Laminat Parke Nasıl Parlatılır?

Laminat parke nasıl parlatılır? Sorusunun detayları yazımızda.

Laminat parke, günümüzde en çok tercih edilen döşeme malzemesidir, taban katmanı, daha yüksek yapısal stabilite sağlayan ve nem bariyeri görevi gören, taban katmanının altındaki su geçirmez bir katmandır. Kalın orta katman, ahşap bir kompozit tabandan oluşur. Öte yandan laminat parkenin üst tabakası, üretim sürecine bağlı olarak birden fazla katmandan oluşabilen aşınmaya dayanıklı bir yüzey ve dekoratif bir katmandır. Ayrıca özel sentetik reçinelerle işlenmiş selülozdan oluşur. Bu anlamda laminat parkelerin parlatılması da önemlidir. Peki, laminat parke nasıl parlatılır? 

Laminat Parkenin Parlaması için Ne Yapılmalı?

Laminat Parkenin Parlaması için Ne Yapılmalı?
Laminat Parkenin Parlaması için Ne Yapılmalı?

Parke zeminleri temizlerken akılda tutulması gereken ilk şey aşındırıcı temizlik ürünleri kullanılmaması gerektiğidir. Ahşap zeminlerde kullanmak için uygun olan, zemin kaplamalarınızı aşındırmayan ve ağır kimyasallar içermeyen temizlik malzemeleri ile laminat parke silmek daha iyi bir seçenektir. Kir, laminat parkeleri olumsuz yönde etkileyen ve zeminlerin mat ya da yıpranmış görünmesine neden olabilecek küçük çiziklere neden olan bir faktördür. Bundan dolayı tercih edilmesi gereken tekniklerden bir tanesi de temizlik için doğal yöntemlerin kullanılmasıdır. Laminat zeminleri temizlemenin en kısa yolu, amonyak, sirke ya da başka bir pencere temizleyicisi kullanmaktır. 

Laminat Parkeler Parlaması için Hangi Ürünler ile Silinmelidir? 

Laminat Parkeler Parlaması için Hangi Ürünler ile Silinmelidir? 
Laminat Parkeler Parlaması için Hangi Ürünler ile Silinmelidir?

Laminat parkeleri parlatmak adına, ılık suya 1-2 ölçek parke yapısına uygun temizleyici eklenerek yumuşak bir bez ile temizleyabilirsiniz. Laminat parkeleri sildikten sonra kuru bir bez ile kurutmayı unutmayın. Laminat parkeler bu işlemden sonra pırıl pırıl bir görünüme sahip olacaktır ve estetik görünüm açısından da oldukça etkileyici bir görüntü sağlayacaktır. 

Laminat zeminleri temizlerken aşındırıcı temizleyiciler kullanılmamalıdır. Klor bazlı temizleyiciler, bal mumu, yağ bazlı temizleyiciler ve benzeri temizleyiciler kullanılmamalıdır. Sıvı şeyler parke üzerinde uzun süre kalmamalıdır. Sıvı şeyler parkenin içine sızacağından dolayı temizlemek zor olabilir. Bu nedenle sıvı şeyler dökülür dökülmez parkeyi temizlemek için müdahale etmek gerekir. 

Laminat parkelerin temizliği sırasında Arap sabunu kullanabilirsiniz. Arap sabununun, parlaklığı koruyan doğal temizlik malzemelerinden bir tanesidir. Kullanımı ile ilk günkü parlaklığı elde edebilirsiniz. Aslında laminat zeminleri temizlemenin ideal yolu susuz olarak yapmaktır. Bunun nedeni su ve diğer sıvı temizleyicilerin parkenin gözeneklerine sızarak şişmesine neden olabilmesidir. Bu nedenle laminat parkelerinizde kova ile su kullanmak ve temizlemek yerine sprey şişesi kullanmak zeminleri temizlemek için yeterlidir. Suyu sıktıktan sonra beklemesine izin vermeyin ve kuru bir bezle silin. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Laminat Parke Nasıl Parlatılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin