Kedi Maması Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? 
Kedi Maması Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? 

Kedi Maması Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? 

Kedi maması seçerken göz önünde bulundurulması gereken birçok kriter vardır. Kedi maması seçimi nasıl yapılmalıdır? 

Kedi maması seçerken göz önünde bulundurulması gereken birçok kriter vardır. Bunlardan en önemlileri yaş ve kilodur. Kediler için risk oluşturabilecek sağlık sorunlarıyla karşılaşmamak için miniklerimizin sindirim sistemini korumak için kaliteli kedi maması satın alınmalıdır. Bu besinler aynı zamanda kedinizin zihinsel ve fiziksel gelişimine de yardımcı olur. Kedilerde yaş ilerledikçe bazı sağlık sorunlarının önüne geçmek için yine kaliteli kedi maması tercih edilmelidir. Peki, kedi maması seçimi nasıl yapılmalıdır

Kedi Maması Seçiminde Yaş Kriteri 

Kedi Maması Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? 
Kedi Maması Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Kedi maması satın almak isteyen kişilerin öncelikle kedilerinin yaşına uygun mamaları tercih etmeleri gerekmektedir. Bu mamaların içeriği yaşa göre farklılık gösterir ve yetişkin kediler için “adult” ve yavru kediler için “junior” kelimeleri kullanılır. Bu sayede insanlar gibi farklı yaşlarda farklı besin değerlerine ihtiyaç duyan sevimli minik arkadaşların da genel sağlıkları garanti altına alınmış olur. Kedinizin protein ve yağ dengesine göre hazırlanmış mamaları seçtiğinizde, evcil dostunuzun yaşını da dikkate alarak daha sağlıklı, düzenli bir yaşam sürmeye devam edecektir. 

Mama Seçiminde Kilo Faktörü 

Kedi maması seçerken kilo da göz önünde bulundurulmalıdır. Zayıf veya kilolu kediler için özel mamalar vardır. Örneğin kilolu kediler için diyet mamaları kullanılırken, zayıf kediler için vitamin ve mineral değeri yüksek mamalar tercih edilmelidir. Aslında patili dostlarımızın mevcut kilosunu etkileyen en önemli faktör hareketlilikleridir. Kediniz gün içinde çok hareketliyse protein yönünden zengin mamalar satın alabilirsiniz. 

Kedinin Cinsine Göre Mama Seçimi Nasıl Yapılır? 

Kedi Maması Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? 
Kedi Maması Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Kedi ırklarının farklı besin değerlerine gereksinim duymalarından dolayı bu konuda dikkatli olunmalıdır. Kedi maması seçerken kedinizin kürkünün uzunluğu da önemlidir. Çünkü uzun tüylü kediler gün içinde sürekli kendilerini yalayarak temiz tüylerini yutarlar. Bu durumda mide ve sindirim sistemi etkilenir. Beslenme oranları yüksek olan uzun tüylü kediler için malt oranı yüksek mamaları tercih edin. 

Kaliteli Mamaların Kedilere Faydaları 

Kaliteli bir kedi maması kedileri gün boyunca daha aktif tutar. Örneğin, bazı kedi ırkları doğal olarak yavaş olabilir ve verimsiz hareket edebilirler. Bazıları da çok daha aktif olmaktadır. 

Kediniz hareketsiz kaldıysa, bunun nedeni beslenme olabilir. Çünkü sağlıksız beslenen bir kedi enerji kaybeder ve sürekli hareketsiz kalabilir. Bununla birlikte, kedinizin cinsine, yaşına ve kilosuna göre yüksek kaliteli bir kedi maması seçmek, gün boyunca bol miktarda enerjiye sahip olmasını sağlayabilir.  

Kediniz için seçtiğiniz mamanın kalitesi aynı zamanda sağlıklı bir metabolizma anlamına gelir. Kedi maması bağırsak, mide ve vücut mekanizmalarını olumlu yönde etkiler ve tuvalet alışkanlığına da yön verir. Ancak kedinizi kalitesiz mamayla beslediğinizde kabızlık ve ishal gibi durumlar ortaya çıkabilir. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kedi Maması Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin