Kredi Kartı Borcumdan Dolayı Emekli Maaşıma Haciz Gelir Mi?

“Kredi kartı borcumdan dolayı emekli maaşıma haciz gelir mi?” sorusuna cevap arayan pek çok emekli vatandaş mevcuttur. Emekli maaşının keyfi olarak kesilmesi mümkün olmasa da bazı durumlarda kesintiler yasallık kazanır. Örneğin; emekli olan ve emekli maaşı ile geçinen bir vatandaş bankadan kredi çekmek istediğinde, sözleşme imzalanırken ona bazı şartlar sunulur.

Bankadan bankaya göre değişebilecek olmakla beraber, her banka dörtte bir oranında muvafakat ister. Eğer emekli vatandaş kredi çeker ve bu kredinin taksitlerini ödeyemez ise banka tarafından emekli maaşının yaklaşık olarak dörtte birine haciz konabilir. Yani bazı durumlarda emekli maaşı haciz yaptırımına uğrayabilir.

Emekli Maaşına Haciz Konur Mu? Hangi Durumlarda Emekli Maaşı Haczedilebilir?

Emekli maaşına haciz konamayacağına dair, Sosyal Sigortalar Kanunu’nun 93. maddesi açık hükümler bildirmiştir. Fakat bazı istisnai durumlarda emekli maaşı haczedilebilir. Söz konusu durumlar ise şöyledir:

1.Sosyal Güvenlik Kurumu’na Prim Borcu Olan Vatandaşların Emekli Maaşı Haciz Yaptırımı Görür

Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenmesi gereken primler aksatılmış ise ilgili kurum gereken meblağı emekliden temin edecektir. Bu yasal olarak kurumun hakkıdır. Dolayısıyla emekli maaşının dörtte biri, söz konusu prim açığı kapatılana kadar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kesilir.

2.Emeklilikten Sonra Boşanma Yaşanması Halinde Nafaka Ücretleri İçin Emekli Maaşı Haczedilebilir

Emekli maaşına haciz konamaz” hükmü, herhangi bir nafaka ödemesi söz konusu değilken geçerlidir. Fakat emekli olan vatandaş eğer ki eşinden ayrılır ise ödemekle yükümlü olduğu nafaka ücreti için maaşına icra takibi uygulanabilir. Yani nafakanın söz konusu olması durumunda da emekli maaşı haciz yaptırımına açıktır.

3.Kredi Borcunun Olması Durumunda Emekli Maaşı Haczedilebilir

Emekli olduktan sonra kredi çekip bunun borçlarını ödeyemeyen vatandaşların emekli maaşlarına belli oranda kesinti uygulanır. Fakat banka emekli maaşının tümüne icra takibi gerçekleştiremez.

4.İcra Dosyası Hakkında Muvafakat Verilirse Emeklilik Maaşına Haciz Konabilir

Takibi sürmekte olan bir icra dosyasına sahip olan emekli vatandaşlar, borçlarından kurtulmak için maaşlarına belli miktarlarda kesinti uygulanması yönünde muvafakat verebilir. Bu durumda da emekli maaşı haciz uygulaması ile bazı kesintilere tabi tutulur ve emekli vatandaşın icradaki borcu tahsis edilir.

Kredi kartı borcumdan dolayı emekli maaşıma haciz gelir mi? sorusunun cevapları yukarıda yer alan maddeler şeklindedir. Finans ile ilgili daha fazla konuya buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kredi Kartı Borcumdan Dolayı Emekli Maaşıma Haciz Gelir Mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin