Büyük Gize Sfenksi
Büyük Gize Sfenksi

Büyük Gize Sfenksi

Tek-taş heykel sınıfında dünyanın en büyük heykeli konumundaki Büyük Gize Sfenksi, görenleri kendi hayran bırakan farklı bir yapıya sahip. Büyük Gize Sfenksi özellikleri dikkate alındığında, heykel yapıdaki birçok özelliğin kendi alanında ilk olduğunu da görmek mümkün oluyor.

Büyük Gize Sfenksi Özellikleri

Heykel yapının en önemli özelliği 20 metre yüksekliği, 6 metre genişliği ve tam 73,5 metre uzunluğu ile tek-taş heykel sınıfının dünyadaki en büyük örneği olmasıdır. Sfenks formunda yapılan bir heykel olması ve bu yapıdaki heykeller arasında da en büyüklerden biri olması, yapının en önemli özelliklerinden biridir.

Heykeldeki yüzün kim olduğuna dair kesin bir bilgi olmasa da Mısır’da 4. Hanedanlık zamanında 26 yıl kadar hükümdarlık yaptığı tahmin edilen Mısır firavunlarından olan Kefren’e ait bir yüz olduğu düşünülmektedir.

Güneşin doğuşundan sonra belirli bir seviyeye kadar yükselişi sırasında güneş ışınlarını engelleyerek gölgeleme yapması sebebiyle, kutsal bir koruyucu olduğuna inanılmaktadır.

Büyük Gize Sfenksi heykelinin pençelerinin arasında, büyük bir tapınak yer almaktadır. Bu tapınağın sonradan değil, yine heykel ile birlikte yapıldığı tahminleri kuvvetlidir. Büyü güçlerinin kullanılmasıyla antik Mısır mitolojisine göre kutsal yönleri bulunan piramitlerin korunmasını sağlamak amacıyla yaptırıldığına dair bilgiler olan tek-taş heykel, Mısır turizminin önemli yapılarından biridir.

Diğer taraftan kaya heykelinin kutsal sayılmasının bir nedeni ise, Gize piramitlerini korumak amacıyla yapıldığına inanılmasıdır. Dünyada eşi benzerine az rastlanır bu yapı, Mısır’ın başkenti olan Kahire’de Gize piramitlerinin bulunduğu bölgede yer alır.

Gize piramitleri, dünyanın eski 7 harikasından biri olup üçüncü sırada yer almaktadır. Bu nedenle hem heykeli hem de Gize piramitlerini dünyanın farklı yerlerinden görmek için, binlerce insan gelmektedir.

Tek-Taş Heykeli Nedir?

Yapının dünyanın en büyük tek-taş heykeli olduğuna değinmiştik. Tek-taş heykeller; Herhangi harici bir kaya veya taş parçasının eklemesi olmadan, sadece tek bir taş veya kaya parçasının oyularak yapıldığı heykellerin taşıdığı bir özelliktir.

Gize Sfenksi ise diğer birçok tek-taş heykelden farklı olarak, çok büyük boyutlara sahiptir. İşlem görmüş halinin 73,5 metre uzunluğunda ve 20 metre yüksekliğinde bir yapı olduğunu düşündüğümüzde, bu heykelin yapımı için tercih edilen tek taşın ham halinin, belki de bu ölçülerin iki katı büyüklüğünde olduğunu düşünmek mümkündür.

Firavunların Mısır kültüründeki önemi dikkate alındığında, bu tek-taş heykelinin boyutlarıyla birlikte özellikle eski antik Mısır mitolojisinde önemli bir yere sahip olduğunu kolaylıkla anlayabiliriz.

 

 

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Büyük Gize Sfenksi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin