Kredi Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar? 
Kredi Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar? 

Kredi Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar? 

İhtiyaçlarınızı karşılamak için çekmek istediğiniz kredide sigorta konusuna gelince endişeleriniz bir anda artabilir. Bundan dolayı bu konuyu açıklamak için kredi sigortası nedir? Ne işe yarar?

Bir bankanın kredi müşterilerine sağladığı sigorta en basit tanımıyla kişinin ölümü halinde borcun varislere intikal etmemesini sağlar. Kredi almak istediğinizde ödemeniz gereken faiz ve belge ücretleri gibi detaylara ek olarak, bazı sigortaları da yaptırmanız gerekecektir. Sigorta kelimesini duymak bazılarımıza güven verirken, bazılarımıza da bankaya bağlı kalacağım anlamına gelir. İhtiyaçlarınızı karşılamak için çekmek istediğiniz kredide sigorta konusuna gelince endişeleriniz bir anda artabilir. Bundan dolayı bu konuyu açıklamak için kredi sigortası nedir? Ne işe yarar? Sorularına yazımızda yer vereceğiz 

Kredi Sigortası 

Herhangi bir ihtiyaç için bankadan kredi başvurusu yaptığınızda size hayat sigortasına ihtiyacınız olduğunu söyleyebilir. Kredi çekme durumunda sıklıkla karşılaşacağınız sigorta türü hayat sigortasıdır. Herhangi bir sorundan korunmak ve borçlarınızı garanti altına almak için yapılan sigortaya hayat sigortası denir. Banka, çektiğiniz kredi karşılığında sizden hayat sigortası yaptırmanızı isteyecektir. Bunu, sigorta şirketine hayat sigortası başvurusu yaparak yapabilirsiniz. Ancak kapsamı bazen bankanın istediği gibi olmayabilir. Mirasçılarınızı güvence altına almak için hayat sigortanızın neleri kapsadığını bilmeniz gerekir. 

Hayat sigortası alırken satın aldığınız poliçe, teminat kapsamı hakkında bilgi verir ve hangi koşullarda geçerli olduğunu belirtir. Vefat durumunda, varislerinize zarar vermemek için bu politikaları dikkatle incelemeniz gerekir. Birçok sigorta şirketi, “kaza sonucu ölüm” dışında geçersiz teminat sunar. Sorunu örneklemek gerekirse; ölüme yol açabilecek bir hastalığınız varsa ve ölüm halinde aldığınız kredi mirasçılarınıza intikal ettirilebilir. Hayat sigortanız bu gibi durumları karşılamıyorsa, sigorta şirketi kredi borcunuzu ödemeyi reddedecek ve borcu mirasçılarınıza devredecektir. Diyabet ve tansiyon gibi yönetilebilenler de dahil olmak üzere, ölüm riski oluşturan hastalıkların yelpazesi oldukça geniştir. Bu nedenle sigorta bilgi föyünüzü bir kez daha kontrol etmeniz yararınıza olacaktır. 

Kredide Hayat Sigortası Ne İşe Yarar? 

Kredi Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar? 
Kredi Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

En basit haliyle, kapsamlı hayat sigortası sayesinde vefat durumunda kredi borcunuz mirasçılarınızda kalmıyor. Aynı şekilde maluliyet nedeniyle çalışamamanız durumunda da hayat sigortanız sayesinde kredi borcunuz çileye dönüşmeyecektir. 

Bankalar kredi kullanmak isteyen müşterilerine hayat sigortası da sunmaktadır. Kendi teminatlarına dahil olarak sigorta alırsınız. Hayat kaybı veya kalıcı maluliyet durumunda teminat dahilinde kredi borcunuzu güvence altına alabilirsiniz. Kredi borcu kapatıldıktan sonra (varsa) ailenize herhangi bir miktar ödenir. Teminat süresi içinde vefat veya maluliyet halinde, hasar tarihinden itibaren geçerli olan teminat tutarı ödenir. Teminat miktarı, kredi borcunuz ve aylık kredi faizinize göre azaltılır. Sigortalının borcu, can kaybından sonra yürürlükte olan sigorta kapsamında ödenir ve varsa kalan tutar mirasçılarda kalır. Bir maluliyet durumunda, sertifikada adı geçen sigortalıya teminat ödenecektir. 

Kredi Sigortası Maliyeti 

Hayat sigortası fiyatları bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Ayrıca kendileri sigorta sağlamayan bankalar, sigorta şirketleriyle anlaşma yaparak dolaylı olarak işleminizi tamamlar. Hayat sigortasının maliyeti yıllıktır ve uzun vadeli krediniz için yenilemeniz gerekir.  

Hayat sigortası satın almanıza gerek yoktur ve kanunen zorunlu değildir. Bazı bankalar hayat sigortanız yoksa kredi alamayacağınızı belirtebilir. Bu, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Kanunu kapsamında suçtur. Bu gibi durumlarla karşılaşırsanız bunu gerekli makamlara bildirebilirsiniz. 

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kredi Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin