Kategori arşivi: Diğer

Uluslararası Para Fonu Nedir? 

İngilizce “International Monetary Fund” olarak bilinen Uluslararası Para Fonu, Türkiye’de ve bütün dünyada “IMF” olarak bilinmektedir. Uluslararası ekonomik problemler ile ilgilenen resmi bir kuruluştur. Ekonomiyi destelemek ve izlemek adına, ekonomik ve finansal olayları takip etmektedir. Tüm dünya ülkelerinin nasıl performans gösterdiğini ve bütün dünyadaki potansiyel riskleri gözlemler. Üyelerine ekonomilerinin nasıl daha iyi hale getirecekleri konusunda da danışmanlık yapmaktadır. Tüm bunlara ek olarak ekonomik sorunlar ile mücadele eden her ülkeye kısa vadeli kredi ve yardım hakkı tanımaktadır. Peki daha detaylı olarak Uluslararası Para Fonu nedir? Uluslararası Para Fonu ne zaman ve nerede kurulmuştur? Gelin hep beraber inceleyelim. 

IMF Nedir? 

Türkçe karşılığı “Uluslararası Para Fonu” olan kelimenin İngilizcesi “International Monetary Fund”dur. Bu kuruluş dünya üzerinde bulunan en büyük örgütlerden bir tanesidir. Bütün dünyadaki finansal düzeni takip etmek, döviz kurları, borsa ve ödeme planları gibi konuları denetlemek ve bu konuları organize etmek adına kurulmuştur. Uluslararası Para Fonu’nun tüm bunların yanında finansal ve teknik hususlarda ülkelere destek sağlamak gibi bir görevi de vardır. 

IMF Ne Zaman Kuruldu? 

Uluslararası Para Fonu Nedir?Uluslararası Para Fonu Nedir?

1944 senesinde Amerika Birleşik Devletleri’nin New Hampshire eyaletine bağlı olan Bretton Woods beldesinde kurulmuştur. 1947 senesinde de fiilen ilk faaliyetlerine başlamıştır. Uluslararası Para Fonu’nun merkezi, Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington DC’de bulunuyor. Uluslararası Para Fonu’na tam olarak 189 ülke üyedir. 

IMF’nin Temel Amaçları 

1947 senesinde faaliyet vermeye başlayan Uluslararası Para Fonu’nun kurulmasında bazı temel amaçlar vardır. Bu amaçları şu şekilde sıralayabiliriz; 

 • Çok taraflı dış ödeme sisteminin faaliyet göstermesine yardımcı olmak
 • Dünya genelinde mali istikrar sağlamaya yardımcı olmak
 • Küresel anlamda yoksulluk oranını azaltmak adına çalışmalar yapmak
 • Finansal mevzularda, global iş birliklerinin artmasına yardımcı olmak
 • Sürdürülebilir ekonominin devamını sağlamak
 • Uluslararası parasal iş birliğini özendirmek
 • Yüksek istihdam seviyelerine çıkmaya yardımcı olmak

Listemakale.com

Azotlu Gübre

Bitki çeşitlerini üretebilmek günümüzde ayrı bir yetenek ister. Özelliklede bitkilerin gelişim süreçlerinde etkili olarak üretebilme işini herkes başaramaz. Günümüzde sıklıkla bitkilerin daha kaliteli gelişim süreçlerini tamamlamaları için azotlu gübre çeşitleri kullanılır. Çünkü bitkilerin gübre çeşitlerinden azotlu olan türlerine gereksinimleri vardır. Bitki çeşitlerinin üretim aşamalarında kalite için; azotlu olan gübre şarttır.

Genel olarak azotlu olan gübreler farklı bitki türlerinde farklı olarak kullanılıyor. Özellikle de bağ, sebze, tahıl ya da meyve ağaç çeşitlerinde daha yoğun olarak azotlu olan gübre kullanılır. Azotlu olan gübrelerin kullanım miktarları ve zamanlarına dikkat etmek gerekir. Yanlış kullanım ile bitkilerin gelişim süreçlerine katkı sağlanamaz.

Azotlu Gübre Yararları

Genel olarak gübre çeşitleri pek çok bitkilerin daha kaliteli olarak yetişmesi için tercih edilir. Bitkilerin doğru gübre çeşitlerine ihtiyaçları vardır. Genel olarak azotlu gübre türlerinin faydaları listesinde ilk önce kök gelişimlerinin daha sağlıklı olması yer alır. Kökleri gelişmiş olan bitkilerin etkili kullanımları daha çok olur. Bitkiler için azotlu olan gübre türlerini https://www.hortiturkey.com/yazilar/azotlu-gubre-nedir adresinden ulaşabilirsiniz.

Çay Nasıl Demlenir?  

Çay, tüm dünyada birçok kültür tarafından tüketilen geleneksel içeceklerimizden biridir. Dünyadaki tüm çay türleri Camellia Sinensis adı verilen bir bitkiden gelir. Fermantasyon işlemine göre bu bitkiden birçok tür çay üretilir. Çay nasıl demlenir? sorusunun çok farklı cevapları vardır. Her kültür kendi tarzında çayını demlemektedir. Çay yapmanın en iyi yolu birkaç püf noktaya dikkat etmektir. Bu sayede oldukça lezzetli bir çay demleyebilirsiniz. 

Lezzetli Bir Çay için Püf Noktalar 

Çay Nasıl Demlenir?
 • En iyi çay porselen demlikte demlenir. Bakır veya paslanmaz çelik demlik ürünlerini de kullanabilirsiniz. Kullandığınız çayın kalitesi de demleme kalitesinde önemli rol oynar. Lezzetli bir çay demleme tarifinin başarılı olabilmesi için mutlaka organik su veya arıtılmış su kullanılmalıdır. Taze ve iyi korunmuş çay ağaçları tercih edilmelidir.  
 • Çayın muhafaza koşulları oldukça önemlidir. Nemsiz ve ışık almayan bir yerde çayı saklamak demlenme sırasında lezzetli olmasını sağlayacaktır. Kavanozda saklamak ve kiler ortamında saklamak en sağlıklı yöntem olacaktır. Bu yöntem çay yapraklarını kuru tutacaktır. Ayrıca demleme işlemi dışında mümkün olduğunca oksijenle temas ettirilmemeli hava almasının önüne geçilmelidir. 
 • Çaydanlığın alt demliğinde su kaynarken üst demlik boş ve ısıtılmış olmalıdır. Su kaynarken çay yapmak yanlıştır. Kaynama işlemi tamamlandıktan sonra demliğin altındaki ateşi kapatın ve suyun fokurdamasının durmasını bekleyin. Ancak o zaman demleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 
 • Demleme yaparken suyu mümkün olan en yüksek konumdan dökmelisiniz. Hava ile temas halinde olan ve ideal sıcaklığa sahip su iyi bir demleme sağlayacaktır.  
 • Her bir bardak çay için iki çay kaşığı atmalısınız. 
 • Demleme işlemi tamamlandıktan sonra demliği 20 dakika kısık ateşte tutun.  
 • 35 dakika içerisinde demlenen çay tüketilmelidir.
 • Çaydanlık ateşten alındıktan sonra tekrar ateşe konulmamalıdır. 

Listemakale.com

Tül Perde Nasıl Yıkanır?  

Dekorasyona ek olarak evimizi gizleyen, aşırı soğuk ve sıcağın evlerimize girmesini engelleyen perdeler evdeki diğer eşyalar gibi düzenli olarak temizlenmelidir. Perde düzenli olarak temizlenmez ise; toz, evcil hayvan tüyü ve hatta küf gibi potansiyel olarak zararlı kirlere ev sahipliği yapabilir. Bu nedenle temizlik düzenimizin atlanmaması gereken bir parçası olarak perdeleri temizlemek çok önemlidir. Peki tül perde nasıl yıkanır? Tül perdelerinizi tertemiz yapacak yıkama tekniklerini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. 

Tül Perdeler Çamaşır Makinesinde Nasıl Yıkanır? 

Perdelerin kumaşına göre makinede yıkama şekli ve derecesi değişiklik gösterebilir. Günümüzde birçok kumaş türü çamaşır makinesinde yıkanabilir. Ancak makinede yıkamaya en uygun perde türü tül gibi hafif malzemelerden yapılmış perdelerdir. 

Pamuk oranı yüksek olan hassas kumaşlar, yüksek sıcaklıklarda yıkandığında çekme yapabilir ve kumaşlar bozulabilir. Kadife gibi kalın kumaşlardan yapılan perdeler nemi tutabilir ve elle veya kuru temizleme ile temizlenmesi gerekebilir. Bu nedenle perdeleri yıkamadan önce perdelerin etiket ve kumaş özelliklerini ve önerilen yıkama şeklini ve sıcaklığını kontrol etmeyi unutmayınız. Ayrıca perdelerin kırışmasını önlemek için yüksek devir ayarı seçmemelisiniz. 

 • Çamaşır makinesinin perde yıkama modunu yoksa hassas yıkama modunu seçin. 
 • Tülün zarar görmemesi için mümkün olan en düşük sıcaklıkta yıkamak en iyi seçimdir.  
 • Perdelerinizi uzun süredir temizlemediyseniz, ön yıkama programı seçmeniz iyi bir seçimdir. Makinenin iki bölmesine de deterjan eklemeyi unutmayın. 
 • Tül perdeleri yıkarken kırışmamaları için her yıkamanızda yumuşatıcı kullanmayı unutmayın. Bu sayede tülleriniz daha güzelde kokacaktır. 
 • Perdeleriniz yoğun desenlere sahip değilse, çabuk kırışacağı için sıkmamaya çalışın. 
 • Yıkama bittikten sonra zaman kaybetmeden perdelerinizi asmalısınız, böylece daha fazla kırışmasının önüne geçebilirsiniz. 

Yıkama Önerisi: Tül perdeleri çamaşır makinesine attıktan sonra üzerine 1 yemek kaşığı şeker ilave edip her zamanki gibi yıkadığınız şekilde perdelerinizi yıkamanız tüllerinizin daha beyaz ve kolalı gibi görünmesini sağlayacaktır. 

Tül Perdeler Yıkandıktan Sonra Ütülenir mi? 

Tül Perde Nasıl Yıkanır?

Tül perdelerin kırışmaması ve ütülenmesinin daha kolay olması için yıkama aşamasında dikkatli olmalısınız. Perdeleri çamaşır makinesinin hassas programında yıkadıktan sonra zaman kaybetmeden asın ve kurumasını bekleyin. Küçük kırışıklıkları açmak için asmadan önce hafifçe çırpabilirsiniz. Eviniz uygunsa, nemli perdeleri kuruması için uygun bir yere açtıra açtıra asmayı tercih edebilirsiniz.  

Perdeleriniz ütü olmadan açılamayacak kadar kırışıksa, ütüde en düşük dereceyi ve kumaş ayarı varsa kumaşının özelliğine uygun olan modu açın. Herhangi bir kazadan kaçınmak için lütfen önce ütüyü başka bir giysinin üzerin de gezdirerek ilk sıcaklığının geçmesini sağlayın. Ardından tülün üzerinde çok tutmadan hafif bir şekilde ütüleyin. Hatta mümkünse ütüyü tüle değirmeden yalnızca buhar yoluyla kırışıklıkları açın. 

Listemakale.com

Piyasa Değeri En Yüksek Yabancı Futbolcular  

Yaz transfer döneminde gerçekleştirilen büyük transfer işlemlerinden sonra dünya piyasa değeri en yüksek yabancı futbolcular kimlermiş belli oldu. 1. sırada 144 milyon 200 bin Euroluk değeri ile genç bir futbolcu yer alıyor. Dünyanın en çok ilgi gören iki futbolcusu Ronaldo ve Messi ise beklentileri karşılamadır. 

KPMG Football Benchmark ekibi piyasa değeri en yüksek yabancı futbolcular listesini yayınladı. İlk 10 kişinin yer aldığı listede ise Ronaldo ve Messi gibi iki büyük isimin yer almaması futbol severleri şaşırttı. 

İşte En Değerli Yabancı Futbolcular 

 1. HAALAND – Borussia Dortmund- 144.2 MİLYON EURO 
 2. KYLIAN MBAPPE – PSG – 139,5 MİLYON 
 3. HARRY KANE – TOTTENHAM – 121,2 MİLYON 
 4. BRUNO FERNANDES – MANCHESTER UNITED – 118,9 MİLYON 
 5. ROMELU LUKAKU – CHELSEA – 115,6 MİLYON 
 6. NEYMAR JR – PSG – 115,5 MİLYON 
 7. FRENKIE DE JONG – BARCELONA – 114,3 MİLYON 
 8. KEVIN DE BRUYNE – MANCHESTER CITY – 112,5 MİLYON 
 9. MARCUS RASHFORD – MANCHESTER UNITED – 110,9 MİLYON 
 10. JADON SANCHO – MANCHESTER UNITED – 110,5 MİLYON 

listemakale.com

Piyasa Değeri En Yüksek Türk Futbolcular  

Türk futbolunda ve diğer ülkelerin liglerinde forma giyen oldukça yetenekli Türk futbolcular bulunmaktadır. Transfermarkt tarafından açıklanan verilere göre piyasa değeri en yüksek Türk futbolcular belirlendi. Belirlenen listenin ilk 10 sırasında Süper Lig’den yalnızca 2 isim bulunuyor. 

İşte en değerli Türk Futbolcular 

Piyasa Değeri En Yüksek Türk Futbolcular
 1. Çağlar Söyüncü (Leicester City) – 40 milyon Euro
 2. Ozan Kabak (Norwich City FC) – 29 milyon Euro
 3. Merih Demiral (Atalanta BC) – 27 milyon Euro
 4. Hakan Çalhanoğlu (FC Internazionale Milano) – 23 milyon Euro
 5. Cengiz Ünder (Olympique Marsilya) – 23 milyon Euro
 6. Orkun Kökçü (Feyenoord) – 17.5 milyon Euro
 7. Zeki Çelik (Lille OSC) – 16 milyon Euro
 8. Uğurcan Çakır (Trabzonspor) – 16 milyon Euro
 9. Abdülkadir Ömür (Trabzonspor) – 13 milyon Euro
 10. Yusuf Yazıcı (Lille OSC) – 13 milyon Euro
 11. Cenk Tosun (Everton FC) – 12 milyon Euro
 12. İrfan Can Kahveci (Fenerbahçe) – 10 milyon Euro
 13. Mert Müldür (US Sassuolo Calcio) – 10 milyon Euro
 14. Enes Ünal (Getafe CF) – 8 milyon Euro
 15. Altay Bayındır (Fenerbahçe) – 8 milyon Euro
 16. Kaan Ayhan (US Sassuolo Calcio) – 7 milyon Euro
 17. Okay Yokuşlu (RC Celta de Vigo) – 6 milyon Euro
 18. Ozan Tufan (Watford FC) – 6 milyon Euro
 19. Emre Kılınç (Galatasaray) – 5.5 milyon Euro
 20. Ahmed Kutucu (İstanbul Başakşehir FK) – 5.4 milyon Euro

 Listemakale.com

Yıllık En Çok Kazanan Futbolcular 

Zenginlik ve lüks hayatları ile herkesi imrendiren futbolcular yaptıkları anlaşmalar ve sponsorluklarla dudak uçurtan kazançlar elde ediyorlar. Peki yıllık en çok kazanan futbolcular kimler? Forbes dergisi, futbolcuların maaş+sponsorluk kampanyaları ile birlikte kazanç listelerini açıkladı. En üstte yetenekli ve medyatik futbolcu Cristiano Ronaldo var. Premier Lig ekibi Manchester United için forma giyen Portekizli yıldız Cristiano Ronaldo, bu yılın en çok kazanan futbolcuları listesinde ilk sırada yer aldı. 

Forbes Dergisi tarafından maaş, sponsorluk gelirleri ve ikramiyeler dikkate alınarak derlenen listede 36 yaşındaki Ronaldo, yaz transfer döneminde Juventus’tan ayrılarak eski kulübü Manchester United’a geri dönerek Premier Lig’in en yüksek ücretli futbolcusu oldu. 2021’de 125 milyon ABD doları olarak belirlenen maaşı ile Ronaldo zirvede. 

Barcelona’dan Paris Saint-Germain (PSG) için ayrılan Arjantinli futbolcu Lionel Messi, 110 milyon dolarlık kârıyla Ronaldo’nun ardından ikinci sırada yer aldı. Paris Saint-Germain takımında forma giyen Brezilyalı Neymar, 95 milyon dolarlık geliriyle üçüncü sırada yer alıyor. 

İşte yıllık en çok kazanan 10 futbolcu; 

Yıllık En Çok Kazanan Futbolcular
 1. Cristiano Ronaldo, Manchester United,125 milyon 
 2. Lionel Messi, Paris Saint-Germain, 110 milyon 
 3. Neymar, Paris Saint-Germain, 95 milyon 
 4. Kylian Mbappe, Paris Saint-Germain, 43 milyon 
 5. Mohamed Salah, Liverpool, 41 milyon 
 6. Robert Lewandowski, Bayern Münih, 35 milyon 
 7. Andres Iniesta, Vissel Kobe, 35 milyon 
 8. Paul Pogba, Manchester United, 34 milyon 
 9. Gareth Bale, Real Madrid, 32 milyon 
 10. Eden Hazard, Real Madrid, 29 milyon 

Listemakale.com

En İyi Jack Nicholson Filmleri 

John Joseph “Jack” Nicholson, Amerikalı sinema oyuncusu ve sinemanın en etkili ve en iyi oyuncularından biridir. Genellikle karanlık temalı filmlerde canlandırdığı nevrotik karakterlerle bilinen usta oyuncunun canlandırdığı karakterler izleyici tarafından sevilmektedir ve üç kere Oscar’a layık görülmüştür. Bizde bugünkü yazımızda bu usta oyuncuya yer verdik ve en iyi Jack Nicholson filmleri başlıklı yazımızı hazırladık. 

One Flew Over the Cuckoo’s Nest – 8.7/10 

“Youtube-One Flew Over The Cuckoo’s Nest (1975) Official Trailer #1 – Jack Nicholson Movie HD-Movieclips Classic Trailers”

Film kendisinin akıl hastası olduğunu iddia ederek akıl hastanesine kapatılan bir suçlunun hastanede görev yapan baskıcı bir hemşireye karşı diğer hastaları toplayarak yapacağı bir isyanı konu edinir. Jack Nicholson’a ilk Oscar’ı kazandıran filmdir ve oldukça sevilir. 

The Shining – 8.4/10 

“Youtube-The Shining (1980) – Here’s Johnny! Scene (7/7) | Movieclips-Movieclips”

Kış mevsiminde çalışmayan bir otelin bekçisi olarak çalışmaya başlayan Jack ve ailesi birlikte otelde yaşamaya başlar. Ancak oğlunun psişik yetenekleri vardır ve gelecek ve geçmiş arasında önseziler görmeye başlar. Ve zamanla otelde işler kontrolden çıkar. 

Five Easy Pieces – 7.5/10 

“Youtube-Five Easy Pieces (6/8) Movie CLIP – You Pompous Celibate! (1970) HD-Movieclips”

Zengin bir aileden gelen Robert, ailesinin müzik üzerindeki baskısına dayanamayarak evden ayrılır. Monoton bir hayata başlayan Robert, babasının durumunun ağır olduğunu duyunca eve döner ve ailesiyle barışmaya çalışır. Robert geri döndüğünde aşkı da bulacaktır. 

The Passenger – 7.6/10 

“Youtube-The Passenger trailer – back in cinemas 4 January | BFI-BFI”

Filmin kahramanı David Locke, hayattan istediğini bulamayan bir gazetecidir. Bir gün otelde tanıştığı bir silah tüccarının ölmesi üzerine onun yerine geçen Locke hiçbir şeyin beklediği gibi gitmediğini görür ve hayatı oldukça karmaşık bir hal alır. 

A Few Good Men – 7.7/10 

“Youtube-A Few Good Men (1992) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers-Movieclips Classic Trailers”

Daniel Kaffee donanma avukatıdır ve kariyeri boyunca mahkemeye çıkmadan birçok davayı başarıyla kazanmıştır. Ancak Küba sınırında bir askeri öldürmekle suçlanan kişinin cinayeti kabul etmemesi nedeniyle davayı mahkemeye taşımak zorunda kalır ve olaylar gelişir. 

The Departed – 8.5/10 

“Youtube-The Departed (2005) Official Trailer – Matt Damon, Jack Nicholson Movie HD-Movieclips Classic Trailers”

 

Listemakale.com

Reenkarnasyon Konulu En İyi Filmler 

Ölümden sonra yeniden doğuşu konu eden filmlere reenkarnasyon filmleri denilir. Bu yazımızda bu tarz filmleri seven okurlarımız için reenkarnasyon konulu en iyi filmler listesini hazırladık. Yazımızı okuyarak bir sonraki film geceniz için listemizde yer verdiğimiz filmler arasından güzel bir film seçebilirsiniz. 

A Dog’s Journey (2019) IMDb: 7.5 

“Youtube-A Dog’s Journey – Official Trailer (HD)-Universal Pictures”

Arkadaşımın Yolculuğu Köpek Bailey ‘nin doğumdan ölüme kadar olan deneyimini anlatan 2017 yapımı Can Dostum filminin devamı niteliğindedir. Bailey birçok farklı hayat yaşasa da sonunda her zaman Ethan’la birlikte olur. Ethan ailesinin yeni bir üyesi olarak Bailey, Ethan’ın torunu CJ ile uyumlu bir ilişkiye sahiptir. Bir gün, CJ’nin annesi Bailey’i evden götürür ve onu geride bırakır. CJ’yi kaybetmek istemeyen Bailey, arabaya yetişip onu takip etmek ister ama gücü yetmez. 

Magadheera (2009) – IMDB: 7.6 

Bir dublör, bir savaşçı olarak öldüğü geçmiş hayatını ve sevdiği kadını hatırlar. Reenkarnasyon ile bu hayatın içine doğmuştur ama hafızasındaki her şeyle aşkının peşine düşer ve onu aramaya başlar. Fakat bu onun için son derece tehlikeli bir macera olacaktır. 

Arundhati (2009) – IMDB: 7.4 

Cesur bir kraliçe, gizemli ve kötü güçle savaşır ve mistik gücü hezimete uğratır. Tam üç nesil sonra, gizemli ve kötü güç bir kez daha bu sefer Kraliçe’nin torunlarına musallat olmak için geri döner.  

Yesterday’s Children (2000) – IMDB: 7.1 

Jenny Cole, kocası ve oğluyla birlikte Orta Amerika’da yaşamını sürdürmektedir. Bir süre sonra Jenny garip rüyalar görmeye başlar. Çocukken çizdiği resimlere baktığında gördüğü rüyaların tıpatıp aynı olduğunu fark eder. Jenny çocukken resmini çizdiği yerlerin peşine düşer. 

Birth (2004) – IMDb: 6.1 

 

“Youtube-Birth (2004) Trailer-Dan Brown”

Kocasını kaybeden genç bir kadın olan Anna, sıkıntılar yaşadıktan sonra günlük hayatına geri döner ve yeniden evlenmek için bir adım atar. Ancak, 10 yaşında bir çocuk onunla konuşur ve ona  ölü kocası Sean olduğunu söyler. Anna bu tür saçmalıklara inanmasa da, çocuğun ne dediğini aklından bir türlü çıkaramaz. Bir süre sonra hayatında aldığı tüm kararları sorgulamak zorunda kalan Anna, büyük bir ruhsal boşluğa düşecektir. 

Reenkarnasyon konulu filmin yönetmenliğini Jonathan Glazer yaparken, başrolünde Nicole Kidman yer almaktadır. 

The Fountain (2006) – IMDb: 7.2 

Daren Aronofsky’nin efsane filmi The Fountain’ın senaryosu mükemmel ve reenkarnasyon teması izleyenleri etkiliyor. Başrollerini Hugh Jackman, Rachel Weisz ve Alan Burstin’in paylaştığı film, üç farklı zaman diliminde yaşayan üç adamın aşk ve sonsuzluğun peşindeki maceralarını anlatıyor. Biri Maya çağında bir kâşif, biri bugünün dünyasında yaşayan bir araştırmacı, diğeri ise uzay çağında yaşayan bir uzay yolcusu, ölümsüzlük ve aşk için çıktıkları yolda yolları kesişecek. 

Enter The Void (2009) – IMDb: 7.3 

Başarılı yönetmen Gaspar Noe sinema dünyasını kasıp kavuran Dönüş Yok filminden sonra etkileyici senaryosu olan “Boşluk” filmi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. 2009 yılında sinema salonlarında gösterime giren film, Tokyo’da küçük çaplı bir uyuşturucu çetesinin üyesi olan Oscar adlı bir gencin hayatını konu ediniyor. 

Bir baskın anında vurulan Oscar ölümün kıyısına kadar gelir ancak ruhu bedenini terk etmemekte kararlıdır. Bu sırada Oscarın kardeşi Linda’nın başı belaya girer ve Oscar kardeşini korumak için her şey yapar.  

I Origins (2014) – IMDb: 7.4 

“Youtube-I Origins Official Trailer (2014) HD-FilmIsNow Movie Trailers”

Başrolünü Michael Pitt’in oynadığı reenkarnasyonu konu alan filmde, moleküler biyoloji uzmanı ve arkadaşlarının yaptığı bazı deneysel çalışmalar konu ediliyor. Araştırma ekibinin sonuçlarına göre insanlar üzerinde derin etkiler bırakacak keşifler ortaya çıkacaktır. Mike Cahill, IMDb’den 7.4 gibi yüksek bir puan alan “Origin” filmini yönetti ve senaristliğini yaptı. 

Cloud Atlas (2012) – IMDb: 7.4 

Reenkarnasyonu konu alan bu film, geçmişte, şimdi ve gelecekte birbirine bağlı üç farklı insanın maceralarını anlatıyor ve ünlü yönetmenler Lana ve Andy Wachowski imzalı. Tom Hanks’in başrolde oynadığı filmde 1850’lerde yaşayıp deniz yolculuğu yapan Adam Ewing’i, 1930’larda fakir ama yetenekli besteci Robert Frobisher’ı ve asi robot garson Song Mi-451’i izleyebilirsiniz. 

Being John Malkovich (1999) – IMDb: 7.7 

“John Malkovich Olmak”, bu unutulmaz reenkarnasyon filminde hayatının en talihsiz dönemini yaşayan ve film endüstrisinde iz bırakan Craig adında bir adamın hikayesini anlatıyor. Yetenekli bir kuklacı olan Craig, bu popüler olmayan meslekte para kazanamaz. Craig, karısının her gün yaptığı işten şikâyet etmesinden çok yorulmuştur ve hayatının en kötü dönemini yaşamaktadır. Sonunda şans yüzüne güler ve bir şirkette iş bulur. Craig, şirkette çalışan Maxine adlı kadından gerçekten hoşlanır, ancak kadının umurunda değildir. Şirkette bulunan bir kapıdan tesadüf eseri giren Craig fantastik bir şekilde Jhon Malkovich’in görünümüne sahip olur. 

Edge of Tomorrow (2014) – IMDb: 7.9 

“Youtube-Edge of Tomorrow – Official Trailer 1 [HD]-Warner Bros. Pictures”

“Yaşa, Öl, Tekrar Et” reenkarnasyon konulu en iyi filmlerden biridir. 2014 yılında ünlü yönetmen Doug Liman’ın öncülüğünde gösterime giren filmde Tom Cruise, Emily Blunt ve Bill Paxton rol almıştır. Film yakın gelecekte dünyayı istila eden Mimics adlı uzaylı bir birlikle savaşta yaşanan bir dizi harika olayı anlatıyor. Savaş sırasında subay olan Bill Cage, yanlış anlaşılma nedeniyle cepheye en ön sırada cepheye gönderili, ancak Cage’in gerçek bir savaş deneyimi yoktur İlk muharebede öldürülen Bill Cage gözlerini yeniden açtığında ise cepheye geldiği güne geri döner. 

İlk Bakışta Gerçekmiş Hissi Uyandıran 3 Boyutlu Heykeller 

Dijital tasarımın sınırlarının, sanatçıların hayal gücü kadar geniş olduğunu biliyoruz. Web sitelerinde ve sosyal medyada birçok paylaşılan tasarım fotoğrafı görmüş olabilirsiniz. Ancak bazı dijital fotoğrafçılar, yaptıklarıyla kendilerini diğerlerinden ayırarak bir sonraki seviyede olduklarını gösteriyor. Özellikle Chad Knight eserlerini görmek bu tanımın kanıtı niteliğindedir. 1976 yılında doğan Chad Knight, Portland, Oregon’da yaşayan Amerikalı bir çağdaş sanatçıdır. Sanatçının eserini gören herkes adeta büyüleniyor, hatta bazıları gerçek tasarım zannettikleri için nerede yapıldığını araştırmaya bile başlıyor. Aşağıda ilk bakışta gerçekmiş hissi uyandıran 3 boyutlu heykeller içeren görselleri gördüğünüzde ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız. 

Gerçekmiş Gibi Görünen 3 Boyutlu Heykeller