Kediler Öpüldüğünü Anlar mı? 
Kediler Öpüldüğünü Anlar mı? 

Kediler Öpüldüğünü Anlar mı? 

Kedilerin umursamaz ve sevgi duymayan yaratıklar olduğunu düşünüyorsanız, tamamen yanılıyorsunuz. Sizinle konuşmak ve sevgisini göstermek için beden dilini kullanırlar. Çoğu, kedi sahibi kedilerini öperek sevgilerini gösterir. Peki, kediler öpüldüğünü anlar mı?

Evcil hayvan sahipleri ona bir şekilde sevgilerini göstermek isterler. Çoğu insan sevgisini göstermek adına genellikle kedilerini öper. Peki, öpülen kediler durumu fark edebilirler mi? yani kediler öpüldüğünü anlar mı? 

Bu konudaki detaylar henüz netlik kazanmasa da her kedinin öpülmeye karşı farklı bir tutumu vardır. Kimisi çok sever kimisi hiç sevmez. Dolayısıyla bu konuda kedinizi en iyi tanıyan kişi siz olacaksınız. Ancak onu öpmeye kalktığınızda size saldırır ve kaçmaya çalışırsa sizden hoşlanmadığı söylenebilir. 

Birçok kedi sahibi evcil hayvanlarını öpmeyi sevse de bu onlara ve evcil hayvanlarına büyük zarar verir. Çünkü insanlarda bulunan bazı bakteri ve virüsler kedilere bulaşabilmektedir. Benzer şekilde zararlı mikroorganizmalar da kedinizden size bulaşabilir. Bu nedenle sağlık için bu tür sevgilerden uzak durulması tavsiye edilir. 

Kediler Sevgisini Nasıl Gösterir? 

Tüm kedi sahipleri, insanların kedilerin gözünde nasıl göründüğünü bilmek ister. Yapılan araştırmalara göre kediler sahibini ebeveyn olarak görüyor. Peki kedinizin sizi sevip sevmediğini nasıl anlarsınız? 

Kedilerin umursamaz ve sevgi duymayan yaratıklar olduğunu düşünüyorsanız, tamamen yanılıyorsunuz. Sizinle konuşmak ve sevgisini göstermek için beden dilini kullanırlar. Örneğin, kediniz üzerinize uzanıyor ve oturuyorsa bu küçük bir sevgi ifadesidir. Ayrıca kediniz sizi gördüğünde kuyruğunu dikiyorsa sizi sevdiğinden emin olabilirsiniz. Çünkü kedilerin kuyruğu dik ise sevdiği kişiyi görmüş demektir. Ayrıca başını size dokundurarak kokusunu bırakıyorsa sizin kendisine ait olduğunuzu başka kedilere göstermek için yaptığı şeylerden biri budur.  

Kedileri Öpmek Zararlı mıdır? 

Kediler Öpüldüğünü Anlar mı? 
Kediler Öpüldüğünü Anlar mı?

 

Kedilerin ağzındaki bakteriler insanlara çok benzer. Yani kedinin ağzı bizimkinden daha kirli olmayabilir ama kedinin ağzında bazı patojenik bakteriler de vardır. Sevginizi göstermek adına kedinizin dudaklarını öpmeyin. Kedinizin ağız hijyenini korumak için kedinizin dişlerini fırçalamayı veya düzenli olarak gargara kullanmayı düşünebilirsiniz. Veterineriniz bunu yapmanın en iyi yolunu önerecektir. 

Zoonotik hastalıklar hayvanlardan insanlara bulaşabilir. Bunlar şunları içerir: Pasteurella, Staphylococcus, Escherichia coli ve Salmonella gibi yaygın bakteriler oldukça bulaşıcıdır.  

Saçkıran, oldukça bulaşıcı olan ve kedilerden insanlara kolayca yayılabilen yaygın bir mantar enfeksiyonudur. Nispeten zararsız olmasına rağmen, özellikle çocuklarda yaygındır ve tedavisi çok sinir bozucu olabilir. 

Toxoplasmosis gibi parazitler bazen insanlara güvenli olmayan kedi kumuyla bulaşabilir. 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kediler Öpüldüğünü Anlar mı? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin