SEO Uyumlu Makalede Anahtar Kelime Kullanımı
SEO Uyumlu Makalede Anahtar Kelime Kullanımı

SEO Uyumlu Makalede Anahtar Kelime Kullanımı

Bu yazımızda SEO uyumlu makalede anahtar kelime kullanımı nasıl olmalıdır? Sorusunun detaylı cevaplarına yer vereceğiz. Çünkü anahtar kelimenin içerik hazırlarken doğru şekilde kullanılması, Google arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilmek için hayati önem taşımaktadır.

Makalede Anahtar Kelime Kullanmanın Mantığı Nedir?

SEO uyumlu içerik yazarken anahtar kelime kullanımının mantığı, internet kullanıcılarının yaptığı aramalara uygun içerikler oluşturarak arama motorlarında daha fazla görünür olmaktır. İçerik içerisinde kullanıcının aradığı kelime grupları ile fazla yakından alakalı içerik yapısı olmadığı takdirde, yazdığınız içerik arama sonuçlarında daha geri planda çıkacaktır.

Ancak içerik içerisinde kullanıcının aradığı terimler ile yakın veya aynı terimlerin bulunması, özgün ve kaliteli bir içerik oluşturduğunuzda arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alacağınız anlamına gelir. Elbette ki bir içeriğin arama sonuçlarında daha üstlerde çıkması için tek etken bu değildir. Site kalitesi ve güncelliği gibi daha birçok kıstas, bu sürecin önemli birer parçasıdır.

SEO Uyumlu Makalede Anahtar Kelime Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Asıl sorunuzun cevabına gelecek olursak makale yazarken anahtar kelimenin doğru bir şekilde kullanılması için, aşağıdaki hususlar mutlaka dikkate alınmalıdır.

Normal şartlarda bu faktörleri dikkate almamanız halinde, SEO uyumlu içerik oluşturmanız pek mümkün değildir. Aynı zamanda özellikle WordPress tabanlı internet sitelerinde yoast SEO eklentisi gibi eklentilerin, bu kurallara uymadan yeşil yanması genelde pek mümkün olmayabilir.

Başlıkta Anahtar Kelime Kullanımı

Hazırlayacağınız içeriğin başlığında anahtar kelimelerin kullanılması, içerik için SEO kuralları arasındadır. En azından anahtar kelimenizin bir kısmının yazı başlığında geçmesi önemlidir.

İlk Paragrafta Anahtar Kelime Kullanımı

Web sitelerinde yayınlanan içeriklerin ilk paragrafları, içeriğin en önemli kısmıdır. Özellikle ilk birkaç cümle içerisinde anahtar kelime kullanımına dikkat etmek ve anahtar kelimeler ile benzer ifadeler kullanmak büyük önem taşımaktadır.

WordPress başta olmak üzere bazı içerik yönetimi panellerinde SEO açıklaması kısmı bulunmaktadır. Şayet SEO açıklaması kısmını kullanmayı planlıyorsanız, yazı kalitesini düşürmemek için ilk paragrafta anahtar kelime kullanmayıp SEO eklentisinin açıklama kısmını kullanabilirsiniz.

Eklentinin açıklama kısmında anahtar kelimelerinizi mantıklı bir şekilde yer vermeniz de aynı görevi görecektir. Şayet içerik hazırladığınız web sitesinin yönetici panelinde buna uygun bir açıklama alanı yoksa makalenin ilk rafında anahtar kelimeleri geçmeniz çok daha büyük önem taşır.

Anahtar Kelime Oranı

Makale yazarken dikkat edilmesi gerekenler arasında, önemli olduğu kadar en fazla tartışma konusu olan konulardan biri de anahtar kelime oranıdır. Geçmişte 100 kelimede 2 ile 3 kez anahtar kelime geçilmiş olması öngörülürken, günümüzde bu öngörü geçerliliğini kaybetmeye başlamıştır. Bu yüzden ortalama 300 kelimelik bir içerikte 2 kez anahtar kelime kullanılması daha faydalı gözükmektedir.

Yazının giriş paragrafında ve sonlarına doğru birer kez anahtar kelime kullanırken, mutlaka bir kez de alt başlıkta anahtar kelimenin geçmesine dikkat edilmelidir. Ancak Google snippet uygulaması ile bu konuda kafa karışıklığına neden olmaya başlamıştır. Yazının devamında bu konuya da ayriyeten değineceğiz.

Alt Başlıkta Anahtar Kelime Kullanımı

SEO uyumlu içerik oluştururken dikkat gerektiren konulardan biri de, anahtar kelimenin alt başlıklardan herhangi birinde geçmiş olmasıdır. SEO kurallarına uygun içerik için önemli bir detay olup, yoast SEO eklentisinin yeşil yanması için bu kural gereklidir.

Benzer Anahtar Kelimeler Kullanın

Temel anahtar kelimenin yanı sıra, yazı uzunluğuna bağlı olarak fazla sırıtmayacak şekilde benzer anahtar kelimeler kullanmanız da faydalı olacaktır. Çünkü insanların yazdığınız anahtar kelime yerine, benzer farklı anahtar kelimeler ile arama yapması mümkündür.

Snippet Uygulaması Dikkat Çekiyor

Her ne kadar anahtar kelime kullanımı geçmişten günümüze kadar bu şekilde tavsiye edilmiş olsa da, Google’ın yeni uygulamalarından biri olan snippet yani sıfır noktası uygulaması anahtar kelime kullanımı konusunda kafa karışıklığına neden olmaktadır.

Birkaç arama yaparak sıfır noktasında çıkan içerikleri incelediğinizde, içeriğin başlığı dışında arama yaptığınız anahtar kelimenin içerikte olmadığını görebilirsiniz.

Yani sıfır noktasında çıkan birçok içerikte başlık dışında fazla anahtar kelime kullanımı yapılmamaktadır. Bu durum Google’ın LSI uyumlu içerik mantığına geçtiğine dair önemli bir işaret olabilir. Yani başlıkla alakalı mantıksal bir açıklamanın doğru bir şekilde kurulması, snippet uygulamasına etki etmektedir.

Yemek tarifleri konusunda bir yazı yazdığınızda Google doğrudan anahtar kelime yerine, yazılan içerikteki bazı kelimeleri daha çok dikkate almaya başlamıştır.

Örnek verecek olursak yemek tarifi için geçebilecek kelimeler olan; mutfak, lezzet, lezzetli, servis, pişirme süresi ve benzer kelimelerle birlikte yemekte kullanılan malzeme çeşitleri de dikkate alınmaktadır. Google bunu yaparken, burada anlamsal bir mantık korumaktadır. Bunu şimdi Google üzerinden farklı aramalar yaparak denediğinizde, birçok aramada snippet noktasında çıkan yazıların içerisinde fazla anahtar kelime geçmediğini görebilirsiniz.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
SEO Uyumlu Makalede Anahtar Kelime Kullanımı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin