamda müziğe The Wailers grubuyla başlamıştır.

Tam Adı: Robert Nesta Bob Marley

Doğum Tarihi: 6 Şubat 1945

Doğum Yeri: Saint Ann, Jamaika

Ölüm Tarihi: 11 Mayıs 1981, 

Ölüm Yeri: Miami, Florida, ABD

Meslek: Şarkıcı, Söz Yazarı, Gitarist

Tarzı: Reggae, Ska

Burcu: Kova

Bob Marley Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgiler

Bob Marley, reggae müzik tarzının Jamaika ile sınırlı kalmaması ve dünyaya yayılmasını sağlayabilmiş bir insandır. Müzikle alakalı kesimin büyük bir bölümü Bob Marley’i reggae müziğin kralı olarak tanımıştır. Grubun ilk hiti “Simmer Down” isimli çalışmaları olmuştur. İlerleyen zamanlarda Marley, Peter Tosh ve Bunny Livingston solo çalışmalara imza atacaklardır. The Wailers grubunun dağılmasından sonra Marley, 3 kadın reggae sanatçısının oluşturduğu The I-Threes grubuna yardım ederek, düzenlediği ve yazdığı bestelerde politik bir içerik kullanmıştır.

Bob Marley, 1972’de “Catch A Fire”, 1973’te “Burnin” albümünü, 1975’te “Natty Dread” ve “Live” adlı yapıtlarını yayınlayarak müzik kariyerine devam etmiştir. Avrupa ülkelerinin hayranlığı nedeniyle Avrupa’ya turneler düzenlemiştir. Bob Marley’in en ünlü iki eserinden biri olan “Get Up, Stand Up” toplumsal huzursuzluk hakkında politik bir çalışmadır. “No Woman No Cry” adlı eseri bir başka popüler eserdir ve hiçbir politik iması yoktur. 1978 senesinde Birleşmiş Milletler’in verdiği “Barış Madalyası” kendisine takdim edilmiştir. Marley, Afrika’da ihtiyaç sahiplerine insani yardımı destekleyen şarkısıyla bu ödüle layık görülmüştür. Müzisyen olmanın yanı sıra vicdanlı ve insancıl olması da onu benzersiz kılıyor.

Futbol oynadığı sırada ayak baş parmağında açılan yara sonucu deri kanseri teşhisi 1977 senesinde koyulmuştur. Doktorların baş parmağını kesmek istemesine karşı çıkarak, dini inancında olan mezara tek parça halinde girme anlayışı sebebi ile geri çevirmiştir. Hastalığı 1981 senesinde ağırlaşmaya başladığında Almanya’da olan Marley, son zamanlarını doğduğu yerde Jamaika’da yaşamak için uçakla dönüş yaptığı zaman durumu kötüleşmiştir. Uçak Maimi’ye acil tıbbi yardım sebebiyle indiğinde, Florida’daki hastanede 36 yaşında 11 Mayıs 1981 senesinde hayatını yitirmiştir.

Bazı Albümleri ve Single Çalışmaları

 • Duppy Conqueror
 • Kinky Reggae
 • Natural Mystic
 • The Sun Is Shining
 • Trench Town Rock
 • Catch a Fire
 • Rastaman Vibration
 • Babylon by Bus
 • Wailers and Friends
 • Climb the Ladder

 

Billie Eilish Kimdir? Hayatı

Billie Eilish, Amerikalı şarkıcı ve söz yazarıdır. Aile kökenleri İrlanda ve İskoçya’ya dayanmaktadır. Annesi müzisyen, senarist ve oyuncu olan Maggie Baird, babasıysa aktör Patrick O’Connell’dir. Sanatçı bir ailenin çocuğu olduğundan ve abisi Finneas O’Connell’ın da müzisyen olmasından dolayı Eilish, müzikle küçük yaşlarında tanıştı. Doğa olayları ve toplumsal duyarlılığıyla tanınan şarkıcı vegandır. Alışılmışların dışında kendine özgü giyim tarzıyla dikkat çeken Eilish, Green Day, Avril Lavigne ve The Beatles gibi isimleri kendine örnek aldığını açıklamıştır.

Daha 8 yaşındayken bir çocuk grubunda yer almıştır. 11 yaşında kendi sözlerini yazmaya ve müziklerini yapmaya başlamıştır. 2015 senesinde abisinin grubuna ait olan ve ilk  single’ı olan ‘Ocean Eyes’ isimli şarkıyı seslendirdi ve viral hale geldi. 2019 senesi itibarıyla Spotify’da  194 milyondan fazla dinlendi. Bu şarkı ile kısa sürede tanındıktan sonra ‘Bellyache’ şarkısı ile yeniden gündeme geldi. 2017 senesinde ‘13 Reasons Why’ dizi için ‘Bored’ isimli şarkısını besteledi. Eilish aynı sene içinde 9 şarkıdan oluşan ‘Dont Smile at Me’ albümünü yayınladı.

Billie Eilish, 2017 senesinde ‘Up Next Session’ adlı mini albümünü müzik severler ile buluşturdu. Yayınlamış olduğu albümlere ek olarak ‘Bad Guy’, ‘My Boy’, ‘You Should See Me in a Crown’ ve ‘Bitches Broken Hearts’ gibi pek çok single yayınladı. ‘Bad Guy’ single’ı birçok ülkede bir numaralı şarkı oldu. Mart 2019 senesinde çıkardığı ‘When We All Fall Asleep, Where Do We Go’ albümü ile 15 ülkede bir bir numaralı albüm oldu. 2020 senesinde Los Angeles’ta düzenlenen 62. Grammy Ödül Törenlerinde 6 dalda aday olup 5 dalda ödül almayı başarmıştır

Kısa süre içinde inanılmaz bir hayran kitlesine ulaşmayı başarmış olsa da hayatı göründüğü kadar kolay olmamıştır. Billie Eilish hayatı boyuncu mücadele etmesi gereken genetik bir rahatsızlığa sahiptir. Tourette sendromu olarak adlandırılan bu rahatsızlık nörolojik veya kalıtsal bir rahatsızlıktır. Tourette sendromu, kısa aralıklarla meydana gelen hızlı, istemsiz, ani bedensel tikler ve ses tikleri olarak açıklanmaktadır.

Tam Adı: Billie Eilish Pirate Baird O’Connell

Doğum Tarihi: 18 Aralık 2001

Mesleği: Şarkıcı, Söz Yazarı

Doğum Yeri: Los Angeles, Kaliforniya, ABD

Boy: 1.61

Burcu: Yay

Albümleri

Ödülleri

Futbolun Yıldızlarından Cristiano Ronaldo 

Dünya futbolunun yetiştirdiği en büyük yeteneklerden biri olan Cristiano Ronaldo Alana Martia Dos Santos Aveiro, 5 Şubat 1985 tarihinde Portekiz’e bağlı Madeira takımadasının Funchal şehrinde doğmuştur. Küçük yaşlarda futbol oynamaya başlayan Ronaldo, dört çocuklu bir ailenin en küçük çocuğudur. 

Doğum tarihi/Yaş: 5 Şub 1985 (36) 

Doğum yeri: Funchal 

Uyruk: Portekiz 

Boy: 1,87 m 

Mevki: Santrafor 

Danışman: Gestifute 

Güncel Milli oyuncu: Portekiz 

Uluslararası maçlar/goller: 178/109 

Cristiano Ronaldo Kimdir? 

Profesyonel anlamda futbol kariyerine başlamadan önce Andorinha, CD Nacional ve Sporting Lizbon’un genç takımında oynayan Cristiano Ronaldo, profesyonel futbol kariyerine 2002/2003 sezonunda Sporting Lizbon’da başlamıştır. Futbol kariyerine başlamadan önce Ronaldo’ya 15 yaşında kalp çarpıntısı tanısı konulmuştu. Tanı sonrası ameliyat olarak kalbindeki sorunlu bölge yakışmıştır. Futbolcu ameliyatından yalnızca birkaç gün sonra antrenmanlara başlamıştır.  

Futbol severler tarafından oldukça büyük bir ilgi ile takip edilen Ronaldo hayatı boyunca çok çeşitli zorluklarla mücadele etmiştir. Alex Ferguson’ın kendisini keşfetmesiyle Ronaldo’nun hayatı tamamen değişti ve Sporting Lizbon’da geçirdiği tek sezonun ardından İngiltere’nin en güçlü ekiplerinden biri olan Manchester United’a transfer olmuştur. Bugün dünyanın her yerinde milyonlarca çocuğun Ronaldo forması almak için can attığı bir futbolcu haline gelmiştir. Yetenekli futbolcu hakkında Johan Cryuff  “Ronaldo, Manchester United tarihindeki iki harika futbolcu George Best ve Denis Law’dan daha iyi bir futbolcudur” demiştir.  

Kişisel Yaşamı 

Futbolun Yıldızlarından Cristiano Ronaldo

Ronaldo 2007’de Moments adını verdiği otobiyografisini yazarak 15 Aralık 2007’de yayınlamıştır. Aynı sene The Boy Who Had A Dream adındaki DVD’si, 27 Ekim 2008’de hayatını ve kariyerini ele alan ve 7 numaralı formayı giyen diğer futbolcular ile kendisinin karşılaştırıldığı ı The Story adlı DVD’si piyasaya sürülmüştür. 

Futbolcu Coca Cola, Szuki, Castrol ve Türk Telekom gibi ünlü markaların reklam yüzü olarak ekranlarda yer almıştır. Ronaldo ve kız kardeşi “CR7” adında bir butik açtılar (adının ilk iki harfi ve forma numarası) Lizbon ve Madeira’da olamak üzere 2 CR7 mağazası bulunmaktadır.  

Hayat arkadaşı Georgina Rodriguez ve 4 çocuğu ile birlikte Torino’da hayatlarına devam etmektedirler.  

Başarıları 

Futbolun Yıldızlarından Cristiano Ronaldo
 • FIFA Dünya Kupası (7) ve Avrupa Futbol Şampiyonası’nda (14) en çok gol atan oyuncu rekoru (21 gol)  
 • Kariyeri boyunca 57 hat trick yaptı.  
 • Milli Takım tarihinin en golcü futbolcusu (109 gol, Portekiz forması)  
 • 5 büyük Avrupa ligi tarihinin en iyi golcüsü (475 gol) 
 • Kariyerinde dünyanın bir numaralı liginde en çok gol atan altıncı oyuncu. (478 gol)  
 • C.Ronaldo, Instagram hesabında 100 milyon takipçiye ulaşan ilk erkek olmuştur 

Popüler K-POP Grubu BTS Hakkında Her Şey 

12 Haziran 2013’da kurulmuş olan ve son senelerde popülaritesi gittikçe artan K-Pop’ı dünyada zirveye taşıyan tabiri caizse dünyayı kasıp kavuran BTS ülkemizde de bir hayli seviliyor. Tüm dünya ’da ciddi anlamda bir fan kitlesine sahip olan grup MTV ödüllerinde de fanlarını gruplandırmayı başardı. Grup 2020 MTV Video Müzik Ödülleri’nde ON parçasıyla “En İyi Pop Şarkısı” ve “En İyi K-Pop Şarkısı” ödüllerine layık görüldü. Ayrıca “En İyi Grup” ve “En İyi Koreografi” dallarında da yine ödül kazanmayı başardı. Ayrıca K-Pop grubu ABD’de stadyumda konser veren ilk Koreli şarkıcılar olarak adını tarihe yazdırmayı başardı.  

Big Hit Entertainment tarafından kurulmuş olan BTS grubunun adının açılımı ‘Bangtan Boys’. Grup; ‘V, Jungkook, Jimin, J-Hope, Suga, Jin ve Rm’ olmak üzere 7 üyeden oluşuyor. Grubun tün dünyada efsaneleşmiş birde fan kitlesi bulunuyor. Grubun fanları o kadar etkin ki kimi zaman sosyal medya hesaplarını bile salladıkları oluyor. BTS üyelerinin bu müthiş fan grubu yani hayranlarına vermiş oldukları isim (Fandom adı) ise ‘Adorable Representative MC for Youth’ yani kısaltılmış haliyle ‘A.R.M.Y’. 

BTS Üye Profilleri 

JİN 

JİN

Sahne Adı: Jin 

 Gerçek Adı: Kim Seok Jin 

 Burç: Yay 

 Boy: 1,79cm 

 Pozisyon: Vokal, görsel 

Doğum Yeri: Gwacheon, Gyeonggi-do 

 Doğum Tarihi: 4 Aralık 1992 

RM (Rap Monster)

RM (Rap Monster)

Sahne Adı: RM 

 Gerçek Adı: Kim Namjoon 

 Burç: Başak 

 Boy: 1.81cm 

 Pozisyon: Ana Rapper, lider 

 Doğum Yeri: Ilsan, Gyeonggi-d 

 Doğum Tarihi: 12 Eylül 1994 

J-HOPE 

J-HOPE

Sahne Adı: J-Hope 

 Gerçek Adı: Jung Hoseok 

 Burç: Kova 

 Boy: 1.77cm 

Kan Grubu: A 

 Doğum Yeri: Gwangju 

 Doğum Tarihi: 18 Şubat 1994 

V

Sahne Adı: V 

 Gerçek Adı: Kim Tae Hyung 

 Burç: Oğlak 

 Boy: 1.78cm 

 Pozisyon: Vokal, ikinci görsel 

 Doğum Yeri: Daegu 

 Doğum Tarihi: 30 Aralık 1995 

JİMİN 

JİMİN

Sahne Adı: Jimin 

 Gerçek Adı: Park Jimin 

 Burç: Terazi 

 Boy: 173cm 

 Pozisyon: Lider Vokal, ana dansçı 

 Doğum Yeri: Busan 

 Doğum Tarihi: 13 Ekim 1995 

SUGA 

SUGA

Sahne Adı: Suga 

 Gerçek Adı: Min Yoongi 

 Burç: Balık 

 Boy: 1.74cm 

 Pozisyon: Lead Rapper 

 Doğum Yeri: Buk-gu, Daegu 

 Doğum Tarihi: 9 Mart 1993 

JUNGKOOK 

JUNGKOOK

Sahne Adı: Jungkook 

 Gerçek Adı: Jeon Jungkook 

 Burç: Başak 

 Boy: 1.78cm 

 Pozisyon: Ana Vokal, Lider Dansçı, Sub Rapper, Merkez, En genç üye 

 Doğum Yeri: Busan 

 Doğum Tarihi: 1 Eylül 1997 

 

Masumlar Apartmanı Anıl, Selim Can Yalçın Kimdir?

Masumlar Apartmanı dizisine yeni bir oyuncu dahil oldu. Masumlar Apartmanı ‘Anıl’ karakteri diziye damgasını vurdu. Dizide ‘Gülben’ karakteri ile aralarında bir bağ olan ve ileri derece kişilik bozukluğu olan ‘Anıl’ karakterini tiyatro sanatçısı Selim Can Yalçın canlandırıyor. ‘Anıl’ karakterini oynayan oyuncu Yalçın, sosyal medyada performansı ile büyük beğeni topladı. İşte, Masumlar Apartmanı Anıl kimdir? Sorusunun cevabı yazımızın devamında.

Masumlar Apartmanı dizisinde ‘Anıl’ karakterine hayat veren Selim Can Yalçın, 1982 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Yeditepe Üniversitesi Konservatuarı Tiyatro Bölümünü tam burslu olarak tamamladı. 2002 senesinden bu yana başarılı oyuncu Yalçın, 60’ın üzerinde tiyatro oyununda rol aldı. 

Yine 2002 senesinden itibaren İstanbul Şehir Tiyatroları’nın kadrolu oyuncusu olarak sahne alıyor ve çeşitli diğer tiyatrolarda oyuncu, yönetmen, besteci, eğitmen olarak çalışıyor. 2013 senesinde kendine ait olan bağımsız ve ticari olmayan bir oyunculuk laboratuvarı kurdu.

Masumlar Apartmanı Anıl, Selim Can Yalçın Kimdir?

Rol Aldığı Bazı Tiyatro Oyunları

 • Çingeneler Gökyüzünde Yaşar
 • Saadet Hanım
 • Define Adası
 • Bezirgân
 • Türkiye Kayası
 • Leonce ile Lena
 • Macbeth

Selim Can Yalçın’ın Kazandığı Ödüller

 • Leonce and Lena 2009 / Yılın Oyun Müziği Ödülü
 • Afife Jale Tiyatro Ödülleri 2014 / Yuvaya Dönmek
 • Yılın Oyun Müziği / Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri