Finlandiya’da Asgari Ücret Ne Kadar? İş İmkanları Neler? 

Bu yazımızda Finlandiya’da asgari ücret ne kadar? İş imkanları ve çalışabilecek iş grupları neler? sorusunun cevabı yazımızda.

Birçok insan diğer ülkelerdeki asgari ücret tutarlarını merak ediyor. Finlandiya asgari ücreti merak eden ülkelerden biri. Finlandiya’da çalışmak veya asgari ücretle çalışan Finlandiya vatandaşlarının yaşam standartlarını öğrenmek isteyenler internet üzerinden araştırma yapıyor. Bu yazımızda Finlandiya’da asgari ücret ne kadar? İş imkanları neler? Sorularına yanıt vereceğiz. 

Finlandiya’da Asgari Ücret Ne Kadar? 

Finlandiya’da işçiler ve çalışanlar için asgari ücret, saat bazında hesaplanıyor. Tam zamanlı bir işçi, haftada ortalama 38 ila 40 saat arasında çalışır. 2022 itibariyle, Finlandiya’da tam zamanlı bir işçi için asgari ücret ayda 2,168 Euro civarındadır. 

Finlandiya’da çok az insan asgari ücretle çalışıyor. Finlandiya’nın eğitim fırsatları ve refah seviyeleri yüksektir. Bu nedenle Finlandiya, insanların eğitim almak ve yaşamak amaçlı en çok tercih ettiği ülkelerden bir tanesi Finlandiya’dır. 

Finlandiya’daki asgari ücret, ülkedeki çalışanların almış olduğu maaşlardan daha düşük bir seviyededir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi; Finlandiya’da çok az insan asgari ücretle çalışıyor. Çalışanlar, başlangıç olarak dahi asgari ücret ile çalışmıyor. Yeni mezunlara ve işe yeni başlayan kişilere asgari ücretin üzerinde maaş veriliyor. Yeni mezunlara ve işe yeni başlayan kişilere asgari ücretin üzerinde maaş veriliyor. Buna ek olarak işyerleri ve devlet tarafından çalışanlara yapılan ek ödemeler, yıllık primler, sosyal yardımlar ile aile ve çocuk yardımları da sağlar. 

Finlandiya’da asgari ücretle rahat yaşamak çok kolay olmasa da aldıkları ekstra ücretler ve sosyal yardımlarla geçinmek mümkündür. Finlandiya’daki işçiler için ortalama maaş; 1.900 Euro ile 3.700 Euro arasında değişiyor. Bu maaşlar ortalama bir hayat yaşamak için yeterlidir. Finlandiya’da ev fiyatları ise stüdyo daire için 782 Euro ile üç odalı bir daire için aylık 1.200 Euro arasında değişiyor. Bu kiralar evin konumuna ve şehir merkezine uzaklığına göre değişiklik gösterir. 

Finlandiya’daki asgari ücret, diğer ülkelere kıyasla ortalamadır. Finlandiya’daki iş fırsatları, meslek grubuna, çalışma alanına ve seçilen sektöre göre de değişiklik gösterir. 

Finlandiya’da bir çalışanın maaşı, meslek kategorisine ve iş yerine bağlı olarak artar ya daya da azalır. Finlandiya’daki ortalama iş maaşları aşağıdaki gibidir: 

  • Veteriner maaşları 4.032 Euro 
  • Makine mühendisi maaşları 3.707 Euro 
  • Hemşire maaşları 3.555 Euro 
  • Öğretmen maaşları 3.000 Euro 
  • Ofislerde çalışan asistan maaşları ortalama olarak 1.907 Euro’dur 

Finlandiya’da İş İmkanları ve Çalışılabilecek İş Grupları 

Finlandiya’da Asgari Ücret Ne Kadar? İş İmkanları Neler? 
Finlandiya’da Asgari Ücret Ne Kadar? İş İmkanları Neler?

Finlandiya’da çalışmak, yabancı işçi alımı ve istihdamından yararlanmak ve yurtdışında iş aramak isteyenler için birçok farklı sektörde iş imkanları vardır. Mühendislik, telekomünikasyon, ahşap, metal, elektronik endüstrisi, bilişim, iletişim, oyun, sağlık, inşaat, sosyal hizmetler, çevre teknolojisi ve biyoteknoloji, ülkedeki en gelişmiş ve dinamik endüstrilerdir ve hem yetenekli hem de profesyonel hizmet veriyor. Vasıfsız işçiler için de istihdam olanakları sağlar. Bunlar arasında hizmet sektörü, sağlık sektörü, sosyal hizmet sektörü, inşaat sektörü ve diğer sektörler daha fazla insanı işe alıyor. 

İnşaat işleri kategorisinde, inşaat mühendisi, vasıflı ve vasıfsız inşaat işçisi, eleman, inşaat utası, kaynakçı, demirci vb. inşaat işçileri, hizmet sektöründe, satış temsilcisi, ofis ve iş yeri temizlik elemanı, müşteri hizmetleri elemanı en çok ihtiyaç duyulan elemanlar olarak ön planda yer alıyor. Resmi istatistiklere göre bugün Finlandiya’da en büyük istihdam fırsatı hizmet sektöründedir ve ülkede on binlerce kişi çalışma hayatına katılmak için hizmet sektöründeki istihdam olanaklarından yararlanıyor. Hizmet sektörü, başta yurt dışında iş arayan vasıfsız ve vasıfsız işgücü adayları için başlangıçta daha fazla istihdam olanağı sağlayabilir. Kalifiye ve meslek sahibi personel kategorileri arasında pratisyen hekimler, uzmanlar, diş hekimleri, sosyal hizmet uzmanları, hemşireler, halk sağlığı uzmanları, konuşma terapistleri en popüler pozisyonlardandır. 

Tüm iş fırsatlarından yararlanmak için Finlandiya’da (özellikle Başkent Helsinki) diğer şehirlerde faaliyet gösteren firma ve şirketlerin iş ilanlarını araştırıp inceleyerek, size uygun iş başvuru formlarını doldurarak çalışanlara ve iş tekliflerine ulaşabilirsiniz. Dil konusu bu noktada önemliyken, en az bir ortak yabancı dil, özellikle İngilizce bilmek, yabancı iş fırsatlarından kolayca yararlanmanızı sağlayacaktır. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Finlandiya’da Asgari Ücret Ne Kadar? İş İmkanları Neler? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin