Metaverse Nedir? 
Metaverse Nedir? 

Metaverse Nedir? 

Birçok teknoloji devinin yatırım yapmaya başladığı konsept, son dönemde oldukça popüler hale geldi. Peki, Metaverse nedir? 

Son zamanlarda “Metaverse” kavramını duymayan bir insan yoktur. Facebook başta olmak üzere birçok teknoloji devinin yatırım yapmaya başladığı konsept, son dönemde oldukça popüler hale geldi. Peki, Metaverse nedir? 

Metaverse kavramını anlamak için önce kelimenin kendisine bakmalıyız. “Meta”, “sonra, öte” anlamına gelen Yunanca bir kelimedir. İngilizce’de meta ve “universe” kelimesinin birleşiminden türetilen Metaverse, kısaca “evrenin ötesi” anlamına gelir. 

Peki “Metaverse” terimi ne anlama geliyor? Basitçe açıklamak gerekirse, Metaverse, tüm dijital dünyaların içinde bulunduğu kurgusal evren olan tüm dijital dünyaların birleştirilmesiyle oluşturulan ortak bir sanal ortak alanın adıdır. Sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklik aracılığıyla gelecekte yaratılacak olan bu meta evrene ulaşmanın mümkün olacaktır.  

Metaverse kavramından ilk olarak Neil Stephenson’un “Snow Crash” adlı romanında bahsedilmiştir. Romanda gerçek karakterlerin olduğu üç boyutlu sanal bir dünya Metaverse olarak adlandırılmaktadır. Buna ek olarak, bilim kurgu dünyalarında, bazıları “Snow Crash”ten önce olmak üzere, metaverse benzeri sanal dünyalardan birçok kez bahsedildi. Bunun en son örneği 2018 yılında beyaz perdeye uyarlanan “Ready Player One” kitabıdır. Bu kitapta insanlar gerçek dünyada olduğu gibi sanal gerçeklik aracılığıyla dijital dünyada da zaman geçirip etkileşim kurabilmektedir. Metaverse’e benzer bir başka örnek de “Second Life” adlı bir oyundur. İnternet tabanlı bu sanal dünya oyununda kendi avatarınızı oluşturabilir, insanlarla etkileşime geçebilir ve gerçek hayatta ne yapıyorsanız onu sanal olarak yapabilirsiniz. Burada Metaverse benzer bir dijital evren olmayı planlıyor. 

Metaverse Ne Zaman Hayata Geçecek? 

Facebook Reality Labs başkanı Andrew Bosworth, “Bu ürünlerin çoğu yalnızca önümüzdeki 10-15 sene içinde tam olarak uygulanacaktır” dedi. “Snow Crash” tarzı çevrimiçi dünyayı çalışır duruma getirmek için üstesinden gelinmesi gereken birçok teknik engel olduğunu belirtti. 

Metaverse Coin 

Metaverse Nedir? 
Metaverse Nedir?

Facebook’un adını Meta olarak değiştirmesinden ve Metaverse olarak da bilinen karma evrene büyük yatırım yapacağını açıklamasından sonra Metaverse’e olan talep de önemli ölçüde arttı. Bu nedenle birçok kişi “Metaverse nasıl edinilir?” diye sormaya başladı. 

Metaverse, tıpkı Bitcoin ve diğer altcoinler gibi kripto para borsalarından satın alınabilir. Metaverse’i Binance başta olmak üzere birçok global borsadan satın alabilirsiniz. Bazı popüler Metaverse projeleri şunlardır: 

  • Axie Infinity (AXS) 
  • Decentraland (MANA) 
  • Starlink (Starl) 
  • The Sandbox (SAND) 
  • Aavegotchi (GHST) 
  • Ufo Gaming (UFO) 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Metaverse Nedir? 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin