Kediler Neden İnsanlara Sürtünür? 
Kediler Neden İnsanlara Sürtünür? 

Kediler Neden İnsanlara Sürtünür? 

Evcil dostlarımızdan biri olan kediler neden insanlara sürtünür? Gelin hep beraber bu sorunun cevabını inceleyelim. 

Kediler, diğer hayvanlardan daha karmaşık ve tahmin edilemez canlılardır. Kedinin bazı hareketlerine ve ani davranış değişikliklerine uyum sağlamak biraz zordur. Aniden kaşınabilir, tıslayabilir veya tam tersine sizi yalayabilirler. Pek çok farklı davranışa sahip olan kediler de sürtünme hareketleri ile sahiplerini şaşırtmaktadır. Kedi sahibi olan insan sık sık kedilerinin kendilerine sürtündüğünü gözlemlemiştir. Bazen kediniz etrafınızda döner, kuyruğunu size yakın tutar ve başını, yanaklarını ve tüm vücudunu size sürter. Bağlantınızı kesmemek için de etrafınızda dönerken kuyruğunu size sarar. Cevap verdiğinizde, başını elinize yaklaştırarak ona ulaşmanızı kolaylaştırır ve onu daha çok sevmenizi beklerken gözlerini kısar. Bu hareketler sırasında genellikle homurdanır ve titrer. Peki, kediler neden insanlara sürtünür? Gelin hep beraber bu sorunun cevabını inceleyelim. 

Kediler Neden Sürtünür? 

Kediler Neden İnsanlara Sürtünür? 
Kediler Neden İnsanlara Sürtünür?

Kediler vücutlarının farklı bölgelerini, bazen vücutlarını, bazen de baş veya yanaklarını sürtebilirler. Ancak kedilerin sürtündüklerinde kullandıkları alanlar rastgele seçilmez, kedi dostlarımızın sürtündükleri bölgelerde feromon salgılayan bezler bulunur. Özellikle feromonlar, kedilerin üreme durumları hakkında birbirlerini bilgilendirmelerini sağlar. Ancak kediler feromonları işaretleme için de kullanırlar yani kendi feromonlarını vücutlarını, başlarını, yanaklarını kısacası vücudunu insanlara ya da diğer kedilere veya nesnelere sürterek feromonlarını bırakırlar. 

Yukarıda bahsettiğimiz gibi kedilerin vücutlarında feromon salgılayan bezler bulunur ve kediler sürtünme yoluyla feromon ya da koku bırakırlar. Kedilerin insanlara sürtünmesinin nedenlerinden biri de insanları etiketlemek istemeleridir. Bu genellikle “Seni seviyorum” anlamına gelir ve sevgili kediniz size “Bu benim insanım ve onu çok seviyorum” demek için sürtünür. Ayrıca kediniz acıktığı için de ayaklarınıza dikkat çekmek için sürtünüz. Bunun yanında sıkıldıkları zamanda sürtünebilirler. 

Tabii ki, sokaktaki bir kedinin size sürtünmesi “bu benim” anlamına gelmez, sokak kedilerinin size sürtünmesi sizinle rahat olduklarını gösterir. Aynısı bizimle yaşayan kedi dostlarımız için de geçerli, sürtünme kedinin sizinle rahat olduğu anlamına gelir. Başka bir deyiş ile, size sürtünen bir kedi etrafınızda güvende ve rahat hissedecektir. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kediler Neden İnsanlara Sürtünür? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin