Mikro Kredi Nedir? 
Mikro Kredi Nedir? 

Mikro Kredi Nedir? 

Mikro kredi ile iş kurmak isteyen kadınlar tüm ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Peki, mikro kredi nedir? Mikro kredi nasıl alınır?

Kredi kullanmak nakit ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olabilirken, kendi işini kurmak isteyenler için de ilk adımdır. Öte yandan, tüketici kredilerindeki yüksek faiz oranları, sıfırdan iş kuranları korkutabilir. Özellikle kendi işinin patronu olmak isteyen ama nereden başlayacağını bilemeyen kadınlar için sadece maddi kaynaklar değil eğitim de çok önemlidir. Mikro kredi ile iş kurmak isteyen kadınlar tüm ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Peki, mikro kredi nedir? Mikro kredi nasıl alınır? Gelin beraber inceleyelim. 

Mikro Kredi 

Mikro kredi, yoksulluğun ortadan kaldırılmasına yönelik araştırmalar için ortaya çıkan bir kredi türüdür. Mikro kredi, yoksulluğu bir dereceye kadar hafifletmeyi ve düşük gelirli vatandaşların sayısını azaltmayı amaçlayan kredidir. Bangladeş ekonomisinde ilk kez 1976’da yer aldı. Mikro kredi, bazı geçerli sebepler olması koşulu ile, kadınları desteklemek için kullanılan bir ihtiyaç kredisi türü olarak da düşünülebilir. 

Ülkemizde mikro kredi sistemi, kendi işini kurmak isteyen düşük gelirli kadınlara sunulmaktadır. Kamu veya özel bankacılık sisteminde etkisiz kalan mikro krediler, genellikle finansal kuruluşlar aracılığıyla sağlanmakta ve haftalık ödeme sistemi ile geri çekilmektedir. Ev hanımlarına bankalar mikro kredi sunmuyor, ancak yine de bankaların kadın girişimcilere destek kredileri bulunuyor.  

Mikro Kredi Nasıl Alınır? 

Mikro Kredi Nedir? 
Mikro Kredi Nedir?

Mikro kredi alabilmek için 5 kadının birlikte olması gerekiyor. Kadınlar akraba olmamalı, tercihen aynı mahalleden olmalıdır. Bu 5 kadın iş kurmak için bir araya geldiğinde her kadın iş kurabilir. Örneğin bir kadın terzi, başka bir kadın manav, başka bir bakkal vb. Farklı seçenekler arasından kendi işinizi kurmayı seçebilirsiniz 

5 kişilik bir grup oluşturan kadınlar, başvurudan yararlanmak için Mikro Kredi Merkezi’ni arayarak mikro kredi isteklerini bildirirler. İsteğinizi bildirmenizden Türkiye Grameen Mikrofinans Programı tarafından evinize gelip ve size bu krediyi tüm detaylarıyla anlatacaklardır. Daha sonrasında, üç günlük bir eğitimden geçeceksiniz. Bu eğitimler sizin istediğiniz herhangi bir evde gerçekleşir ve eğitim tamamlandığında işletmeniz kurabilirsiniz. 

Mikro kredi bir destek ürünü olduğu için belirli şartların sağlanması gerekiyor. Kurumlar veya kişiler farklı süreçlerden geçebilse de yaygın olarak aranan mikro kredi koşulları aşağıda sıralanabilir: 

  • Aynı mahallede yaşayan en az 5 kadının bir araya gelmesi gerekiyor. 
  • Bir araya gelen kadınlar arasında akrabalık ilişkisi olmamalıdır. Yani anne- kız, abla- kardeş, teyze- yeğen gibi birbiriyle akraba olan kişiler grupta yer almaması gerekir. 
  • Yaş sınırlaması bulunmaz. 
  • 5 kadının iş fikirlerini belirledikten sonra Türkiye’deki Grameen Mikrofinans Programı ile iletişime geçmeleri, programlarını açıklamaları ve başvurmaları gerekmektedir. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mikro Kredi Nedir? 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin