Kredi Notunu Artırmanın Yolları
Kredi Notunu Artırmanın Yolları

Kredi Notunu Artırmanın Yolları

Bankaların kredi verirken doğrudan bakmış olduğu kredi notu sistemi, başvurunun onaylanıp onaylanmamasında en etkili faktördür. Ancak kredi notunu artırmanın yolları sayesinde, notunuzu artırarak şansınızı tekrar deneyebilir ve hatta kredi alabilirsiniz.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu; Tüketicinin daha önceden bankalarla olan ilişkileri dikkate alınarak yine tüm bankalar tarafından oluşturulan, banka müşterilerinin 5 farklı risk grubuna ayrıldığı kredi ve kredi kartı verirken buna göre verilen bir değerlendirme sistemidir.

Hangi bankayla olursa olsun iyi veya kötü tüm ilişkileriniz, tüm bankalarca görülebilen ortak bir ekrana yansıtılır. Bu ekran sayesinde kredi ve kredi kartı başvurusu değerlendirilirken, yetkililer başvuruyu olumlu veya olumsuz olarak değerlendirilir.

Kredi Notunu Artırmanın Yolları Neler? Nasıl Artar?

Kredi notunuzu artırmak için bazı adımları atmanız faydalı olur. Bunun için şunları yapabilirsiniz;

  • Bankada bir miktar para tutun.
  • Borçları düzenli ödeyin.
  • Tüm borçlarınızı bir bankada toplayın veya ödeyin.
  • Otomatik ödeme talimatları verin rahat edin.
  • Ek hesap kullanın ve ödemesini zamanında yapın.
  • Alışverişlerinizde kredi kartını tercih edin.
  • Onaylanmayan başvurular için fazla başvuru yapmayın.
  • Az bile olsa kredi kullanın.

Bankada Bir Miktar Para Tutun

Banka hesabınızda uzun süre bir miktar para olması, kredi notunu yükseltmek için size avantaj sunar. Bu sizin durumunuzu düzelttiğinize dair bankalara bir işaret verecektir.

Borçları Düzenli Ödeyin

Mevcut olan borçlarınızı düzenli olarak ödeyerek, kredi notunuzu yükseltme şansınız bulunuyor. Kredi notunun yükselmesindeki en önemli etken, bankalara güven vermektir. Bu da ancak borçlarınızı düzenli şekilde ödemekle mümkündür.

Tüm Borçlarınızı Bir Bankada Toplayın veya Ödeyin

Birçok bankaya borcunuzun olması, kredi başvurularınızı olumsuz etkiyecek şeylerden biridir. Bu durumda yapmanız gereken en güzel şey, mümkünse borç transfer kredisi veren bankalar üzerinden kredi çekerek tüm borçları bir bankada toplamaktır. Böylelikle sadece bir bankaya borçlu olur ve borçlarınızı daha düzenli ödeme fırsatı yakalarsınız.

Otomatik Ödeme Talimatları Verin Rahat Edin

Fatura ve diğer düzenli ödemeleriniz için bankanıza vereceğiniz otomatik ödeme talimatları, bilinçli bir kullanıcı olduğunuza dair işarettir. Kredi notunu doğrudan yükseltmek için etkili olmasa bile, dolaylı yollardan fayda sağlamaktadır.

Ek Hesap Kullanın ve Ödemesini Zamanında Yapın

Kredi çekemiyorsanız, düşük miktarlı da olsa ek hesap kullanarak bu hesaptaki borcunuzu her seferinde gününde ödeyerek iyi bir izlenim bırakabilirsiniz.

Alışverişlerinizde Kredi Kartını Tercih Edin

Kredi kartı kullanma alışkanlıklarınız, kredi notunu artırmanın yolları arasındadır. Mümkün olduğunca alışveriş yaparken kredi kartı tercih edebilirsiniz. Ancak asıl önemli olan, yaptığınız harcamaların borcunu geciktirmeden ödemektir.

Onaylanmayan Başvurular İçin Fazla Başvuru Yapmayın

Bir veya iki bankaya kredi veya kredi kartı başvurusu yaptığınızda onaylanmadıysa, diğer bankaların onaylama ihtimalide düşük olacaktır. Sık başvuru yapmanız, notunuzun düşmesine sebep olur.

Az Bile Olsa Kredi Kullanın

Yüksek miktarda kredi çekemiyorsanız ve bankanız daha düşük tutarları onaylıyorsa, siz de onaylanan tutarı çekip taksitleri gününde ödeyerek kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kredi Notunu Artırmanın Yolları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin