Lazer Epilasyon Hamilelikte Zararlı Mı?
Lazer Epilasyon Hamilelikte Zararlı Mı?

Lazer Epilasyon Hamilelere Zararlı Mı?

Hamileler, hamilelikle birlikte değişen hormonlarından dolayı  artan tüylenmelerinden rahatsız olmaktadır. Bu yüzden anne adayları, lazer epilasyon hamilelere zararlı mı? sorusuna  cevap aramaktadır.

Yalnıza hamileler değil, tüylerinden kurtulmak isteyen kadınlarında güzellik ve bakım adımlarından biri de tüylerinden kurtulmaktır. Tüylerden kurtulmak için; ağda, epilatör kullanımı, iğneli epilasyon ve lazer epilasyon kadınlar tarafından tercih edilmektedir.  Bu yöntemlerden ağda ve epilatör ile alınan kıllar kısa süreli çözümlerdir ve tekrar gerekmektedir. Fakat; iğneli epilasyon ve lazer epilasyon kalıcı çözümler sunmaktadır.

Lazer Epilasyon Hamilelere Zararlı Mı?

Hamilelik döneminde lazer yaptırmanın zararlı olup olmadığı anne adayları için oldukça merak konusudur.  Lazer epilasyon hamilelere zararlı mı? sorusu için kesin bir cevap olmamakla birlikte zararının olmadığı yönünde uzmanlar tarafından verilmiş cevaplar vardır. Lazer epilasyon sırasında kullanılan enerji radyasyon içermediği için dokulara bir zarar verilmediği bilinmektedir. Lazer epilasyonunda kullanılan enerji ışık enerjisi ile sağlanmaktadır.

Radyasyon içermeyen lazer epilasyon, anne adaylarına ve bebeğe zarar vermemektedir. Fakat, hamilelikte yapılan lazer epilasyon kıllar üzerinde ters tepki yapabilir. Bu durumda hamilelikte oluşan ve sonrasında dökülecek olan kılların daha sertleşmesine yol açarak kıllanmayı arttırabilmektedir.

Lazer epilasyon hamilelikte zararlı mı? diye soran annelere verilebilecek cevap şu şekildedir; hamilelik döneminde lazer epilasyon uygulaması yaptırmak anne adaylarına ve bebeğe zarar vermemektedir ancak kıllar üzerinde oluşabilecek ters etkileri yüzünden önerilmemektedir.  Lazer uygulamasından daha etkili bir sonuç alabilmek için, hamilelik hormonlarının vücudu terk etmesiyle birlikte doğal kıl yapısına dönüldüğünde lazer epilasyon uygulaması tercih edilmelidir. Bu da lohusalık döneminin bitmesine denk gelmektedir.

Hangi Lazer Epilasyon Uygulaması Tercih Edilmelidir?

Lazer epilasyon uygulamasında en çok tercih edilen 3 yöntem vardır. Bu yöntemler; Ndyag, Diode ve Alexandrite’dir. Bu yöntemler genellikle cilt rengine göre tercih edilmektedir.

  • Alexandrite Lazer Epilasyon: Lazer epilasyon uygulamasında popüler uygulamalardan birisidir. Genellikle açık tenli kişiler tarafından tercih edilen bu uygulama türünde tüylerin, epilasyon uygulamasından sonra zamanla dökülmesi sağlanmaktadır.
  • Ndyag Lazer Epilasyon: Koyu cilt rengine sahip kişiler tarafından tercih edilen bu lazer epilasyon uygulamasında diğer uygulama türlerine göre daha ağrı ve acı hissedildiği bilinmektedir.
  • Diode Lazer Epilasyon: Yaydığı ışınların dalga boyu diğerlerine göre daha uzun olduğu için, açık cilt rengine sahip kadınların dışında koyu tenli kadınlarda da etkili sonuçlar göstermektedir. Tüm cilt tiplerine uygun olmasının yanında Diode lazerler; yüz, sırt ve kol bölgesinde de en etkili lazer uygulaması olması bakımından diğer lazer epilasyon yöntemlerine göre daha çok tercih edilmektedir.

Söz konusu cilt bakımı olunca, çeşitlilik gösteren cilt tiplerine doğru bakımın uygulanması gerekmektedir. Bu yüzden lazer epilasyon uygulamasına karar verirken, seçilen merkezin hijyen kurallarına uyup uymadığı ve kullanılan malzemelerin cilt tipine uygun olup olmadığı da kontrol edilmelidir.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Lazer Epilasyon Hamilelere Zararlı Mı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin