Çocuk Parası Nedir?
Çocuk Parası Nedir?

Çocuk Parası Nedir?

Çocuk parası nedir sorularının yanıtları için yazımızı inceleyebilir ve konu hakkında aklınızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz.

Çocuk parası, devlet tarafından ailenin yeni doğan çocukları için verilen yardım parasıdır. Çocuk parası her yıl belirli bir miktarda artış gösterirken, ailedeki çocuk sayısına göre de değişiklik gösterir. Diğer adı doğum parası olan çocuk parası, canlı doğum gerçekleştiren annelerin ilgili nüfus müdürlüklerine gitmesi ve Doğum Yardım Başvuru dilekçesi vermesinden sonra, devlet tarafından kendilerine ödenir.

Doğum parası ödemesi, canlı doğum yapan annelere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kapsamında yapılan bir ödemedir. Tek sefer olarak verilen çocuk parası yardımını, anneler bizzat giderek PTT şubelerinden alabilir.

Çocuk Parası Alma Şartları Nelerdir?

Çocuk parası alabilmek için bazı şartlar vardır. Bu şartlar başlıca şöyle sıralanabilir:

  • Doğum sağ olarak ve 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra gerçekleşmiş olmalıdır. Bu tarihten daha önce doğan çocuklar için doğum parası ödenmez.
  • Annenin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması şarttır.
  • Doğum parası almadan önce bebeğin nüfusa kayıt işlemleri tamamlanmış ve kimliği alınmış olmalıdır.

Bütün bu şartların sağlanması halinde çocuk parası almak için başvuru yapılabilir.

Çocuk Parası Nereden ve Nasıl Alınır?

Çocuk parası başvurusu, gerekli belgeler hazırlandıktan sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri’ne veya Sosyal Hizmet Merkezlerine gerçekleştirilir. Ayrıca çocuk yardımı başvuruları posta yolu ile de yapılabilir. Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi ile yapılan başvurular, ilgili merkez tarafından incelenir. İnceleme ve onay süreci bittikten sonra çocuk yardımı ödemesi başvuru sahibine iletilir.

Bir kamu kurum veya kuruluşunda çalışan devlet memurlarının çocuk parası başvurusunu çalıştığı kuruma gerçekleştirmesi gerekir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar ise doğum parası başvurusunu Büyükelçilik ya da Konsolosluk vasıtası ile yapabilir.

Çocuk parası başvurusu yapabilmek için gerekli belgeler:

  • Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi
  • Annenin kimlik belgesinin fotokopisi
  • Bebeğin doğum belgesinin fotokopisi
  • Doğum belgesi olarak sıralanabilir. Bu belgeler ile birlikte ilgili kurumlara doğum yardımı başvurusu yapılabilir.

Çocuk Parası Yardımı Ne Kadar?

Çocuk parası yardımı ailedeki çocuk sayısına göre değişiklik gösterir. Bu ödeme aşağıdaki şekildedir;

  • İlk çocuk için 300 TL
  • İkinci çocuk için 400 TL
  • Üçüncü çocuk için 600 TL olarak ödenir.

Annenin ikiz çocuk doğurmuş olması durumunda ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 olmak üzere toplamda 700 TL çocuk parası verilir.

Annenin üçüz çocuk doğurması halinde ise ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 ve üçüncü çocuk için 600 olmak üzere toplamda 1300 TL ödeme yapılır.

Çocuk Parası Nereden Alınır?

Çocuk parası nedir? sorusunu yanıtladıktan sonra çocuk parası nereden alınır? sorusuna cevap arayalım. Devlet tarafından yapılan çocuk parası ödemesi, PTT üzerinden gerçekleştirilir. Başvuru yapıldıktan sonra ödemenin yapılma süresi, ortalama olarak iki veya üç aydır. Çocuk parası ödemesini alabilmek için, annenin kimliği ile birlikte PTT şubesine uğraması yeterlidir.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çocuk Parası Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin