Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hosting satın alırken nelere dikkat edilmelidir? Sorusuna verilebilecek en önemli cevapları aşağıda yer verdik.

İnternet sitenizin sağlığı için hosting alırken dikkat edilmesi gerekenler, hem SEO hem de hızlı bir internet sitesi için hayati önem taşımaktadır. Web sitelerinin 24 saat boyunca açık kalmasını ve bilgilerinin güven içerisinde saklanmasını sağlayan hosting hizmeti, mutlaka nitelikli bazı özellikleri taşımalıdır. Diğer taraftan hosting seçimi yaparken ihtiyaçlarınıza uygun çözümler bulabilmek ve hızlı destek alabilmek de önem taşımaktadır.

Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hosting satın alırken nelere dikkat edilmelidir? Sorusuna verilebilecek en önemli cevapları aşağıda yer verdik. Şayet bir hosting seçimi yapmak durumunda iseniz, aşağıdaki tavsiyeleri dikkate almanız web sitenizin sorunsuz bir şekilde yayın hayatına devam etmesi için önemlidir.

İhtiyaçlarınızı Dikkate Alın

Öncelikle hosting paketleri için ihtiyaçlarınızı doğru bir şekilde dikkate almanız, tasarruf açısından önemlidir. Gereksiz yere çok yüksek limitli hosting paketlerine ücret ödemek yerine, ihtiyacınıza uygun daha makul paketleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca ihtiyacınızdan daha az özellikler sunan hosting paketi almanız, sıklıkla sorun yaşamanıza neden olacaktır.

Firma Kalitesi

Alacağınız hosting paketi ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayabilir. Ancak hosting firmasının kaliteli hizmet vermesi ve müşteri desteğini tam olarak sağlaması da önemlidir.

Hosting firmasının doğru bir şekilde seçilmesi, ileride yaşayacağınız problemlerin önlenmesine karşı önceden önlem almaktır. Bu yüzden güvenilirliği kanıtlanmış firmaları tercih etmeye özen gösterin.

Bant Genişliği

Site trafiği, veri aktarım hızı ve veri miktarı gibi konularda bant genişliğinin doğru seçilmesi önemlidir. Birçok web sitesi sahibi limitsiz bant genişliği sunan hosting paketlerini tercih ederler. Bunun bir başka önemli nedeni ise, ziyaretçi sayısının fazla olması durumunda, internet sitesinin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamaktır.

Süreklilik Oranı

Hosting alımlarında uptime yani süreklilik oranı dikkate alınması gereken faktörlerden biridir. Serverların aktif şekilde çalışma sürelerinin uzun olması, SEO çalışmaları için de önemlidir. Sürekli kesintiye uğrayan web siteleri için SEO maliyetleri daha fazla olacaktır.

Server

Hosting paketi alacağınız sunucuların performans ve donanım bakımından mutlaka kaliteli olması, hosting alırken dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

Hangi programları ve veri tabanını desteklediğine dair önceden bilgi alarak hareket etmeniz, ileride sorun yaşamanızı önleyecektir.

Disk Kapasitesi

İnternet sitesinin mevcut durumuna göre alacağınız disk kapasitesinin kaç gb’lık olacağını belirleyerek, yaşanabilecek sorunların önüne geçebilirsiniz.

Trafik

İnternet sitenizin aylık trafik miktarını ortalama olarak belirledikten sonra, hosting seçiminizi buna göre yapmaya çalışın. Birçok hosting firması ortalama paketlerinde sınırsız trafik seçeneği sunmaktadır.

Kontrol Paneli

Hakkında bilgi sahibi olduğumuz kontrol panellerini seçme imkânınız varsa öncelikle bunları deneyin. Ancak bazı hosting firmaları kendi kontrol panellerini sunduğu için, panellere alışmak ve denemek açısından firmadan kısa bir süre isteyebilirsiniz.

Yedekleme Sıklığı

Firmanın otomatik yedekleme sıklığının süresi de önemlidir. Özellikle büyük web sitelerinde aylık binlerce içerik girildiğini düşündüğümüzde, yedekleme sıklığının mümkün olduğu kadar kısa aralıklarla yapılması büyük önem taşıyor.

Müşteri Desteği

Müşteri destek hattının aktif değil hosting gibi önemli bir hizmette hiperaktif şekilde çalışması, hosting alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında hayati önem taşımaktadır. Sorunların kısa sürede ortadan kaldırılması için mutlaka yüksek müşteri desteği sunan firmaları tercih edin.

Hız

Alacağınız hosting paketinin hızlı olması SEO ve hemen çıkma oranının düşmesini önlemek adına gereklidir. Google başta olmak üzere arama motorları için yapılacak SEO çalışmaları için web sitesinin hızı artık en önemli kriterlerden biri haline gelmiştir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin