Kuzgun Kuşu Özellikleri 
Kuzgun Kuşu Özellikleri 

Kuzgun Kuşu Özellikleri 

Kuzgun kuşu özellikleri nelerdir? Detaylı olarak anlattık. Makalemizin devamını okuyarak bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Kargagiller familyasına ait en zeki kuşlar olarak bilinen kuzgunların gagaları; siyah, büyük ve oldukça kuvvetlidir. Kuzgunlar üzerinde yapılan çalışmalara göre, kuzgun kuşunun diğer kuşlardan farkı problem çözme yeteneklerinin diğer kuşlara göre oldukça farklı olmasıdır. Makalemizin devamında kuzgun kuşu özellikleri nelerdir? Detaylı olarak anlattık. Makalemizin devamını okuyarak bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Kuzgun Kuşunun Özellikleri Nelerdir? 

Kuzgun Kuşu Özellikleri 
Kuzgun Kuşu Özellikleri

Kuzgun ya da diğer adı ile bayağı kuzgunların kanat açıklığı 1,5 metreyi bulabiliyor. Uzun ve iri gagası ile kanatlarının biçimi kuzgun kuşunun havada uçarken ayırt edilmesini sağlar. Vücudundaki bütün tüyler siyahtır. Boyları yaklaşık olarak 64 cm civarında olur. 3-6 arasında yumurtlayan kuzgunların kuluçka süreleri 12 gündür. Yuvalarını ağaçların ve kayaların üzerine çalı çırpıyla yaparlar. Sürü halinde olmayı severler. Kuzgunlar, kendilerinden daha kuvvetli olan kuşlara bile saldırabilirler. 

Kuzgunların zekâsı ile ilgili çok sayıda öykü vardır. Kuzgunların kargagiller familyasındaki en zeki kuş oldukları düşünülüyor. Farklı sorunlara çözüm bulabilme yeteneklerinin yanında, oyunculuk yetenekleri de zekasına katkı sağlar. Sorunlarını çözerken doğada bulunan materyallerden de yararlanmaları zekalarının ne denli gelişmiş olduğunun göstergesidir. Dişilerini etkilemek adına özellikle parlak, mavi ve beyaz nesneleri yuvalarına taşıdıkları için hırsız kuşlar olarak da bilinirler. 

Böcek, solucan, midye, balık, tohum ve bitkisel maddeler ile beslenirler. Ülkemizin her yerinde bulunabilen yerleşik kuş olan kuzgunlar, Palearktik’de yaygındırlar. Daha çok dağlık, ormanlık ve hayvan yetiştirilen yerlerde yaşarlar. 

Şamanizm’de insanların kuzgunlar tarafından yaratıldığına inanılıyor. Buna ek olarak, anlatılan efsanelere göre, Nuh’un gemisi Ağrı Dağı’na oturduktan sonra, Nuh Peygamber bir kuzgun gönderir ve kuzgun uçar ve bir daha geri gelmez. Bunun üzerine Nuh Peygamber bu sefer bir güvercin gönderir. Güvercin de tüneyecek bir yer bulamayınca geri döner. Nuh Peygamber’in bir tane daha gönderdiği güvercin 7 gün sonra ağzında bir zeytin dalı ile gelirler. Başta rengi beyaz olan kuzgun geri dönmediğinden dolayı lanetlenir ve rengi siyaha döner. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kuzgun Kuşu Özellikleri 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin