Gebelikte Kahverengi Akıntı Neden Olur?
Gebelikte Kahverengi Akıntı Neden Olur?

Gebelikte Kahverengi Akıntı Neden Olur?

Gebelik dönemi başlı başına tüm hormonların hareketlendiği ve vücutta değişimler yaşanan günlerdir. Bu dönem içerisinde karşılaşılabilecek ve daha önceden alışkın olmadığınız pek çok durum yaşanabilmektedir. Bunlardan biri de gebelikte nedensiz yere kahverengi akıntı gelmesidir. Gebelikte kahverengi akıntı neden olur? Bir şeyler ters mi gidiyor diye düşünmeden önce konuyla ilgili bilgilere göz gezdirelim.

Vajinadan Gelen Kahverengi Akıntı Nedir?

Gebelikte meydana gelen kahverengi akıntı, her ne kadar huzursuzluk verici olsa dahi endişelenmenize gerek yok. Gebe kalmadan önce rahimde biriken ve uzun süre orada bekleyen kan, zaman içinde mukus haline gelerek koyu bir renk almaya başlamaktadır. Ve oksijen ile olan temas artması ile kırmızı olan kan rengi kahverengi bir hal alır. Rahmin ve vücudun kendini yenileyebilmesi gerekli olan bu fizyolojik olay, hemen hemen tüm gebe kadınlarda görülebilmektedir. Fakat kahverengi akıntı alışılmışın dışında çok yoğun bir biçimde geliyorsa bir kadın doğum uzmanına muayene olmak sizin için en yararlısı olacaktır.

Gebelikte Kahverengi Akıntı Gelmesinin Nedeni Nedir?

Gebeliğin özellikle ilk dönemlerinde, koyu kıvamlı küçük miktarlarda kahverengi akıntı gelmesi yaygın bir durumdur. Aynı zamanda sanılanın aksine gebelik döneminde meydana gelen kırmızı renkli akıntılar çok daha tehlikeli olup, düşük tehlikesi olduğunun bir belirtisidir. Gebelikte kahverengi akıntısı gelmesinin ardında pek çok neden bulunabilmektedir. Bu nedenleri maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Cinsel ilişki yoluyla tahriş olma.
 • Vajinal enfeksiyon yaşanması.
 • Ani kilo alıp, vermiş olmak.
 • Kullanılan birtakım ilaçların yan etkisinin görülmesi.
 • Östrojen hormonunda meydana gelen değişiklikler.
 • Psikolojik sorunlar ve depresif ruh hali.
 • Hareketli bir yaşam ve olması gerekenden fazla yapılan spor aktivitesi.

Gebelikte Kahverengi Akıntı Nasıl Önlenir?

Gebelik döneminde rahimde bulunan kanın dışarı atılması tamamen önlenemez bir durum olsa dahi birkaç önlem sayesinde kahverengi akıntı azaltılabilmektedir. Tedirginliğinizi yenmek için bir kadın doğum uzmanına muayene olup, korkulacak bir durum olmadığı netleştiğinde, günlük rutininizi değiştirmeniz yeterli olacaktır. Birkaç ufak dokunuşla gebelikte görülen kahverengi akıntıyı azaltabilir ve çok daha rahat bir dönem geçirebilirsiniz.

 • Hamileliğiniz süresince antibakteriyel kremler, genital bölge temizleyici ve kimyasal maddeler içeren cilt bakımı ve güzellik ürünlerinden kaçınmak,
 • Yoğun cinsel ilişkiden bir süre uzak durmak,
 • Vücudu sıkan ve rahatsız eden kumaşlar yerine pamuklu iç çamaşırı ve rahat giysiler kullanmak,
 • Ağır eşyalar kaldırılmamalı ve ani hareketlerden sakınmak,
 • Ağır sportif faaliyetler ile hareketli yaşam tarzından uzaklaşmak, sizi bir nebze olsun rahatlatacak ve kahverengi akıntının gelmesini azaltacaktır.

Kahverengi Akıntı Ne Zaman Tedavi Gerektirir?

Gebelikte oluşan kahverengi akıntılar çoğu zaman doğal sürecin bir sonucu olarak gerçekleşiyor olsa da, ciddi boyutlarda ise mutlaka tedavi olmak gerekmektedir. Çünkü bu akıntı bazen çok farklı hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Belirtisi olduğu hastalıklar arasında; sistit, rahim ağzı kanseri, pelvis iltihabı, serviks kanseri, rahim içi yaralar ve düşük tehlikesi bulunan bu durumun kontrolü ertelenmemelidir. Bu nedenle belirtiler fark edilir edilmez derhal bir uzman görüşü alıp, gerekli tedavi olunmalıdır.

Gebelikte, şiddetli ağrı ve krampla birlikte gelen kahverengi akıntıya ağır bir oku eşlik ediyorsa doktora gidilmesi ve gerekli tedaviye başlanması gerekmektedir. Ayrıca çok sulu kıvamda gelişen kahverengi akıntı, düşük belirtisi olabileceği için vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidip, destek alınmalıdır.

Gebeliğin İlk Döneminde Kahverengi Akıntı Normal Midir?

Gebeliğin ilk günlerinde hemen hemen tüm anne adayları bu durumu yaşamaktadır. Hamileliğin ilk aylarında görülen bu kahverengi akıntı, ilk yerleşme kanaması olarak adlandırılıp yaklaşık 5-6 gün süreyle devam etmektedir.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Gebelikte Kahverengi Akıntı Neden Olur?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin