Gebelik Belirtileri Nelerdir?
Gebelikte Hangi Belirtiler Görülür?

Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Anne olmak isteyen ya da hamile olduğunu düşünen kadınlar gebelik belirtilerini ve gebeliğin ne zaman başladığını merak edip araştırırlar. Peki, kadınlar tarafından araştırılan gebelik belirtileri ne zaman başlar?

Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlıyor?

Gebelik belirtileri her kadın bünyesinde farklılık göstermektedir. Bazı anne adaylarında belirtiler yumurtanın döllenmesi ile birlikte hemen ortaya çıkarken bazı anne adaylarında ise belirtiler 8. haftadan sonra kendini göstermektedir.

Gebe kalınmasıyla birlikte kadınların vücudunda pek çok değişiklik gerçekleşir. Bu değişiklikler, gebeliğin ilk haftalarında yumurtalıklarda ve rahimde yaşanmaktadır. Fakat her kadın bu değişiklikleri fark edemeyebilir. Bu yüzden gebelik belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterecektir.

İmplantasyon adı verilen, bebeğin anne karnına yerleşmesi ile gebeliğin ilk belirtileri başlar. Yumurtanın döllenip rahime yerleşmesi ile birlikte, yerleşme kanamaları gözlemlenir. Bu kanamalar lekelenme şeklinde olup, kadınların fark ettiği ilk gebelik belirtisidir. Bu kanamanın ardından anne adaylarında, psikolojik belirtiler de kendini göstermeye başlar. İmplantasyon döneminde anne adayında sık sık duygusal değişimler meydana gelir fakat zamanla bu durum dengelenmektedir.

Gebelik belirtileri ne zaman başlar? Sorusuna, yumurtanın döllenmesiyle oluşan embriyonun anne rahmine tutunmasıyla başlar cevabı verilebilmektedir. Fakat, kadınlar yerleşme kanamasından sonra gerçekleşen adet döneminin gecikmesiyle birlikte gebe olduklarını anlamaktadırlar.

Gebelik Belirtileri Nelerdir?
Gebelik Belirtileri

Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Anne adayları gebe kaldıklarının, ilk gününden son gününe kadar çeşitli hamilelik belirtileri ile karşılaşabiliyorlar. Gebeliğin ilk haftalarında daha hafif şekilde kendini gösteren belirtiler, gebeliğin ilerleyen günlerinde daha şiddetli olarak kendilerini göstererir.

Gebeliğin ilk aylarında belirtiler daha çok hormonal olarak kendini göstermektedir. Embriyonun oluşabilmesi için, yumurtanın döllenmesi ve bunun için vücutta bazı hormonların salgılanması gerekir . Salgılanan bu hormonlar, HCG, progesteron ve östrojen hormonlarıdır ve doğum zamanına kadar anne adayının vücudunda pek çok görev gerçekleştirmektedirler. Gebeliğin ilk günlerinden son günlerine kadar kendini gösteren gebelik belirtileri şu şekildedir:

Adet Gününün Gecikmesi

Gebeliğin ilk belirtilerinden biri adet kanama günün gecikmesidir. Fakat adet kanamasının gecikmesi, her zaman gebelik belirtisi değildir. Kişinin yaşam tarzının değişmesi, stres seviyesinin artması gibi pek çok neden adet günün gecikmesine sebebiyet verebilir.

Lekelenme Şeklinde Kanama ve Akıntı

Gebeliğin ilk dönemlerinde anne adaylarında lekelenme şeklinde hafif kanamalar görülmektedir. Bu kanamalar adet dönemi kanamasından farklı bir durumdur. Embriyonun rahime tutunması ile gerçekleşir. Kanama şeklinde olmayıp süt rengi ya da beyaz renkte akıntı halinde de görülebilmektedir. Bu belirtiler implantasyona bağlı olarak gebeliğin ilk haftalarında görülmektedir.

Kasık Ağrısı

Gebeliğin 4. Ve 5. haftalarında hissedilen kasık ağrılarının sebebi, embriyonun rahim içine yerleşmesidir. Gebelik belirtisi olan bu ağrılar anne adayının hareketlerini kısıtlamayan hafif şiddette hissedilen ağrılardır.

Memelerde Hissedilen Hassasiyet

Gebe kalınmasıyla birlikte hormonlarda oluşan değişiklik sebebiyle, memelerde hassasiyet ve ağrı oluşabilmektedir. Meme uçlarının büyümesi ve renginde koyulaşma olması gibi değişimler de gebelikte gözlemlenebilir. Bu gibi değişimler gebeliğin ilk haftasında görülebileceği gibi ilerleyen haftalarda da yaşanabilir. Hormonların etkisi ile kan akışının hızlanması memelerin büyümesine yol açar.

Yorgunluk ve Halsizlik Hissi

Progesteron hormonunun artmasıyla birlikte, anne adayı kendisini hâlsiz ve yorgun hissedebilir. Gebelik döneminin ilk 3 ayı bittikten sonra bu belirtiler son bulur.

Baş Ağrısı

Hormonal değişime bağlı olarak, gebeliğin ilk 3 ayında sık görülen belirtilerden bir tanesi de baş ağrısıdır. Özellikle migren rahatsızlığı bulunan anne adayları başta olmak üzere, kaygılı ve stresli kişilerde daha sık görülmektedir.

Mide Ekşimesi

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde, rahimin büyümesinden kaynaklı iç organlar sıkışmaya başlamaktadır. Midenin sıkışmasıyla birlikte mide ekşimesi ve reflü gibi sindirim problemleri yaşanmaktadır.

Mide Bulantısı

Gebelik belirtileri arasında en çok karşılaşılan durumlardan bir tanesi mide bulantısıdır. Gebelerin çoğunda görülen mide bulantısı zaman zaman kusmaya neden olmaktadır. Genellikle sabah bulantısı olarak bilinen bu durum, gebelik döneminin başlangıç ve ilk 3 aylık döneminde oluşmaktadır.

Kokulara Karşı Hassasiyet

Gebelik belirtilerinden biri olan kokulara karşı hassasiyet, anne adayının çok sevdiği yemeğe ya da sevdiği bir kokuya karşı tahammül edememe durumu oluşturmaktadır.

Vücut Isısında Değişim

Anne adaylarının vücut ısıları gebelik döneminde yaklaşık 1°C kadar artmaktadır. Bunun sebebi gebelik ile birlikte değişen hormon salınımıdır.

Sık İdrara Çıkma

Anne adaylarında, gebeliğin 2. ve 3. haftalarından itibaren hormonal düzende görülen değişimlerden dolayı sık idrara çıkma görülmektedir. Gebeliğin ilerleyen döneminde de rahimin büyümesiyle birlikte mesane sıkışmaya başlamaktadır bu durum idrara çıkma sıklığının artmasına sebebiyet vermektedir. İdrar sırasında yanma ve ağrı hissedilmesi ise, idrar yollarının enfeksiyonuna işaret olabilmektedir. Bu durumda bir hekime danışılmalıdır.

Baş Dönmesi

Anne adayının, hormonal salınımına bağlı olarak metabolik düzeninde gerçekleşen değişimler baş dönmesine sebebiyet vermektedir. Gebelik döneminde damarlardaki genişleme, tansiyonun düşmesine neden olur bu yüzden de anne adaylarında baş dönmesi görülmektedir.

Kilo Artışı

Gebelik ile birlikte kadınlarda kilo artışı görülmektedir. İlk aylarda yaklaşık 1 ile 4 kilo arasında artışı görülürken, üç ayın ardından kilo artışı daha belirgin hale gelmektedir.

Kızarıklık ve Akne

Kan akış hızı ve hormon seviyelerinin artması ile birlikte damarlar daha fazla kan taşımaktadır. Bu durum yağ bezlerinin fazla çalışmasına neden olmaktadır. Yağ bezlerinin fazla çalışmasıyla birlikte ciltte kızarıklık ve akne meydana gelebilmektedir.

“Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?”

Vücutlarında birtakım fiziksel değişimler yaşayan ve adet dönemi geciken kadınlar ilk olarak hamile olabilecekleri ihtimali üzerinde durmaktadırlar. Bundan dolayı da hamile olduğumu nasıl anlarım? gibi soruların cevaplarını aramaya başlamaktadırlar. Hamilelik cinsel birleşmenin hemen ardından belli olmamaktadır. Kadınlar hamile olup olmadıklarını anlayabilmeleri için; döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesiyle birlikte HCG hormonunun artması gerekmektedir. Önce kana daha sonra idrara karışan bu hormon hamileliğin anlaşılmasını sağlamaktadır.

Genellikle hamile olup olmadıklarını anlamak isteyen kadınların ilk olarak başvurdukları yöntemlerden biri; eczanelerde satılan ve evde kolayca yapılan hamilelik testidir. Hamilelik testinden çıkan çubuğun üzerine bir miktar idrar damlatılarak beş dakika kadar beklenilmektedir. Ardından çubuğun üstündeki çizgiler kontrol edilmektedir, eğer çizgi çift ise sonucun pozitif olduğu, tek ise sonucun negatif olduğu anlaşılmaktadır.

Bu yöntemin dışında, bir hekime başvurarak gereken tetkiklerin yapılması ile yaşanılan gebelik belirtilerinin, gebelikten kaynaklanıp kaynaklanmadığı öğrenilebilmektedir. Hamilelik testinden doğru bir sonuç almak için, embriyonun rahime yerleştikten sonra vücutta ölçülebilecek kadar HCG hormonunun salgılanması gerekmektedir. Bu yüzden hamilelik testi yapmak için, adet döneminin gecikmesini beklemek gerekmektedir.

İdrar ile yapılan hamilelik testlerinde geciken adet gününden;

  • 1 gün sonra yapılırsa %79
  • 2 gün sonra yapılırsa %85
  • 3 gün sonra yapılırsa %90
  • 7 gün sonra yapılırsa %96
  • 10 gün sonra yapılırsa %100 oranında güvenilir sonuç alınabilmektedir.

Kanda bulunan HCG hormonunun seviyeleri hamileliğin 7. ile 10. haftalarında en yüksek seviyededir ve bu haftalardan sonra düşmektedir. Bu yüzden kan ile yapılacak gebelik testi ise; döllenmeden 9 ile 10 gün sonra ve beklenen adet gününden 5 ile 6 gün önce pozitif sonuç vermektedir.

Hamile olduğumu nasıl anlarım? diye soran kadınlar için bahsettiğimiz konular faydalı olacaktır. Hamilelik belirtilerini fark eden kadınlar, en kısa sürede bir hekime başvurarak testlerini yaptırmalıdır.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin