Kekik Kullanımının Faydaları ve Zararları
Kekik Kullanımının Faydaları ve Zararları

Kekik Kullanımının Faydaları ve Zararları

Çok uzun yıllardır şifalı bitki olarak görülen ve tüketilen kekik günümüzde Türk mutfağında da sıklıkla kullanılmaktadır. Pek çok farklı türde kullanılan bu bitki birden fazla hastalığa çözüm sunmaktadır. Kekik kullanımının faydaları ve zararları nelerdir?

Kekik Kullanımının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kekik Hangi Formlarda Tüketilir?

Türk mutfağında sıklıkla tüketilen kekik yemeklerin içinde sıklıkla kullanılmaktadır. Kurutulmuş halde kullanılan bu kekik ekstra bir işlemden geçmemesi durumunda son derece yararlıdır. Bunun dışında kekikten daha çok fayda elde etmek isteyenler ise kekik çayını tercih etmektedirler. Kekik çayı da hem lezzetli hem de yararlı çaylardan biri olarak tüketilmektedir.

Kekik Tüketiminin Zararları Var Mı?

Kekik tüketimi toplumumuzda gerek aroması gerek sağlıklı yönleri ile çok sevilmektedir. Durum böyle olunca kekik tüketiminin hiçbir zararı olmadığına olan inanç yaygın.

Kekik saymakla bitmeyen pek çok faydaya sahip olsa da belirli bir grup için riskli ya da zararlı olabilmektedir. Özellikle tansiyonu düşürücü etkisi bilinen kekik, yüksek miktarlarda tüketildiğinde yüksek tansiyon hastalarını olumsuz etkileyebilir. Hastaların kullandığı ilacın etkisini arttıran bu baharat kişinin tansiyonunun hedeflenen değerin çok altına düşmesine sebep olabilir.

Kekik Kullanımının Faydaları ve Zararları
Kekik Kullanımının Faydaları ve Zararları

Kekik Tüketiminin Yararları Nelerdir?

Nadir de olsa zararlı durumları görülen kekik için esas yapılması gereken liste, yararlarıdır. Öyle ki insan sağlığı için saymakla bitmez yararları bulunmaktadır.

  • Kekik tüketiminin sağladığı yararlardan ilki solunum yollarına olan etkisidir. Solunum yollarında görülen enfeksiyon gibi problemlere karşı son derece etkili olan kekik, bu gibi durumlarda özellikle kekik çayı olarak tüketilmektedir.
  • Kekik tüketimi kemik sağlığında da son derece etkilidir. Bunun sebebi de kemikler için çok önemli olan K vitamini, demir ve kalsiyum açısından son derece zengin olmasıdır. Bu durum aynı zamanda kas sistemine de faydası olduğunu göstermektedir.
  • Kalp sağlığına da büyük faydaları olan kekik, kalp kapakçıklarının rahat çalışmasını sağlarken aynı zamanda kalp damarlarında herhangi bir tıkanıklık olmasını da önler.
  • Kekik tüketiminin bir diğer faydası da saçların uzamasına fayda sağlamasıdır. Kekik tüketimi ile hızlı saç uzaması sağlanabilmektedir. Genellikle düzenli kekik tüketimi yapan kişilerin saç uzama hızının arttığı görülmektedir.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kekik Kullanımının Faydaları ve Zararları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin