Melodika Nedir?  
Melodika Nedir?  

Melodika Nedir?  

Daha eski zamanlarda ilkokul öğrencilerini müzik ile tanıştıran flüt yerini yeni yenil bir çalgı olan melodikaya bıraktı. Peki, melodika nedir? işte cevabı...

Üflemeli bir enstrüman olan son yıllarda özellikle ilkokul öğrencilerinin müzik dersinde öğrendikleri melodika nedir? Flüt ile arasında fark var mıdır? Melodika çeşitleri nelerdir? Sorularının cevapları yazımızda yer alıyor. 

Daha eski zamanlarda ilkokul öğrencilerini müzik ile tanıştıran flüt yerini yeni yenil bir çalgı olan melodikaya bıraktı. Melodika flüt gibi üflemeli bir çalgı olup flütten farklı olarak deliklere değil de üzerinde piyano tuşlarına benzeyen tuşlara sahiptir. Sol elle tutulan enstrüman sağ elle üzerindeki tuşlara basılarak nefes üflenmesiyle notaları çıkartır. 

Bazı melodika türlerinde, kolaylık olması açısından, çalmak için bir hortum kullanılabilmektedir. Özellikle yeni başlayanların enstrümanı tutması ve aynı anda notalara basması zor olabilir. Bu şekilde melodika zeminine yerleştirilip bir hortumdan hava üflenip ardından parmaklarla tuşlara basılarak ses çıkartılır. Müzik eğitimi için ideal bir çalgı olduğu düşünüldüğünden ülkemizde ilköğretim okulları artık müzik derslerinde flüt yerine melodikayı tercih etmektedir. 

Melodika Çeşitleri Nelerdir?

Melodika Nedir?  
Melodika Nedir?

Melodika tuş sayısına göre türlere ayrılır. İki çeşit melodika vardır: 

13 Tuşlu Melodika 

En basit melodika türü olup blok flüte en çok benzeyendir. Çalan kişinin enstrümanı elinde tutması gerekir çünkü 13 tuşlu melodikalar hortumla çalınamazlar. 

25-32-37 Tuşlu Melodika 

13 tuşlu olan melodikaya göre daha fazla farklı seslerin çıkarılmasına olanak sağlayan bu tür melodika hortum ile çalınabilmektedir.  

listemakale.com

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Melodika Nedir?  

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin