Hemzemin Geçit Nedir, Ne Anlama Gelir?
Hemzemin Geçit Nedir, Ne Anlama Gelir?

Hemzemin Geçit Nedir, Ne Anlama Gelir?

Hemzemin geçit nedir, ne anlama gelir? diye merak eden okurlarımız için konuyu derinlemesine ele aldık

Hemzemin geçit nedir, ne anlama gelir? diye merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler yazımızda yer almaktadır.

Kelimenin temeli Farsça olup, temel anlamı ile “aynı düzeyde ve seviyede veya aynı yüksekliğe sahip olan” anlamları taşımaktadır. Karayolu ve demiryollarının kesiştiği noktalar için kullanılan bu terim, bir trafik terimi olarak TDK sözlüğünde yer almaktadır.

Daha çok kaza haberleri ile gündeme gelen kelimenin manası merak edilirken, kelimenin yabancı kökenli olması nedeniyle anlamı fazla bilinmemektedir. Farsçadan dilimize geçen birçok kelimeden biri olan hemzemin geçitler, tren yolunun karayolu üzerinden geçtiğini ifade etmektedir.

Her ne kadar bu geçitlerde çeşitli trafik levhaları yer alsa da başta dikkatsizlik olmak üzere bu geçitlerde trafik kazaları daha yoğun yaşanmaktadır. Günümüzde bu kazaların azalması için bariyer ve ışıklandırma önlemleri alınmakta ancak bu önlemler yeteri kadar etkili olamamaktadır.

Hemzemi Geçit Levhası Nasıldır?

İnce ve uzun bir levha şekline sahip olan hemzemin geçitlerde, levhanın üstünde bulunan çizgiler ise eğik konumdadır. Levhada bulunan kırmızı şeritlerin her biri, hemzemin geçite olan mesafeyi göstermektedir.

Üzerinde sadece bir tane kırmızı eğimli şerit bulunan levhalar hemzemin geçite 100 metre mesafe olduğunu gösterirken, kırmızı eğimli şeridin levha üzerinde iki tane olması 200 metre, üç tane olması ise 300 metrelik mesafeyi simgeler. Yani 3 kırmızı eğimli çizginin olduğu uzun bir levha görüyorsanız, 300 metre ilerinizde bir demir yolu var demektir.

Hemzemin Geçişlere Mutlaka Dikkat Edin

Hemzemin Geçit Nedir, Ne Anlama Gelir?
Hemzemin Geçit Nedir, Ne Anlama Gelir?

Bu geçişlerin neredeyse tamamı trafik ışıkları ve bariyerler ile donatılmıştır. Ancak ışık ve bariyerlerin çalışmama ihtimali dikkate alınarak bu geçitlerden geçerken mutlaka dikkat edilmeli ve geçiş kontrollü bir şekilde sağlanmalıdır.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hemzemin Geçit Nedir, Ne Anlama Gelir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin