Doğal Elma Sirkesi Faydalı Mı?

Doğal elma sirkesinin faydaları son zamanlarda oldukça fazla konuşuluyor. Sirke, köklü bir geçmişe sahip olan, mucizevi bir doğal besin kaynağıdır. Eski çağlarda ilaç olarak kabul eden hekimler olmuştur. Tarihte, yara temizleme aracı olarak kullanılmış, mikropla savaşta önemli bir yardımcı tedavi olmuştur. Ev yapımı, organik sirkeler bin bir derde deva olduğu gibi, potasyum bakımından oldukça zengindir. Günümüzde doğal elma sirkesi, yemeklere, salatalara lezzet katmak, temizlik, bakım ürünü ve sağlık problemlerinin çözümünde sıklıkla tercih edilmektedir.

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma sirkesinin yapımı oldukça kolay olup hemen hemen herkes, rahat bir şekilde sirkeyi evde hazırlayabilir. Kurulması ve kullanılması zahmetsizdir, sadece mayalanması biraz zaman alır. Maliyeti düşük olup bunun yanında tam bir şifa kaynağıdır. Peki sirkeyi nasıl kuracağız, şimdi biraz ondan bahsedelim.

Gerekli malzemeler için; elma, su ve sirkeyi kuracağımız bir adet kaptır. Hızlı bir şekilde mayalanmasını istiyorsak bunun için bir kaç şey ilave edilebiliriz. Varsa bir çay bardağı doğal elma sirkesi, yoksa mayalı ekmek(ekşi maya) 1 çorba kaşığı tuz, 1 çorba kaşığı şeker aynı görevi yerine getirecektir.

Kullanacağız kabın 3/2’si elma geri kalanı su olmalı, ya da 1/2’si elma olmalı geri kalanı su, tercih size kalmış. Hangisini yapmak isterseniz. Elmaları güzelce yıkadıktan sonra, kabuklarını soymadan, kullanacağınız kaba doğrayarak (ikiye, üçe) bölerek kabın içine atıyoruz. Üzerinde su ilave ediyoruz. Kabın tamamen ağzına kadar su ile doldurmuyoruz. Fermente aşamasında, kabaracağı için taşabilir, o yüzden 3 ya da 4 santimetre boşluk bırakmak yeterli olacaktır.

Kabın ağzını kapatmıyoruz, burası oldukça önemli. Hava alacak bir tülbent ile kapatıp elmalar dibe çökene kadar tahta kaşık ile elmaları bastırıyoruz. Plastik ve çelik kaşık asla kullanmıyoruz. Ağzı hava almalı fakat ağzı açık da kalmamalı. Aşağı yukarı 20-25 gün içerisinde elmalar kabın dibine çökecektir. Bu esnada elmalar dibe çökene kadar 2 yada 3 günde bir, tahta kaşıkla elmaları aşağı doğru bastırıyoruz.

Elmalar suyun dışında kalması sonucunda çürüyecektir, bu bastırma işlemi ise elmaların çürümelerini engelleyecektir. Elmaların dibe çökmesi ile birlikte 2 ay boyunca ağzı kapalı olmamalıdır. Tercihe bağlı olarak bu süre uzatılabilir. Sirkenin muhafaza edilmesi önemlidir. Kurulma aşamasında ve oluşum aşamasında karanlık bir yerde ve oda sıcaklığı 20 ile 25 derece arasında bir yerde bulundurulmalıdır. Soğuk bir ortamda da sirke mayalanır fakat mayalanma süresi uzayabilir.

Sirkenin olup olmadığını sirke anasını gördüğünüzde anlamış olursunuz. Sirke anası; ince beyaz bir tabakadır, bu tabaka zamanla kalınlaşır. Hemen belirtelim, sirke kurarken elma türü fark etmez. Bir de kullanacağınız kap cam olursa sağlık açısından daha iyi olacaktır. Sirkenizi üç ay geçtikten sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Daha çok bekletilirse kalite yönünde daha iyi olacaktır. Tercihe bağlı olarak sirkeyi süzerek kullanmaya başlayabilirsiniz fakat isterseniz süzmeden de kullanabilirsiniz. Eğer süzmeden kullanırsanız zaman geçtikçe sirkenin keskinliği artacaktır.

Doğal Elma Sirkesi Hangi Rahatsızlıklara İyi Gelmektedir?

Doğal olarak elde edilen elma sirkesi bir çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır ve bazı hastalıklara karşı kanıtlanmış etkileri bulunmaktadır. Kan şekerini düşürmede ve diyabet (şeker) hastalığı ile savaşmada önemli derecede olumlu etkileri ispatlanmıştır.

Kan şekerini düşürmesi ve dengelemesi yönünden doğal bir ilaç olarak düşünebiliriz fakat hastalıklar ile ilgili her konuda olduğu üzere doktor tavsiyesine göre kullanılmalıdır. Kilo problemi yaşayanlar için de sirke zayıflamaya yardımcı bir üründür. Günlük düzenli olarak tüketilen elma sirkesinin kilo vermede önemli bir etkiye sahip olduğu çeşitli çalışmalar ile ispatlanmıştır.

Yine elma sirkesinin önemli etkilerinden biri de kansere yakalanma ve kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltması noktasında dikkatleri çekmektedir. Bunun yanında, cilt sorunları için elma sirkesi etkili çözümler sunmaktadır. Sivilce akne ve yüzdeki güneş yanıkları için etkili sonuçlar vermektedir. Ciltteki kırışıkların azaltılması, cilde doğal bakım yapılması için tercihen kullanılmaktadır. Tabi ki sonuç alabilmek için düzenli kullanılmalıdır. Doğal ürünlerde tedavi ve etki uzun sürede olmakta fakat kalıcı etki sağlamaktadır. Elma sirkesi iyi bir cilt tonu açıcıdır ve tonik olarak cildinizi elma sirkesi ile temizleyebilirsiniz.

Elma Sirkesi Ne Kadar Kullanılmalıdır?

Elma sirkesi hangi ölçüde kullanılmalı ve elma sirkesinin günlük tüketimi ne kadar olmalı? Sirkeyi kullanırken dikkatli ve ölçülü olmak gerekiyor. Kullanımı için verilen ölçülere kesinlikle uyulmalıdır. Uzmanlara göre günlük tüketimi bir ya da iki yemek kaşığıdır. Fazla tüketilmesi ise size yarar yerine zarar verebilir. Direkt tüketilebileceği gibi yemeklere, salatalara ilave edilerek de tüketilebilir.

Elma Sirkesi Tüketmenin Zararlı Yan Etkileri Var Mıdır?

Birçok kullanım alanına sahip olan elma sirkesi gereğinden fazla tüketildiğinde mide problemlerine sahip olanlara zarar verebilir. Sirkeyi direkt tüketmek yerine, su ile seyreltilerek tüketilmesi daha yararlı olacaktır. Fazla içilmesi durumunda boğazda yanma ve tahrişe neden olabilir. Diş minelerine zarar verebilir. Ölçülü ve dikkatli bir şekilde tüketilmesi faydalı olacaktır.

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Doğal Elma Sirkesi Faydalı Mı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin