İrlanda’da Asgari Ücret Ne Kadar? İş İmkanları Neler?

İrlanda’da asgari ücret ne kadar? İş imkanları neler diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Dünyadaki hemen hemen her ülkede, çalışanların haklarının kendi yaşam standartlarına uymasını sağlamak için bir asgari ücret vardır. Bu nedenle, yasal asgari ücretin altında herhangi bir ücretle insanların çalıştırılması yasaktır. İrlanda’da yaşamayı veya okumayı düşünen çoğu kişinin aklına ilk olarak geçimini sağlamak için karşılaştığımız asgari ücret araştırması gelir. İrlanda, İskandinav ülkelerindeki en yüksek refah seviyelerinden birine sahip olmasına rağmen, AB’de en yüksek asgari ücrete sahip ülkeler listesinin başında geliyor. Peki, İrlanda’da asgari ücret ne kadar? İş İmkanları neler? 

İrlanda’da Asgari Ücret Ne Kadar? 

İrlanda’da 1 Ocak 2021’den itibaren kesintiler ve vergiler dahil toplam asgari ücret 1.795 Euro olarak verilmeye başlanmıştır. İrlanda, Eurostat’a (Avrupa İstatistik Ofisi) göre İrlanda, AB’de en yüksek brüt asgari ücrete sahip ülkeler arasında ikinci sırada yer alıyor. Dünyada asgari ücretin en yüksek olduğu ülkeler listesinde ise 9. sırada yer alıyor. 

İrlanda’da İş İmkanları Nelerdir? 

İrlanda’da Asgari Ücret Ne Kadar? İş İmkanları Neler?
İrlanda’da Asgari Ücret Ne Kadar? İş İmkanları Neler?

Ülkenin ileri teknolojisi nedeniyle İrlanda’daki istihdam olanakları bu alanda yoğunlaşmıştır. Özellikle teknoloji yakınsaması alanında çalışanlara olan talep yüksektir. Ayrıca hizmet sektöründeki işçilere olan talep yüksektir. İrlanda asgari ücreti ve daha yüksek ücretli iş fırsatları şu şekilde sıralanabilir: 

  • Bilimin çok önemli olduğu alanlarda mühendislere olan talep çok güçlüdür. Bu alanda özellikle endüstriyel eczacıların iş bulma sorunu yoktur. İlgilenilen diğer meslekler kimya bilimcisi, tıbbi laboratuvar bilimcisi, biyokimyacı, yapı mühendisi, saha mühendisi, makine mühendisi ve elektrik mühendisidir. 
  • İrlanda’nın diğer tüm ülkeler kadar sağlık çalışanlarına ihtiyacı vardır. İrlanda’nın yaşlı nüfusunun sağlık ihtiyaçları, sağlığı bu kadar dinamik bir sektör haline getirmede önemli bir faktördür. Bu nedenle doktorlar, hemşireler, tıp teknisyenleri, kişisel bakıcılar ve sosyal hizmet uzmanları yüksek profilli mesleklerdir. Bunun yanı sıra doktorlar, radyoloji teknologları, radyasyon terapistleri ve odyologlar da kamu ve özel sektör tarafından aranmaktadır. 
  • İş ve finans sektöründe, İrlanda son yıllarda güçlü bir büyüme kaydetmiştir. Sektördeki seçkin muhasebeciler vergi, uyum, düzenleme, ödeme gücü veya finansal yönetim gibi alanlarda uzmanlığa sahiptir. Bu alanda aktif rol oynayan muhasebeciler, aktüerler, ekonomistler ve istatistikçiler de ilgi odağı oluyor. 
  • Bilgi teknolojisi, ülkedeki en popüler endüstrilerden biridir. İrlanda’nın başkenti Dublin’de çalışan nüfusun %10’u sektörde çalışıyor. DCC, Google, Apple, Intel, HP, Microsoft ve Amazon gibi bilişim devleri bölgede faaliyet gösteriyor. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İrlanda’da Asgari Ücret Ne Kadar? İş İmkanları Neler?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin