Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur?

Bazı nedenlerden dolayı çalışamayan, çalışmayı yarım bırakan ev hanımları nasıl emekli olur? sorusunun cevabı yazımızda

İş bulamamaktan, hastalıktan, evlenip çocuk sahibi olmaktan dolayı çalışma yaşamını yarım bırakan kadınlar emeklilik hayalleri kurmayı bırakıyor. Fakat ev hanımlarının da emekli olmasının yolları bulunmaktadır. Ev hanımlarının emekli olabilmesi için 2 yol vardır. Bu yolları kullanan kişiler rahatlıkla emekli olabilir. Peki ev hanımları nasıl emekli olur? Sorunun cevabı yazımızda yer alıyor. 

Ev Hanımları için Emeklilik 

Ev hanımlarının emekli olabilmesi için 2 yol bulunduğundan bahsetmiştik. 1. yol çalışmadan prim ödeyerek emekli olmak 2. yol ise evde ürettiği şeyleri satarak sigorta sahibi olmak. 

Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur?
Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur?

1.) EV HANIMLARI KENDİLERİNİ SİGORTA YAPTIRABİLİR 

Sigortası olmayan veya çalışmayan ev hanımları 18 yaşını doldurmuş olmak kaydıyla SGK’ya gelip kendilerini sigortalı yapabilirler. Bu sayede hem aylık prim ödeyerek emeklilik hakkı elde edebilirler hem de ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler. Ayrıca aileleri de bu hakkı kullanabilirler.  

Ödenen primler asgari ücret üzerinden hesaplanır. Ev hanımları brüt asgari ücretin %32’sini ödeyerek sigortalı olmaya hak kazanabilirler. Belirlenen asgari prim tutarının 7,5 katına kadar para yatıran ev hanımları emekli olabilir. 

2.) VERGİSİZ ESNAFLIK İMKANI DA BULUNUYOR 

Esnaf Muafiyeti, masrafları kendisine ait olmak üzere evde üretim yapan kadınlar için geçerlidir. Esnaf muafiyet belgesi alanlar SGK’ya başvurarak vergi ödemekten muaf tutularak sigortalı olma şansı yakalıyor. 

28 gün üzerinden prim ödeyenler 30 gün çalışmış sayılıyor. Buna göre ödenecek aylık prim tutarı bin 68 TL olarak hesaplanıyor. Bu sayede sigortalı kadınlar sağlık hizmetlerinden yararlanabilerek emekli olabilir. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin