İşletmenizi Dünyaya Açın: ETGB Nedir? Mikro ve E-İhracat Nedir?
İşletmenizi Dünyaya Açın: ETGB Nedir? Mikro ve E-İhracat Nedir?

İşletmenizi Dünyaya Açın: ETGB Nedir? Mikro ve E-İhracat Nedir?

Döviz üzerinden kazanç elde etmek ve müşterilerini artırarak, ihracat yapmak isteyen markalar e ihracatı tercih ediyor. Bununla birlikte, e-ihracat sürecinde yanıtı çok da bilinmeyen ancak önem taşıyan birçok soru var, kavram var. Mikro ihracat nedir ya da ETGB nedir, nereden alınır gibi sorular işletme sahiplerinin, girişimcilerin en çok merak ettiği konular içinde.

Online alışveriş kültürü, özellikle de pandeminin etkisini göstermesiyle tüm dünyada yaygın hale geldi ve e ticaret siteleri ciddi satış rakamları yakaladı. Türkiye’de büyüyen online alışveriş ekosisteminin yanında, dünya ülkelerinde de ciddi bir ivme görülüyor. Döviz üzerinden kazanç elde etmek ve müşterilerini artırarak, ihracat yapmak isteyen markalar e ihracatı tercih ediyor. Bununla birlikte, e-ihracat sürecinde yanıtı çok da bilinmeyen ancak önem taşıyan birçok soru var, kavram var. Mikro ihracat nedir ya da ETGB nedir, nereden alınır gibi sorular işletme sahiplerinin, girişimcilerin en çok merak ettiği konular içinde.

Mikro İhracat Nedir?

İhracat sürecine dair merak edilen kavramlardan biri olan mikro ihracat, kelime anlamından tahmin edilebileceği üzere küçük ölçekli ihracat anlamına geliyor. Bununla birlikte mikro ihracatta gönderilecek ürünlerin belli bir değer ve kilogram kısıtı söz konusudur. Mikro ihracat nedir sorusunun yanıtı, gönderilen ürünlerin 15.000 Euro değerin altında olmasıdır. Bununla birlikte, ürünlerin mikro ihracat kapsamında yer alması için 300 kilogramın altında olması gerekir. Mikro ihracat işlemi, Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) ile yapılır. E ihracat yapanlar için ciddi bir kolaylık sunan bu belge ile, ihracat süreçleri hızlandırılır.

ETGB Nedir?

E-ticaret pazar yerlerinde mağaza açarak, işletmeler artık yalnızca Türkiye’de değil, dünyanın birçok ülkesinde satış yapıyor. Ancak bu noktada, gümrük operasyonları, kargo süreçlerine dair bürokratik anlamda bilinmesi gerekenler mevcut. ETGB numarası ya da GTIP numarası gibi konular kafa karıştırıcı olabiliyor. ETGB nedir diye merak ediyorsanız, “Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi”nin kısaltması olan bu kavram, kargo firmaları tarafından düzenlenebilen bir beyandır ve hızlı ihracat yetkisini kapsar. ETGB nasıl alınır, başvurulur diyorsanız ETGB elektronik ortamda düzenlenmektedir. ETGB belgesi aldıktan sonra, havayolu ve karayolu üzerinden hızlı kargo taşımacılığı yapan lojistik şirketleri ile, ürünlerinizi gönderebilirsiniz. Kağıt çıktı olarak alınmayan ETGB online hazırlanır.

E ihracata adım atmak, dolar ve euro üzerinden kazanç elde ederek işletmenizi büyütmek için harika bir plan. Buna ek olarak ülkemizin ihracatına katkıda bulunmak, ülkeye döviz kazandırmak da Türkiye için önemli. Ürün ve hizmetlerinizi e ihracat ile yurt dışına taşımak istiyorsanız mikro ihracat gibi küçük ölçekli ihracat yapabilirsiniz. ETGB ve diğer bürokratik süreçlerle ilgili zaman kaybetmemek, ürünlerinizi başarılı bir şekilde satmak için ShipEntegra harika çözümler sunuyor. Gümrük ve lojistik alanında TNT, FedEx, UPS gibi firmaların çözüm ortağı ve Amazon, ETSY ve AliExpress gibi şirketlerin entegrasyonunu sunan ShipEntegra, ihracata gireceklerin ilk tercihi.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İşletmenizi Dünyaya Açın: ETGB Nedir? Mikro ve E-İhracat Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin