İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar?
İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar?

İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar?

2022 yılında asgari ücrete zam gelmesiyle birlikte bazı kalemlerde de değişiklikler meydana geldi. İşsizlik maaşı, askerlik ve doğum borçlanması, genel sağlık sigortası primleri, 65 yaş üstü aylıkları, engelli aylığı, staj ücretleri ve isteğe bağlı sigorta primleri. Yazımızın konusu olan isteğe bağlı sigorta primi ne kadar? Sorusunun cevabı güncellenen son veriler ışığında yazımızda yer almaktadır. 

İsteğe Bağlı Ödenen Sigortalık Primi 

İsteğe bağlı sigorta primi; sakatlık, yaşlılık ve ölüm sigortaları ile genel sağlık sigortası kapsamında sigortalılıklarını kişilerin kendi istekleriyle devam ettirmesi ve emeklilik için öngörülen prim ödeme gün sayılarını tamamlamalarına imkan veren bir uygulamadır. 

İsteğe bağlı sigortalık priminin ödemesini yapan kişiler son zamanlarda yapılan zamlardan sonra isteğe bağlı ödenen sigorta priminin ne kadar olduğu hakkında araştırmalar yapmaya başlamıştır. İsteğe bağlı sigortalıkta ödenecek prim tutarını kişiler kendileri belirlese de elbette primler için alt ve üst sınırlar mevcut. En az brüt asgari ücretin %32’si en çok brüt asgari ücretin 7,5 katının %32’si kadar prim ödenmesine imkan verilmektedir. 

Bundan dolayı da asgari ücrete gelen zamlar isteğe bağlı sigorta priminde doğal olarak değişiklik yaratmaktadır. Asgari ücrete ara zammıyla birlikte isteğe bağlı sigortalık primi en düşük 2081 TL olurken en yük 15.611 TL olarak güncellenmiş oldu. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin