Emeklilere İkinci Tazminat Hakkı Nedir? Şartları Belli Oldu Mu?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emeklilere ikinci tazminat hakkı tanınmış durumdadır.  Bu ise aynı işyerinden iki kez kıdem tazminatı alabilme hakkını meydana getiren bir durumdur. Aynı zamanda, bir işyerinden emekli olduktan sonra daha başka bir işyerinde sigortalı olarak çalışılması durumunda da ikinci kıdem tazminatı alınabilir. Yani emeklilerin ikinci defa tazminat alabilmeleri için, emeklilikten sonra belli şartları sağlayarak tekrar bir işe girmeleri yeterlidir.

Emekli Çalışan Kıdem Tazminatı Nasıl Alır?

Emekli olmasına rağmen bir işte çalışmaya devam eden işçilerin kıdem tazminatı alma hakları, 1475 Sayılı İş Kanunu’nun 14. Maddesi ile güvence altına alınmıştır. Bu madde, sadece emeklilerin ikinci kıdem tazminatı alması hakkında olmayıp tüm sigortalı işçilere dairdir. Emekli olarak işten ayrılan ve kıdem tazminatı almaya hak kazanan işçilerin ise 506 Sayılı Kanun’daki 60’ıncı madde uyarınca şu şartları sağlaması gerekir:

  • Sigorta prim ödemelerini tamamlamış olmak
  • Sigortalılık süresini tamamlamış olmak
  • İlk sigorta girişinin 1 Ekim 2008 tarihi öncesine ait olması
  • Kendi isteği dışında işten çıkarılmış olmak

Bu şartlar, “Emekli biri çalıştığı yerden tazminat alabilir mi?” sorusunu cevaplar niteliktedir. Yaş şartı aranmaksızın sigortalılık süresini dolduran her vatandaş, tazminat alarak işyerinden ayrılabilir. Fakat emeklilik sonrasında tekrar bir işe giren ve oradan ayrılırken yine kıdem tazminatı almak isteyen her vatandaş bu ücreti alma hakkına sahip değildir. Emeklilere ikinci tazminat hakkı, söz konusu emeklinin 1 Ekim 2008 tarihinden önce sigortalı olması durumunda geçerlidir. Bu tarihten sonra sigortalı olan emeklilerin çalışmak istemeleri durumunda emeklilik statüleri ortadan kalkacaktır.

Emekli Çalışan İşten Ayrılırsa Kıdem Tazminatı Alır Mı?

Emekli olsun ya da olmasın, her sigortalı işçinin kıdem tazminatı alma hakkı vardır. Yani emekli çalışan kıdem tazminatı alabilir. Bunun için ise emeklilik sonrasında aynı işyerinde 3 yıl çalışmış olmak gerekir. Bu durum, ilk kıdem tazminatı aldıktan sonraki ikinci kıdem tazminatı için geçerlidir. İş hayatı boyunca ilk defa kıdem tazminatı alacak olan bir kişi ise en az 1 yıl boyunca söz konusu işyerine hizmet etmiş olmalıdır.

Ayrıca emekli maaşını iptal edip çalışmayı sürdürenler hukuken emekli işçi sayılmaz. Emekli olup Sigorta Destek Primi ödemeleri gerçekleştirilerek çalışmaya devam edenler emekli işçi statüsündedir. Emekli maaşı almaya devam ederken çalışan kişilerin kıdem tazminatı alabilmesi için işveren tarafından işten çıkarılmaları şarttır.

Örneğin emekli olmayan bir işçi, emeklilik şartlarını sağladığında kıdem tazminatı talep ederek işten ayrılabilir. Fakat emekli işçinin kendi rızasıyla kıdem tazminatı talep etmesi mümkün değildir. Emeklilere ikinci kıdem tazminat hakkı sadece işten çıkarılma durumlarında geçerlidir. Bununla birlikte işveren ve işyeri kaynaklı sorunlar dolayısıyla işten ayrılan emekli işçiler de kıdem tazminatı alabilir.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Emeklilere İkinci Tazminat Hakkı Nedir? Şartları Belli Oldu Mu?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin