Şükrü Sina Gürel Kimdir? Hayatı

Şükrü Sina Gürel kimdir? Başlığı altında bir dönem Dışişleri Bakanlığı da yapmış olan Gürel'in hayatına dair detayları paylaştık.

Siyasetçi kimliğinin yanı sıra iyi bir eğitim ve akademik kariyer ile de dikkat çeken Şükrü Sina Gürel hayatı, akademik kariyerler ile doludur. Şükrü Sina Gürel kimdir? Başlığı altında bir dönem Dışişleri Bakanlığı da yapmış olan Gürel’in hayatına dair detayları paylaştık.

Şükrü Sina Gürel Kimdir?

Şükrü Sina Gürel iyi bir eğitimin ardından Türkiye’nin ileri gelen birçok üniversitesinde akademik görevlerde bulunmuş ve aynı zamanda Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı gibi önemli siyasi görevler icra etmiş akademisyen ve siyasetçilerden biridir.

Şükrü Sina Gürel’in Hayatı

Aslen İzmirli olan Şükrü Sina Gürel, 1 Ocak 1950 tarihinde İzmir’de dünyaya gelmiştir. Ortaokulu İzmir Kolejinde okuyan Gürel, lise eğitimini de İzmir Robert Koleji’nde almıştır.

Yükseköğretimin de olduğu gibi ilk ve orta öğreniminde de başarılı bir öğrenci olan Gürel, 1967 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde uluslararası ilişkiler bölümü okumaya başlamıştır.

1971 yılında üniversiteden mezun olan Şükrü Sina Gürel, Zeliha Sapmaz ve Fitnat Fulya Gürel ile olmak üzere iki ayrı evlilik yapmıştır.

Şükrü Sina Gürel’in Akademik ve Siyasi Kariyeri

"<yoastmark

Başarılı bir akademik kariyere sahip olan Şükrü Sina Gürel’in hayatı siyasetle iç içe geçmiştir. Bulunduğu partilerde, çeşitli önemli siyasi görevler icra etmeye başlamıştır.

İlk akademik kariyerine 1973 yılında Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde asistan olarak başlamıştır. 1976 yılına kadar aynı üniversitede asistan olarak devam eden Gürel, akademik hayatına birçok başarıyı sığdırmıştır.

Ankara Üniversitesi iletişim fakültesinde dersler veren Gürel, doçent unvanını 1984 yılında, profesör unvanını ise 1990 yılında almıştır. Akademik geçmişinde İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyeliği, Doğuş Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve ODTÜ gibi Türkiye’deki önemli öğretim kurumları yer almaktadır.

Şükrü Sina Gürel’in hayatı siyasi başarılar ile de doludur. Kendisinin siyasete girmesi Demokratik Sol Parti ile 1995 yılında başlamış ve 1995 genel seçimlerinde İzmir milletvekili olarak meclise girmiştir.

Yine DSP 1999 seçimlerinde aday olan Gürel, partisinin birinci parti çıkması ile birlikte ikinci kez meclise girmiştir. Bülent Ecevit liderliğinde kurulan koalisyon hükümetinde birçok önemli görevi icra etmiştir.

Devlet kurumlarının önemli bir kısmında başkanlık görevine yürütmenin yanı sıra, 12 Temmuz 2022 tarihinden 18 Kasım 2022 tarihine kadar kısa bir süre de olsa Dışişleri Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevlerini yürütmüştür.

Mevcut hükümette hükümet sözcüsü görevlerinde de bulunan Gürel, günümüzde ise Ümit Özdağ tarafından kurulan Zafer Partisinde siyasi kariyerine devam etmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Şükrü Sina Gürel Kimdir? Hayatı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin