Fizyoterapist Nedir? Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar?
Fizyoterapist Nedir? Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar?

Fizyoterapist Nedir? Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar?

Meslek hayatımızın uzunca bir parçasını vermemiz gereken işimizdir. Bundan dolayı meslek seçimimizde çok dikkatli olmalıyız. Doğru kaynakları tanıyarak, doğru kişilerin tecrübelerinden faydalanarak ve kendi karakter özelliklerimizi iyice analiz ederek mesleğimizi kendimize en uygun olacak şekilde seçmeliyiz. Zira hatalı meslek seçimi ileriki hayatımızı kalitesizleştirerek bizi mutsuz bireyler haline getirebilir ve o zaman da mesleğimizi değiştirmek için çok geç olabilir. Doğru kaynak demiştik. Bu makalemizde günümüzün popüler mesleklerinden biri olan fizyoterapist nedir? ve rehabilitasyonla ilgili aklınızdaki her soruyu cevaplayacak, mesleği maaş ve çalışma koşulları gibi her yönüyle ele alacağız.

Fizyoterapist Nedir?

Fizyoterapist Nedir? Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar?
Fizyoterapist Nedir? Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar?

Fizyoterapist kaza, sakatlık, spor sonrası oluşan ya da doğuştan olan fiziksel burkulma, hareket kabiliyetinde azalma gibi durumların kontrol altına alınması, tedavinin uygulanması gibi işlemleri yürüten sağlık birimidir. Fizyoterapistler, hastalara doktor tarafından yazılmış reçeteyi uygulayarak tedavi basamaklarını tamamlamak; onlara kaybettikleri hareket kabiliyetini kısmen ya da tamamen vermekle görevlidirler.

Ne İş Yapar?

Fizyoterapistler, fizik tedavi uzmanları tarafından hastalara verilen tanı ve tedavinin hastalar için en doğru şekilde uygulanmasından sorumludur. Ağır hastalara destek olarak çeşitli aletlerle ağır kusurlarının giderilmesine ya da azaltılmasına yardımcı olur. Ayrıca hafif şikâyetlerle gelen kişilerin tedavisinin belirlenmesi ve yapılmasında görev alır. Bantlama, baskı ve çekme gibi yöntemlerle kişilerin fiziksel sağlıklarına kavuşmalarında rol oynar.

Fizyoterapist Nasıl Olunur?

Fizyoterapist Nedir? Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar?
Fizyoterapist Nedir? Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar?

Fizyoterapist olma süreci uzun ve bir o kadar da yorucudur. Fizyoterapistler tedavileri gerçek hastalar üzerinde uygulayarak öğrenmek ve bu tedavileri en doğru şekilde yapmak zorundadırlar. Fizyoterapist olmak için üniversitelerin fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünü dört yıl içinde bitirmek gerekmektedir. Ağır biyoloji ve kimya bilgisi içeren bu eğitim gerçekten fizyoterapist olmak isteyenler dışında herkesin korkulu rüyalarındandır. Ayrıca derslerde bantlama, doğru baskı noktaları gibi aşırı hassasiyet gerektiren vücut kısımları öğrenerek hasta bedenine uyguladıkları için fizyoterapi okuyacak kişilerin fazlasıyla dikkatli olmaları gerekmektedir.

Fizyoterapist Olma Şartları Nelerdir?

Fizyoterapistler hali hazırda burkulma, çarpma, kırılma gibi ağrıları çeken hastalarla muhatap olurlar. Bundan dolayı hastalarıyla empati yapma yetisine sahip insanlar olmaları gerekmektedir. Özellikle bazı hastalar acıya katlanamayıp tedaviyi yarıya kesmek isteyebilmektedir. Böyle durumlarda fizyoterapistin kendini hastanın yerine koyarak hareket etmesi, ikna edici ve tatlı bir dil kullanması gerekmektedir. Fizyoterapistler ayrıca insanlara yardım etmekten hoşlanan kişiler olmalıdır. Uzun tedavi yolculuğunda hastalara hem motivasyon vermeli hem de sabırla her ileri yönlü ilerlemeyi hastayla beraber kutlamalıdır. Ayrıca fizyoterapistler yeni çıkan tedavi yöntemlerine aşina olmalı, güncel tedavileri de hastalarının üzerinde uygulayarak en hızlı şekilde sonuç almalıdırlar.

Fizyoterapist Maaşları Ne Kadardır?

Fizyoterapist Nedir? Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar?
Fizyoterapist Nedir? Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar?

Fizyoterapist maaşları deneyime bağlı olarak oldukça değişmektedir. Yeni mezun olmuş bir fizyoterapist devlet hastanesi bünyesinde asgari ücret ile iş hayatına başlamaktadır. Özel hastanelerde ise bu ücretten biraz daha fazla ödenmektedir. Kişi kendini geliştirdiği, yeni tedavi yöntemlerine aşina olduğu halde maaşını arttırma imkanına sahiptir. Fizyoterapistler için özel sektör daha cazip teklifler sunmaktadır. Yeni tedavi metotlarına aşina, hastalarıyla iletişim kurmada iyi olan fizyoterapistler özel sektörde yüksek fiyatlara çalışabilmektedir.

İş İmkânları Nelerdir?

Fizyoterapistlerin iş imkânı yelpazesi çok geniştir. Yeni mezun olan kişiler için devlet ve özel sektör olmak üzere iki yol vardır. Ayrıca kişiler fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde de çalışarak deneyim elde etme şansına sahiptir. Yeterli deneyim ve bilgilendirmeden sonra fizyoterapistler spor salonlarında, maçlarda ve daha birçok sağlık kurumunda çalışabilmektedir. Bunun yanı sıra kendi yerlerini de açabilmektedirler.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Fizyoterapist Nedir? Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin