Ömer Çelik Kimdir? Nereli ve Hayatı

Yazımızda AK Parti milletvekili ve aynı zamanda çeşitli bakanlık görevlerinde bulunmuş Ömer Çelik hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Ömer Çelik kimdir? Başlığı altında, AK Parti milletvekili ve aynı zamanda çeşitli bakanlık görevlerinde bulunmuş Ömer Çelik’in hayatı ve siyasi kariyeri hakkında detaylı bilgiler verdik.

Ömer Çelik Kimdir?

Ömer Çelik için Türk gazeteci, siyaset bilimci ve siyasetçi şeklinde bir tanım yapılabilir. Adanalı olan Ömer Çelik siyasi kariyerine ilk olarak Adalet ve Kalkınma Partisinde başlamış ve bu partinin kurmuş olduğu hükümetler de çeşitli görevlerde yer almıştır.

Ömer Çelik’in Hayatı

Adanalı olan Ömer Çelik 15 Haziran 1968 tarihinde dünyaya gelmiştir. Annesi Dudu Çelik babası ise Yusuf Ziya çeliktir. İlköğretimini Adana’da tamamladıktan sonra Adana Motor Teknik Lisesi’ne başlamış ancak lise eğitimini Adana Erkek Lisesi’nde tamamlamıştır.

Lise eğitiminin ardından üniversite tercihini Gazi Üniversitesi iktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden yana kullanmıştır. Üniversiteden mezun olduktan sonra yine Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde 1998 yılında yüksek lisansını tamamlamıştır.

Bekâr olan Çelik geçerli derecede İngilizce bilmektedir. Çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yapan Ömer Çelik bir süre siyaset bilimci ve gazeteci olarak çeşitli kuruluşlarda görev yapmıştır.

Ömer Çelik’in Siyasi Kariyeri

"<yoastmark

Kısa adı AK Parti olan Adalet ve Kalkınma Partisinde siyasete başlamıştır. Adalet ve Kalkınma Partisi kurulduktan sonra girmiş olduğu 2002 genel seçimlerinde büyük bir başarı almıştır. Bu seçimlerde Ömer Çelik Adana milletvekili adayı olmuş ve milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmeyi başarmıştır.

Hükümette bulunan partisi bünyesinde çeşitli görev görevler alan Çelik, bir dönem NATO Parlamenterler Asamblesi Türk Grubu Üyeliği görevini yürütmüştür. 2022 yılından günümüze kadar yapılan tüm genel seçimlerde AK Parti Adana milletvekili olarak seçilmiştir.

Türkiye Amerika Birleşik Devletleri Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığı görevini de yürüten Çelik, Recep Tayyip Erdoğan’ın 2002 ve 2013 yılları arasında siyasi danışmanlığını yapmıştır.

AK Parti dış ilişkilerden sorumlu genel başkan yardımcılığı görevine ise 2010 yılında getirilmiştir. 2013 yılına kadar bu görevi sürdüren  Çelik, 2013’te ise kültür ve turizm bakanı olarak göreve getirilmiştir.

Recep Tayyip Erdoğan ilk kez yapılan cumhurbaşkanlığı halk seçimlerinde cumhurbaşkanlığı olduktan sonra, Ahmet Davutoğlu başbakanlığında kurulan hükümette yeniden Kültür ve Turizm Bakanı seçildi.

2015’te birkaç ay boyunca AK Parti sözcüsü olarak atanmıştır. 2015 genel seçimlerinden sonra yeniden milletvekili seçilen Çelik, Binali Yıldırım başbakanlığı döneminde Avrupa Birliği Bakanı olarak görev almıştır.

Günümüzde halen AK Parti milletvekili ve parti sözcüsü olarak siyasi kariyerine devam etmektedir.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ömer Çelik Kimdir? Nereli ve Hayatı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin