Emlakçılar Hangi Odaya Bağlı?

Emlakçılar hangi odaya bağlı? emlakçılar nasıl çalışmalı? emlak ofislerinin sahip olması gereken belgeler nelerdir? sorularının cevapları yazımızda yer alıyor.

Meslek grupları, haklarını savunmak ve çeşitli organizasyonları planlamak için meslek odaları kurarlar. Emlakçılar, gayrimenkul alım satımında aracılık yaparak resmi yapıyı bu amaçla yapılandırırlar. Peki, emlakçılar hangi odaya bağlı? 

Emlakçıların Bağlı Olduğu Oda Hangisidir? 

Bugün iletişim kurduğunuz herhangi bir emlakçının mesleğini sürdürmesi için üniversite diploması veya emlak danışmanı sertifikası gereklidir. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Emlak Müşavirliği Sertifikası, başvuracağınız emlak ofisi Ticaret Odası, Sanayi Odası veya Esnaf Odası bünyesinde kurulan Emlak Meslekt Odası’na kayıtlı olmalıdır. İstanbul’dan örnek verecek olursak; emlak ofisinin İstanbul Umum Emlakçılar Derneği’ne mensup olmalıdır. 

Emlak Ofislerinin Sahip Olması Gereken Belgeler Nelerdir? 

Emlakçılar Hangi Odaya Bağlı?
Emlakçılar Hangi Odaya Bağlı?

Emlak ofisi açmak için; vergi dairesi, ticaret meslek odası ve tahvil kuruluş kayıtları ve belediye ruhsatına sahip olmak gerekiyor. Görevini etkin bir şekilde yapabilmek için hizmet verdiği alanın haritası, ilan panosu ve tanıtım malzemeleri olmalıdır. Ayrıca aracılık hizmetlerini meslek odasının belirlediği fiyat aralığında gerçekleştirmeli ve müşterinin görebileceği şekilde sunmalıdır. 

Emlakçılar Nasıl Çalışmalı? 

Geçmişte birçok emekli yeni yasa çerçevesinde emlak ofisi açarak çalışmayı tercih ettiğinden, emlakçı adaylarının uyması gereken bazı kurallar var. Örneğin, emlakçıların çalıştığı işyeri tabelaları ve basılı belgelerde emlakçı kelimesi dışında herhangi bir terim kullanılması yasaktır. Başka bir deyişle, avukat veya öğretmen gibi bir emlakçının önceki mesleğini belirten herhangi bir ifadeye yer verilmesi yasaktır. Yine emlak ofisinde emlakçının hizmet verdiği alanlar net bir şekilde yazılmalı ve ücret tarifesi herkesin görebileceği bir yere asılmalıdır. Aynı şekilde emlakçılar da mülk hakkında detaylı bilgi vermelidir. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Emlakçılar Hangi Odaya Bağlı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin