https://listemakale.com/kredi-notunu-artirmanin-yollari/
https://listemakale.com/kredi-notunu-artirmanin-yollari/

Kredi Kartı Blokesi Nasıl ve Ne Zaman Kalkar?

Bloke olan kart nasıl düzeltilir?” sorusunun cevabı, bloke türüne bağlı olarak değişir. Kart blokelerinin bankalar arasında farklılık gösterebilen esasları bulunur. Her banka, belirlemiş olduğu şartlar dahilinde kredi kartı için geçici ya da kalıcı bloke uygulayabilir. “Kredi kartı blokesi nasıl kalkar?” diyenler açısından kartın bloke türü önem taşır. Kartların blokesine yol açan durumlar ise çoğunlukla şöyledir:

  • Kredi kartı şifresini art arda yanlış girmek: Kredi kartlarının kullanım güvenliği açısından şifreler önemlidir. Her banka, şifre girerken müşterilerine en fazla 3 deneme hakkı tanır. Eğer bu deneme haklarının hepsinde şifreyi yanlış yazarsanız ATM tarafından kart tekrar size verilmeyecektir. Bu durumu ilk defa yaşayanların heyecanlanmasına gerek yoktur.

Çünkü kredi kartı bloke kaldırma işlemi için bankanızın müşteri hizmetlerine ulaşmanız yeterli olacaktır. Kart sahibi olarak kişisel bilgilerinizi teyit ettikten sonra, banka sistemi üzerinde kayıtlı adresinize kart teslim edilir. Bazı durumlarda kartınızı ATM içerisinden çıkarılıp size ulaştırılabilir; bazı durumlarda ise sizin için yeni bir kart oluşturulur.

  • Kart güvenliğinin tehlikede olması: Kartın çalınması, kaybolması ya da şifresinin başka birileri tarafından öğrenilmesi durumunda bloke gerçekleştirilebilir. ATM şifresini art arda yanlış girme haricinde, güvenlik için uygulanacak tüm blokeler kullanıcının talimatıyla gerçekleşir. Örneğin kartınızı bir süredir bulamıyorsanız, bankanın bundan haberdar olup otomatik şekilde karta bloke uygulaması imkansızdır. Ancak müşteri hizmetlerini arayıp sizin talepte bulunmanız gerekir. Kartınız, şifresini bilen biri tarafından çalınmış olabileceği için bu gibi durumlarda bloke talebinde bulunmanız faydalı olacaktır. Güvenlik amaçlı blokeler geçici olduğu için yeni kartınız sizlere banka tarafından ulaştırılır.
  • Kredi borcunu gerekli sürede ödememiş olmak: Bankadan kredi çekerken dikkatli olmanız gerekir. Çünkü kredi borcunu ödeyememeniz halinde icra takibi başlatılabileceği gibi, kredi kartınız kalıcı olarak bloke edilebilir. Borç sebebiyle kalıcı bloke uygulanan kartlarınızın içindeki bakiye bankanın kullanımına geçer. Yani içinde ne kadar paranız olursa olsun, haklı sebeplerle bloke edilerek el konulmuş kartlarınızı tekrar kullanamazsınız. “Kredi kartı blokesi nasıl kalkar?” sorusuna cevap vermek, kalıcı bloke uygulanması durumunda imkansızdır. Kalıcı ya da süresiz bloke, hesabın artık kullanılamayacağı anlamına gelir.

Kredi Kartı Blokesi Ne Zaman Kalkar?

Bloke olan kart ne zaman açılır?” sorusuna kesin bir cevap verilemez. Kredi kartlarının bloke durumu belli zamanlarla kısıtlı değildir. Eğer kart geçici bloke kapsamında bulunuyorsa, kart sahibi müşteri hizmetlerine ulaşana kadar bu süreç devam edecektir. Kalıcı bloke uygulanan kredi kartlarının tekrar kullanılabilir hale gelmesi normal şartlarda imkansızdır. “Kredi kartı bloke oldu, ne yapmalıyım?” diyorsanız en kısa sürede müşteri hizmetlerini aramalısınız. Eğer uzun süre boyunca bloke kaldırma talebi gerçekleşmezse, karta bankanın el koyması mümkün olabilir.

Kredi Kartı Blokesi Nasıl ve Ne Zaman Kalkar?
Kredi Kartı Blokesi Nasıl ve Ne Zaman Kalkar?

“Kartınız Güvenliğiniz İçin Geçici Olarak Blokelenmiştir” Ne Demek?

ATM’ye kredi kartını taktıktan sonra şifresini doğru bir şekilde yazanların karşılaşabileceği bir problem mevcuttur. Bu problem, kartın bir süre için bloke edildiği hakkındaki bildirimdir. “Kartınız, Güvenliğiniz İçin Geçici Olarak Blokelenmiştir” yazısını görürseniz sakin olmalısınız. Çünkü bankalar, belirli zaman aralıklarıyla kredi kartlarını geçici olarak bloke edebilir.

Bunun sebebi ise kartı sahibinden başka birilerinin kullanmasını engellemektir. Örneğin bir hırsız, çaldığı kartın şifresini biliyorsa onu rahatça kullanabilir. Bankaların rutin blokeleri ise bu süreci keser çünkü bloke kaldırma ancak kartın sahibi tarafından yapılır. Eğer şifrenizi doğru yazmanıza rağmen ya da ATM içine kartı yerleştirmenizden hemen sonra bu bildirimi alırsanız müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz. “Kredi kartı blokesi ne zaman kalkar?” ve “Kredi kartı blokesi nasıl kalkar?” sorularına en doğru cevabı müşteri hizmetleri verir. Bloke sürecinde üçüncü şahıslardan yardım istemeniz tavsiye edilmez.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kredi Kartı Blokesi Nasıl ve Ne Zaman Kalkar?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin