Muhabbet Kuşları Yıkanır mı?
Muhabbet Kuşları Yıkanır mı?

Muhabbet Kuşları Yıkanır mı?

Muhabbet kuşları cıvıltıları ile evlere ayrı bir neşe katarlar. Peki, muhabbet kuşları yıkanır mı? sizler için cevapladık.

Muhabbet kuşları her evin neşesi olan minik dostlarımızdır ve cıvıltıları ile evlere ayrı bir neşe katarlar. Muhabbet kuşu sahipleri onlarla vakit geçirirken günün tüm yorgunluğunu unuturlar. Muhabbet kuşu sahiplenen insanların aklına takılan sorulardan biri “Muhabbet kuşları yıkanır mı?” sorudur.

Her canlı temizlenmeye ihtiyaç duyar. Muhabbet kuşları da temizlenme ihtiyaçlarını genellikle kendiler karşılarlar. Ancak ev ortamında yaşayan muhabbet kuşları normale göre daha fazla kirlenmeye maruz kalacaklarından ötürü bazı zamanlarda profesyonel bir bakıma ihtiyaç duyabilirler. Muhabbet kuşunuzun kafesine takacağınız kuş banyoluğu, kuşunuzun ihtiyaçlarını giderebilecek iyi bir bakımı sağlarlar. Muhabbet kuşları ne zaman banyo yapmaları gerektiğini bilirler. Bundan dolayı kuşunuzu yıkanması için zorlamamalısınız.

Muhabbet Kuşları Ne Sıklıkla Yıkanmalıdır?

Muhabbet kuşunuzun yıkanma süresi genellikle 2 haftada bir olmalıdır. Kış mevsiminde ise ayda 1 defa yıkamalısınız. Kuşunuzu gözlemleyerek temizlenme vaktinin geldiğini anlayabilirsiniz. Eğer kuşunuz gagası ile devamlı vücudunu temizlemeye çalışıyorsa bu davranışı kuşunuzun kirlendiğini ve banyo zamanının geldiğini gösterir.

Muhabbet Kuşu Yıkama Yöntemleri Nelerdir?

Muhabbet Kuşları Yıkanır mı?
Muhabbet Kuşları Yıkanır mı?

Kuş Banyolukları

Muhabbet kuşlarını yıkamak için farklı birkaç yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerden biri yukarıda bahsettiğimiz kuş banyoluğudur. Bu banyoluaklar kuşunuzun kendi kendine duş almasını sağlar. Bunun için yapmanız gereken şey, banyoluğa 100 ml kadar ılık su koymalısınız. Suyun içine biraz kuş yemi ya da kuşunuzun oyuncağını koyarak kuşunuzun suya girmesini kolaylaştırabilirsiniz. Kuşunuz zaman ilerledikçe kuşunuz suya alışacaktır ve kendi hareketleri ile temizlenecektir. Bir müddet sonra kuşunuz bunu alışkanlık haline getirebilir. Böylelikle kuş banyoluğunu kullanmaya başladığınızda, muhabbet kuşunuzun bakımını yapmak daha kolay bir hal alacaktır.

Yeşillik Banyosu

Muhabbet kuşunuzun kendisini doğal ortamında hissedeceği bir yıkanma şeklidir. Onun için topladığınız otları veya birkaç parça marulu, ıspanağı ve maydanozu ıslatıp kuşunuzu bu otların arasına bırakın. Bu yıkanma şekli, kuşunuz doğal ortamda sabah çimlerin üzerinde çiseleyen yağmurda yıkanmasına benzer.

Sprey ile Banyo

Sprey ile banyo yöntemi muhabbet kuşunuz ile henüz bir dostluk bağı kurmadıysanız uygulayacağınız en iyi seçenek olacaktır. Temiz olan bir sprey kutusuna ılık su koyarak kuşunuzu kafesin içinden çıkarmadan üzerine sıkarak uygulayabilirsiniz. Bu yöntem kuşunuzun size alışasıya kadar banyo ihtiyacını karşılayacak en iyi seçenektir. Lakin sprey kutusunun içinde kullanmadan önceden herhangi bir kimyasal madde olmadığından emin olun.

Duş Altında Banyo

Kuşunuzun en seveceği ve en keyif alacağı yıkama türlerinden bir tanesidir. Kuşunuzu elinize alıp musluğun altına tutun. Ancak dikkat etmeniz gereken çok önemli iki konu var. Birincisi, suyun çok sıcak ya da soğuk olmamasıdır. İkincisi, suyun akarken çok sert akmamasıdır. Bu ikisinin ölçüsünü iyi ayarlamanız gerekiyor. Bu banyo yöntemini uygularken kuşunuzu avcunuza alarak onu zorla suyun altına tutmamalısınız. Bu hareketiniz sadece kuşunuzun korkmasını sağlar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Muhabbet Kuşları Yıkanır mı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin