katagori açıklaması nasıl olur

Kategori Açıklaması Nasıl Yazılır?

Kategori açıklaması nasıl yazılır sorusu özellikle makale yazma işine yeni başlayanlar tarafından sıklıkla araştırılan konular arasında yer almaktadır. Kategori açıklamaları yazıları bilinen makale yazım düzeninden daha farklıdır.

Kategori Açıklaması Nedir?

Kategori açıklaması; Herhangi bir web sitesinin kategori bölümünün içeriğini oluşturmaktadır. Bu sayfanın içerisinde kategorinin alt bölümleri ya da kategori içindeki ürünler bulunmaktadır. Kategori açıklamaları, kategoride yer alan ürünler hakkında bilgi vermektedir. Örnek verecek olursak, herhangi bir alışveriş sitesinde kategoriler içinde bulunan abiye elbiseler seçildiğinde, abiye elbiseler hakkında yazılar çıkmaktadır. İşte abiye elbiseler hakkındaki bu yazıya kategori açıklaması denmektedir.

Bu tür yazılar tüm web siteleri için kullanılabilir ve en az 250 kelimeden oluşur. Açıklama içerisinde anahtar kelime ek almadan en az 3 kere geçmelidir. Açıklama 250 kelimeyi geçtikçe içinde geçmesi gereken anahtar kelime sayısı da artacaktır. Fakat, açıklama metninde anahtar kelime kullanımı abartılı bir şekilde olursa arama motorları kategoriyi spam olarak algılayabilmektedir.

Kategori Açıklaması Nasıl Yazılmalıdır?

katagori açıklaması nedir

Kategori yazısı yazmaya başlamadan önce bir şablon oluşturulmalıdır. Web sitesinde yer alan ana kategoriler hangileri ve bu ana kategorilerin alt kategorilerinde neler var diye tek tek bir liste oluşturulmalıdır. Sonrasında ana ve alt kategorilere uygun bir başlık bulunmalıdır. Kategori açıklamaları aslında bir nevi tanıtım yazılarıdır. Bu yüzden kategori hakkında kullanıcıya genel bir giriş bilgisi sunulmalıdır. Bu bilgiler kullanıcının dikkatini çekmelidir. Giriş bilgilerinden sonra gelişme kısmına geçilmeli ve daha teknik bilgiler verilmelidir. Teknik bilgilerde ürünlerin faydaları, kazanımları gibi bilgilere yer vermek kullanıcının ilgisini çekecektir. Sonuç bölümünde ise kullanıcının ürünü almasını teşvik edecek özelliklerinden bahsedilmelidir.

Kategori açıklaması nasıl yazılır? sorusuna cevap verirken SEO uyumlu olması gerektiğinden de bahsetmek gerekiyor. Kategori açıklamaları internette yayınlanmaktadır ve bu yüzden açıklamaların SEO uyumlu olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Bu sayede arama motorları tarafından web sitesinin sıralamalarda öncelik kazanılması sağlatılacaktır. Üst sıralarda yer alan web sitesine ulaşım daha kolay olacaktır.

Kategori açıklamaları, anahtar kelimeler ile ziyaretçiler için genel bir bilgi sunmaktadır. Kategori açıklamalarında anahtar kelime olarak ya kategorinin kendi adı ya da kategori içerisindeki ürünün adı kullanılmaktadır. Bu sayede ziyaretçinin, doğrudan arattığı bilgiye yer verildiği için site trafiğinde bir artış olacaktır.

Kategori açıklamaları kısa olsa bile, tatmin edici bir şekilde yazılarak ziyaretçinin aradığını daha çabuk bulmasına olanak sağlar ve bu da ziyaretçinin site içerisinde bulunan ürünleri tercih etmesini sağlayabilir.

Kategori açıklaması içerisinde geçen kelimelerin vurgulanması gerekmektedir. Özellikle ziyaretçinin ihtiyacına yönelik olan yerler ya da ziyaretçinin dikkatini çekmek istenilen yerler bold (kalın) olarak metinde geçmelidir. Bu sayede ziyaretçi aradığını zorlanmadan bulacaktır.

Kaliteli bir kategori açıklaması, tamamen özgün olmalıdır.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kategori Açıklaması Nasıl Yazılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin