Kaskonun Avantajları Nelerdir? Kasko Ne İşe Yarar?

Araç sahipleri için kaskonun avantajları oldukça fazladır. Motorlu taşıt sigortaları arasında bulunan kasko, farklı sebeplerden kaynaklanabilecek hasarların maliyetini karşılar. Fakat sadece, araç sahiplerinin yol açmadığı hasarlar bu kapsamdadır. Kasko sigortası yaptırmak motorlu taşıtların güvenliği açısından önemlidir. “Kasko ne işe yarar?” sorusuna verilebilecek başlıca cevaplar şöyledir:

  • Sigorta kapsamına giren hasarlar sebebiyle yolda kalınırsa çekici hizmeti sunulur.
  • Aracın afet kaynaklı olarak ezilmesi veya yanması durumunda hasar maliyeti karşılanır.
  • Araba çalınırsa, suçlu taraftan tazminat alınması sağlanır. Bu durum, araç sahibinin sebep olmadığı trafik kazaları için de geçerlidir.

Kasko Zorunlu Trafik Sigortası Yerine Geçer Mi?

Kasko poliçeleri ile zorunlu trafik sigortası birbirinden farklıdır. Trafik sigortaları adı üzerinde zorunlu olurken, kasko yaptırmak tercih meselesidir. Trafik sigortaları, kaza durumunda karşı tarafa ödenmesi gerekebilecek tazminatları karşılar.

Kasko ise karşı tarafı değil, araç sahibini ilgilendiren esaslara sahiptir. Trafik sigortası olmayan araçların trafiğe çıkmasına izin verilmez. Eğer trafik sigortası yaptırmamış halde trafiğe çıkıyorsanız, aracınızın bağlanması mümkündür. Araca kasko yaptırmadan trafiğe çıkmanın herhangi bir sakıncası yoktur.

 

Kaskonun Avantajları Nelerdir? Kasko Ne İşe Yarar?
Kaskonun Avantajları Nelerdir? Kasko Ne İşe Yarar?

 

Kasko Hangi Hasarları Kapsamaz? Kasko Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

Kaskonun avantajları ile beraber dezavantajları da bulunur. Çünkü kaskolar, tüm hasarların karşılanmasını sağlamayabilir. İkinci şahısların veya doğal afet durumlarının sebep olduğu hasarlarınızda kasko güvencesine sahip olursunuz. Fakat aracın teknik arızaları veya üretim hataları sebebiyle ortaya çıkabilecek hiçbir zarar, kaskonun kapsamına girmez.

Sizden kaynaklanan veya kasko sözleşmesinin maddeleri arasında yer almayan problemler, kaskonun ödeme yapmadığı durumlar olarak bilinir. Lastik patlamaları da çoğu prosedürün hasar kabul etmediği bir durumdur. Ek teminatlarda bu durumdan söz edilmemişse, kasko güvenceniz lastik ve jant hasarları için koruma sağlamaz. Yurtdışında meydana gelen kazalar da çoğu zaman kasko şirketlerinin hizmet alanına girmemektedir.

Kaskodan faydalanabileceğiniz bir durum ortaya çıkmışsa, bunu en geç 5 gün içerisinde kasko hizmeti aldığınız firmayla paylaşmanız şarttır. Bildirimde bulunmadığınız durumlar için herhangi bir destek almanızın imkanı yoktur.

Araca bir saldırgan tarafından zarar verilmiş, lastikleri patlatılmışsa kasko bu hasarı karşılayabilir. Trafik kazası durumunda ve sabotaj sebebiyle meydana gelebilecek tüm hasarlarınız için kasko güvence sağlar. Kaskonun avantajları, karşı tarafın sebep olduğu hasarlarda sizi korumasıyla ilişkilidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kaskonun Avantajları Nelerdir? Kasko Ne İşe Yarar?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin