Neft Nedir?
Neft Nedir?

Neft Nedir?

Neft nedir? sorusu TRT ekranlarında yayınlanan Alparslan Büyük Selçuklu dizisi nedeniyle gündeme gelmiş ve araştırılmaya başlanmıştır.

Alparslan Büyük Selçuklu dizisi nedeniyle gündeme gelen neft kelimesinin anlamı internet ortamında araştırılmaya başlanmıştır. Bizde yazımızda neft nedir? Sorusuna yanıt vererek, okuyucularımızın merakını gidermeye çalışacağız.  

Neft Tanımı 

Neft Nedir?
Neft Nedir?

Organik maddelerin ayrışmasından sonra ortaya çıkan ve yanıcı olan sıvıların pek çoğuna neft adı verilmektedir. Birden fazla anlamı olan kelime TRT 1 ekranlarında yayınlanan Alparslan Büyük Selçuklu dizisinden sonra iyice merak edilir olmuştur. 

Latincede taş anlamına gelen “petra” ile yağ anlamına gelen “oleum” kelimelerinden türemiştir. Petrol, neft ya da yer yağı, hidrokarbonlardan meydana gelmiş, sudan daha yoğun kıvamlı, koyu renkli, arıtılma işlemine tabii tutulmamış, kendisine has kokusu olan, yer altından çıkarılmış doğal yanıcı mineral bir yağdır. 

Petrol çeşitlerinden elde edilen bir çeşit madensel yağa ve organik maddelerin ayrışmasından sonra ortaya çıkan yanıcı sıvılara da neft denilmektedir.  

Ham petrolün buharlaştırma işleminde damıtılmasıyla elde edilen neft; kuru temizlemede, kauçuk eritmede, suni gaz yapımında ve bazı küçük fırınlarda yakıt olarak kullanılmaktadır. Saf neft bir alevle karşılaştığında şiddetle patlar ve tutuşur. 

Farsçada neft kelimesi petrol anlamına gelirken, kelimeye nispet eki getirilerek oluşturulan nefti kelimesi ise petrol rengi ve koyu koyu yeşil anlamında kullanılmaktadır. Nefti, tekstil, dekorasyon gibi sektörlerde sıklıkla kullanılan bir renktir. 

Neft kelimesi ilk kez, 1500 yılından önce Kıpçak Türkçesi Sözlüğünde yer almıştır. 

Listemakale.com

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Neft Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin