Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır? 
Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır? 

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır? 

Sağlıklı bir cilde kavuşmak için cilt bakımı bir alışkanlık haline gelmelidir. Herhangi bir ürünü kullanır kullanmaz o ürünün vadettiklerini yerine getirmesini bekleyemezsin. İstenilen cilde kavuşmak disiplin ve sabır gerektirir. Bu yüzden bir bakım rutini oluşturmalı ve cilt bakımını aksatmadan her gün yapmalısın. Cilt bakımı rutini oluşturabilmeniz için yardımcı olması adına cilt bakım rutini nasıl olmalıdır? yazımızı hazırladık. Yazımızda cilt bakımı ürünleri ve kullanım sırasına dair her bilgiye ulaşmanız mümkün. 

 

Cilt Bakım Rutini Adımları 

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır? 
Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt temizleme

Cilt bakım rutininin ilk adımı kesinlikle cildi temizlemek olmalı. Cildi makyajdan ve kirden arındırmadan yapılan hiçbir cilt bakımı istenileni vermeyecektir. Bu yüzden cilt bakımı rutininin ilk adımı olarak cilt tipine uygun bir temizleme ürünü ile cildi güzelce temizlemelisin. 

Makyaj yapmış ol ya da olma cildini akşamları kesinlikle temizlemelisin. Gün içinde çevresel faktörler yüzünden ciltte pek çok kir ve kalıntılar birikir.  Bu yüzden her gün düzenli olarak cildini temizleyip diğer adımlara öyle geçmelisin. 

Tonik

Cildin kirden, makyaj kalıntılarından ve sebumdan iyice arınmasını istiyorsan bakımını daha etkili hale getirecek olan tonik kullanmalısın. Cildi güzelce yıkadıktan sonra kullanılan tonik, geniş gözeneklerin sıkışmasını ve cildin derinlemesine temizlenmesini sağlayacaktır.  

Tonik kullanmak istemezsen de muhakkak bir gül suyu ile cildini güzelce arındırmalısın. Bu sayede toniğin etkilerine ulaşmış olacaksın. 

Serum

Serum cilt bakımı rutinlerinin olmazsa olmaz muhakkak uygulanması gereken adımlarından Biridir. Düzeltici, onarıcı, yaşlanma karşıtı, leke karşıtı gibi pek çok etkisi olan serumlar cildi nemlendirme adımına en iyi şekilde hazırlarlar.  

Serumlar üzerine uygulanan cilt ürününün etkisini arttırarak sağlıklı cilde kavuşma sürecine faydalı bir etki sağlarlar. Hızlı bir şekilde emildikleri için diğer adıma geçmek için uzun süre beklemeye gerek yoktur. 

Göz çevresi bakımı

Göz bakım çevresi bakımı kesinlik atlanmaması gereken yerlerden biri. Göz çevresi oldukça hassas bir bölge olduğu için, nemsiz kaldığı anda ince çizgilerin oluşumu hemen başlamakta ve bu yüzden de olduğunuzdan yaşlı görünmenizde kaçınılmaz olmakta.  

Bu yüzden göz çevresi göz çevresine uygun bir krem ile her gün nemlendirilmelidir. Besleyici yağlar içeren göz nemlendiricileri gözün ihtiyacı olan bakım için yeterli olacaktır. 

Nemlendirici 

Hangi cilt tipine sahip olursanız olun kesinlikle cildinizi nemlendirmelisiniz. Uzun uzun adımlar içeren bir cilt bakımı düzeni oluşturmasanız bile cilt temizleme ve cilt nemlendirme adımlarını her gün mutlaka yapmalısınız. Bu sayede hem yaşlanma belirtilerini geciktirip hem de daha canlı bir cilde sahip olabilirsiniz.             

Unutmayın ki nemini kaybeden cilt pul pul dökülüp kırışacaktır ayrıca su kaybından dolayı cansız ve mat bir görünüme sahip olacaktır. Bu yüzden nemlendiricilerin yeri cilt bakımı rutininde ayrı bir yere sahiptir.

Güneş Kremi 

Güneş kremi uygulamadan özellikle yaz aylarında dışarıya adım atmamak gerekiyor. Her kadının hayran olduğu Koreli kadınların ciltlerinin bu kadar sağlıklı olmasının bir diğer sebebi de hiç şüphesiz yaz kış demeden güneş kremi kullanmalarıdır.  

Kırışıklıklar, lekeler, cansızlık gibi yaşlanma belirtilerinden kurtulmak için mutlaka güneş koruyucu krem kullanmak gerekiyor. Bu yüzden güneş kremlerini cilt bakımı rutininin son adımı olarak alışkanlık haline getirmek gerekiyor.  

Bu adımları eksiksiz tamamlayan herkes kesinlikle daha sağlıklı, canlı ve ışıl ışıl parlayan bir cilde sahip olacaktır. Cilt bakımı ürünlerini cilt tipinize ve cilt ihtiyacınıza göre seçmeyi unutmayın. 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır? 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin