Ev Hizmetlerinde SGK Primi Ne Kadar 2022
Ev Hizmetlerinde SGK Primi Ne Kadar 2022

Ev Hizmetlerinde SGK Primi Ne Kadar 2022

Ev hizmetlerinde SGK primi ne kadar 2022 konusuyla ilgili merak edilen tüm detaylar yazımızda yer alıyor.

Temmuz 2022’de asgari ücret artışının ardından ev hizmetlerinde çalışanlar için ödenen sigorta primleri de güncellendi. 5510 sayılı Kanun’un Ek-9 maddesince; tanımlanan Ev Hizmetleri Sigortası, 10 günden az veya 10 gün ila 10 günden fazla süreyle çalışanlara sağlanan bir sigorta türüdür. Teşviklerle birlikte çeşitli tarifelerin yer aldığı ev hizmetlerinde sigorta primi ile ilgili detayları “Ev hizmetlerinde SGK primi ne kadar 2022” başlıklı yazımızda yer alıyor. 

Hangi İşler Ev Hizmeti Sayılır? 

Ev Hizmetlerinde SGK Primi Ne Kadar 2022
Ev Hizmetlerinde SGK Primi Ne Kadar 2022

EK-9 kapsamında ev hizmetlerinde sayılan işler şöyle sıralanabilir: 

  • Temizlik, yemek yapmak, ütü, çamaşır ve bulaşık yıkama, alışveriş ve bahçe işleri, çocuk, yaşlı ve özel bakıma muhtaç kişilerin bakım işleri gibi hane içerisinde yaşayan bireyler tarafından yapılabilecek fakat hane halkı dışında kişilerce yapılan işler
  • Evde, hastanede ya da bakım evinde çocuk, yaşlı veya özel bakım gerektiren kişilerin bakımı 

Ev Hizmetlerinde Çalışanlara Nasıl Sigorta Yapılır? 

Ev hizmetlerinde çalışanlara iki farklı esasa göre sigorta yapılmaktadır. SGK tarafından kanun kapsamınca ev hizmetlerinde çalışanlar, 10 günden az ve fazla olarak değerlendirmeye tabi tutulmaktadırlar.  

Ev hizmetleri kapsamında kabul edilen çalışmalar bir ay içinde 10 günden az ise iş kazası ve meslek hastalığı yönünden sigortalı sayılacak ve primleri kişileri çalıştıranlar tarafından ödenecektir. 

Bir ay içinde 10 gün ve fazla süre ile çalıştırılanların primleri, işverenler tarafından kolay işverenlik kapsamına tabii tutularak ödenmektedir. 

Ev İşlerinde Çalışanların Sigorta Primi Ne Kadar Oldu 2022? 

Ev Hizmetlerinde SGK Primi Ne Kadar 2022
Ev Hizmetlerinde SGK Primi Ne Kadar 2022

Ev işlerinde çalışanların sigorta primleri brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır. 10 günden az ev işlerinde çalışanlar için günlük yatırılacak sigorta tutarı, günlük brüt asgari ücretin %2’si olarak hesaplanırken 10 günden fazla ev hizmetlerinde çalışanların ise günlük brüt asgari ücretin %37,5’i oranında sigorta primi hesaplanarak ödenmektedir. 

Temmuz 2022’de yapılan asgari ücret zammı sonrası günlük brüt asgari ücret 215,70 TL’ye yükseldiğinden dolayı ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi de 2022 yılı için aynı oranlarda artmıştır. 

  • Aylık en düşük sigorta primi: 2.001,70 TL 
  • Aylık en yüksek sigorta primi: 15.012,72 TL  

Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi Nasıl Ödenir? 

Ev hizmetlerinde çalışanların prim ödemeleri Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından belirlenen ödeme noktalarına yatırılmaktadır. Prim ödemeleri için PTT ve SGK anlaşmalı bankalar yetkili olup, prim ödemeleri işverenlerin T.C. kimlik numaraları ile birlikte gerçekleştirilmektedir. Ödemeler nakit ve kredi kartıyla yapılabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ev Hizmetlerinde SGK Primi Ne Kadar 2022

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin