hamilelikte kasık ağrısı
hamilelikte kasık ağrısı

Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur?

Hamile olduklarını anlamayan çalışan kadınlar, göstermiş oldukları belirtileri araştırmaktadır. Hamilelik döneminde yaşanılan belirtilerden biri de kasık ağrısıdır. Bu yüzden, hamilelik testi yaptırmamış ve henüz hamile olduğunu bilmeyen kadınlar hamile olabilecekleri ihtimaline karşı hamilelikte kasık ağrısı neden olur? sorusunun cevabını araştırmaktadır.

Gerçekte Hamilelikte Kasık Ağrısı Oluyor Mu?

hamilelikte kasık ağısı olur mu

Hamilelikte kasık ağrıları, kadınların %30’unu etkileyen bir hamilelik belirtisidir. Hamileliğin ikinci trimesterinde yani 3 ile 6 aylık hamilelik döneminde kasık ağrıları hissedilmeye başlanmaktadır. Bebek büyüdükçe rahimde bulunan bağlar gerilmeye başlamakta ve kasık ağrılarına sebebiyet vermektedir. Hamilelikte normal olan kasık ağrıları ile birlikte vajinal kanama görülmesi riskli bir duruma sebebiyet verebilir. Bu yüzden muhakkak bir hekim kontrolü yapılmalıdır. Hamilelik döneminde hissedilen kasık ağrıları, anne adayının hareket etmesini kısıtlayacak kadar şiddetli ağrılar değildir. Hamilelik döneminde kasık ağrısı

 • Yürürken
 • Yatakta dönerken
 • Öksürürken ve hapşırırken
 • Gülerken
 • Aniden yapılan hareketler

sonucu tetiklenebilmektedir.

Cinsel ilişkiye girdikten sonra oluşan kasık ağrısı hamilelik belirtisi midir? sorusunun cevabı ise hayır olacaktır. Cinsel ilişkiden hemen sonra hamilelik başlamaz bu yüzden bu ağrının nedeni hamilelik değildir. Cinsel ilişkiden sonra hissedilen kasık ağrısının, kas çekilmesi, tahriş olma, bulaşıcı hastalık, kasılma ve orgazm gibi pek çok nedeni vardır.

Hamilelikte Kasık Ağrıları İçin Ne Yapılabilir?

Hamilelikte hissedilen kasık ağrıları uzun süreli değildir ve kendiliğinden geçmektedir. Fakat yine de hamilelikte kasık ağrılarına ne iyi gelir? diye soran anne adayları için bazı öneriler mevcuttur;

Kasıklarda ağrı hissedildiğinde, oturup gevşemeye çalışmak ağrının şiddetini hafifletecektir. Sırtın dik bir şekilde durması ve omuzların geride olması duruşunuzu düzelteceği için ağrıların hafiflemesini sağlayacaktır. Fiziksel aktiviteleriniz de yavaşlamaya gidin, hareketlerinizi yavaş ve kontrollü bir şekilde yapın. Kasığınızın ağrıyan noktasına, parmaklarınız ile yavaş yavaş masaj yapmak iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Büyüyen karnınızın sebep olduğu pelvik baskıyı hafifletmek için hamile bel destek bandı kullanabilirsiniz. Kasıklarınız da ağrı başladığında yavaş yavaş ve derin nefes alıp vererek ağrınızın hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Son dönemlerde oldukça moda olan ve hamilelerin faydasını gördüğü hamile yogasına başlayarak vücudunuzu gevşetebilirsiniz.

Hamilelikte Kasık Ağrıları Tehlikeli Midir?

Hamilelikte bebeğin büyümesine bağlı olarak hissedilen kasık ağrıları tehlikeli değildir. Ancak anne adaylarının hissettikleri ağrı;

 • Uzun süreli hissedilen ve pozisyon değiştirmeye rağmen geçmeyen
 • Yürümede zorluk oluşturan
 • Bir saat içinde dört defadan fazla olmak üzere kendini tekrar eden
 • Ateş, titreme ve bayılmaya sebebiyet veren
 • Vajinada kanamaya sebebiyet veren
 • Keskin ve şiddetli

gibi özelliklere sahipse bu ağrılar hamilelikten dolayı oluşan baskıyla ilişkili olmayabilir. Böyle durumlarda hemen bir uzaman doktordan destek alınmalıdır.

Hamilelikte Kasık Ağrısı ve Karın Ağrısı Farklı Mıdır?

Rahimin genişlemesiyle birlikte oluşan baskıdan kaynaklanan kasık ağrıları zararlı değildir. Hamilelikte sıklıkla karşılaşılan belirtilerden bir tanesidir. Mevcut pozisyonda yapılan değişiklikle, hafif yürüyüşle, kontrollü nefes alıp vermekle kısa sürede geçen ağrılardır. Ancak hamilelikte hissedilen şiddetli karın ağrıları; hamileliğin 5. ayından sonra ortaya çıkan kan basıncı bozukluğunun, erken doğum ihtimali, plasentanın boşalması ya da apandisit gibi ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilmektedir. Bu yüzden hamilelikte şiddetli ve geçmeyen karın ağrısı şikâyeti bulunan anne adaylarının bir uzman doktordan yardım alması gerekmektedir.

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin