Yeni Emekli Olanlar Bayram İkramiyesi Alabilir Mi?

Yeni emekli olanlar bayram ikramiyesi alabilir. Emeklilik şartlarını sağlamış ve kanunen emeklilik statüsüne sahip olmuş her Türkiye vatandaşı, devletin verecek olduğu ikramiyeleri alma hakkına sahiptir. Fakat bayram ikramiyelerinde en önemli detay emeklilik dilekçesinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na veriliş zamanıdır. “Yeni emekli oldum bayram ikramiyesi alabilir miyim?” sorusu da sıklıkla sorulmaktadır.

Yeni emekli olmuş kişiler, ikramiye süreci öncesinde emeklilik konumuna gelmiş olmalıdırlar. Bu vatandaşlar, eğer ikramiyenin verileceği ayın bir öncesindeki ayda emeklilik dilekçesi vermişseler ikramiye alma hakkına sahip olabilirler. Fakat ikramiyenin verileceği gün ya da hafta içinde emekli olanlar bu haktan faydalanamayabilir.

Örneğin 2021 yıllı için Ramazan bayramı ikramiyeleri Mayıs’ın ilk haftası içinde ödenmiş olacak. Bu durumda, söz konusu ikramiyeden faydalanmak isteyen bir kişinin en geç Nisan ayı içinde emekli olmuş olması gerekir. Yani ikramiyelerin verilecek olduğu dönemlerde emekli olan kişiler ne yazık ki ikramiye fırsatından yararlanamazlar.

Emeklilik Dilekçesi Veren Bayram İkramiyesi Alır Mı?

Bayram ikramiyesi alabilmek için, söz konusu ikramiyenin verildiği tarihte emeklilik statüsü aktif olmalıdır. Örneğin ayın 1’inci günü emeklilik ikramiyeleri dağıtılacaksa, ayın 1’inde ya da bugünün sadece birkaç gün öncesinde emeklilik dilekçesi veren vatandaşlar ikramiye alamazlar. Çünkü yeni emekli olanlar bayram ikramiyesi alabilmek için resmi olarak bu statüye kavuşmuş olmalıdır. Dilekçeyi kuruma iletmek yeterli olmadığı gibi, prim ödeme gününü doldurmuş olup da henüz emekliliğini resmen başlatmış olmayanlar da ikramiye alamaz.

2021 Yılında Bayram İkramiyesi Ne Kadardır?

Bayram ikramiyesi 2021 yılında yaklaşık olarak 1.100 Türk Lirası’dır. Bu meblağ, Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı öncesinde ilgili vatandaşlara karşılıksız olarak sunulur. Ayrıca her yılın bayram ikramiyesi aşağı yukarı farklılık gösterebilir, bu konuda net bir orandan söz etmek mümkün sayılmaz.

Kimler Bayram İkramiyesi Alır?

Yeni emekli olanlar, bir süredir emekli olanlar, gaziler, terör saldırılarında yaralanmış olan vatandaşlar, Türkiye Cumhuriyeti’ni resmi müsabakalarda temsil ederek şampiyonluk kazanmış sporcular, gaziler, şehit eşleri ve şehit çocukları bayram ikramiyesi alma hakkına sahiptir. Yani emekliye bayram ikramiyesi ödendiği gibi, daha farklı statülerde bulunan vatandaşlar da bu ikramiyeden faydalanmaktadır.

2021 Bayram İkramiyesi Ne Zaman Verilecek?

Bayram ikramiyesi 2021 yılı için, 6 – 7 Mayıs tarihlerinde ödenmiştir. Ayrıca Kurban Bayramı için yapılacak olan bayram ikramiyesi ödemeleri hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bazı açıklamalarda bulunmuştur. Bu açıklamalara göre, Kurban Bayramı sebebiyle yapılması beklenen ikramiye ödemeleri Temmuz 2021’de gerçekleştirilecektir. Bununla birlikte Kurban Bayramı’nda da yeni emekli olanlar bayram ikramiyesi alabileceklerdir.

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yeni Emekli Olanlar Bayram İkramiyesi Alabilir Mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin