Mezura Nedir? 
Mezura Nedir? 

Mezura Nedir? 

İlk defa mezura kelimesini duyan kişiler için; mezura nedir? Metre ile arasındaki fark nedir? Mezura ne işe yarar gibi sorulara cevap vereceğiz. 

Günümüzde uzunluk ölçmek adına kullanılan farklı farklı araçlar vardır. Bu araçlardan biri de mezuradır. Mezuranın ne olduğu ile ilgili zaman zaman bazı kişiler tarafından araştırılma yapılmaktadır. İlk defa mezura kelimesini duyan kişiler için; mezura nedir? Metre ile arasındaki fark nedir? Mezura ne işe yarar gibi sorulara cevap vereceğiz. 

Başlangıç ve bitiş noktalarında metal bir parça bulunan, terzilikte ölçü almak için kullanılan ve genellikle 1,5 metre uzunluğuna sahip şerit metreye mezura denir. Plastikten ya da kumaştan elde edilen ve esnek yapıya sahip metreler için mezura kelimesi kullanılır. Mezuraların bir yüzünde cm, diğer yüzünde ise inç göstergesi mevcuttur. 

Mezura ile Metre Arasındaki Fark Nedir? 

Metre ve mezura sıklıkla karıştırılan konulardan biridir. Metre bir ölçü birimi olup mezura bir ölçü aletidir. Daha çok terzilikte ya da beden ölçümlerinde kullanılır. İnşaat gibi alanlarda kullanılan yine uzunluk ölçmeye yarayan aletin adı da metredir. 

Mezura Nasıl Kullanılır? 

Mezura Nedir? 
Mezura Nedir?

Ölçüm sırasında kumaşı her zaman düz bir yüzeye eşit şekilde yayın. Metal uç kumaşın bir tarafına yerleştirilmelidir. Giysileri ölçerken, dikiş ve kat mesafeleri gibi küçük ölçümleri kaçırmamak doğru sonuç elde etmek için önemlidir. Ölçüm yaparken şerit metrenin sıkı olduğundan emin olmak gerekir. Şerit metre gevşekse, ölçüm yanlış olabilir.  

Listemakale.com

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mezura Nedir? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin