Nasıl Büyükelçi Olunur? Maaşları ve Görevleri Nedir?
Nasıl Büyükelçi Olunur? Maaşları ve Görevleri Nedir?

Nasıl Büyükelçi Olunur? Maaşları ve Görevleri Nedir?

Diplomatik alanlarda kariyer yapmak isteyenler yüksek kariyeri ve büyükelçi maaşları nedeniyle, nasıl büyükelçi olunur? ve meslekle alakalı konularda çeşitli sorulara cevap aramaktadırlar. Diplomatik ilişkiler yürütmek ve iki ülke arasındaki ekonomik bağların pozitif yönde yönlendirilmesi konusunda görevler yapan büyükelçiler, büyük sorumluluklar almaktadırlar.

Görev itibari ile büyükelçiler vatandaşı oldukları ülkenin temsilciliğini, görevli oldukları ülkede sürdürürler. Devlet başkanı tarafından atanan büyükelçiler, görevli bulunduğu ülke başkanına götürdüğü itimatnameyi (referans mektubu gibi düşünülebilir) sunarlar ve görevlerine tören ile başlamış olurlar.

İki ülke arasında pozitif yönde ilişkiler kurmakla görevli olan büyükelçiler, sürekli yurtdışı seyahatler yapmaktadırlar. İkili ilişkilerde başarı ve yabancı dil düzeylerinin yüksek olması, büyükelçiler için mutlak olması gereken özelliklerdir.

Nasıl Büyükelçi Olunur? Maaşları ve Görevleri Nedir?
Nasıl Büyükelçi Olunur

Nasıl Büyükelçi Olunur?

Büyükelçi olarak kariyer yapabilmek için öncelikle üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümlerinden olan, kamu yönetimi, siyaset bilimi, ekonomi, uluslararası ilişkiler veya tarih okuması gerekmektedir. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılacak öneri ile cumhurbaşkanı tarafından atanan büyükelçilerin, geçmiş yıllarda KPSS sınavına girmeleri şartları vardı. Ancak şu anda sadece cumhurbaşkanı tarafından atanmaktadırlar.

Türkiye’nin farklı bir ülkede üst düzey temsilciliğini üstlenecek olan büyükelçilerin, kendilerini her anlamda çok iyi geliştirmiş olmaları gerekir. İyi bir diplomatik dile sahip olmak, aranan en önemli özelliklerden biridir. Bu yüzden henüz yeni Mezun olmuş tecrübesiz birini doğrudan bu göreve atamak yerine, genellikle bürokraside tecrübe kazanmış adaylar tercih edilir.

Kişinin öncelikle farklı kurumlarda kendini geliştirmiş ve tecrübe edinmiş olması önemlidir. Ekonomi, politika ve siyasal kurumlarda görev alarak bu konuda mutlak surette tecrübeleri ile diğer adayların önüne geçebilmektedir.

Alınan eğitimde aranan bir diğer şart ise üst düzey yabancı dildir. İnsan ilişkilerinin ön planda geldiği büyükelçilik mesleğinde, görev alınan ülkenin dilini en iyi şekilde konuşmak aracısız olarak iletişimde de avantaj sağlayacaktır.

Büyükelçilerde Bulunması Gereken Vasıflar

  • Vatandaşı olduğu ve görev yaptığı ülkeler arasında köprü görevi gören büyükelçilerin, girişimci ruhu ve liderlik vasıfları taşıması beklenir. Görevde başarı için çözüm odaklı olmak ve büyük bir kitleyi yönlendirme başarısını da göstermesi istenir.
  • Pozitif yönlü diplomasi ile birlikte iki ülke arasında yaşanacak en ufak sıkıntıda köprü görevini üstlenerek, en minimum seviyede sorunu halletmesi gerekmektedir.
  • Görev aldığı ülkede yaşayan, kendi vatandaşlarımız için de herhangi bir sorunda yardımcı olmak ve mülteci sorunuyla da baş etmesi gerekmektedir.

Büyükelçilerin Görevleri Nelerdir?

  • Bir ülkenin farklı bir ülkedeki en üst düzey temsilcisi statüsünde bulunan büyükelçilik görevi yani diplomatlıktır. Görevli bulundukları ülkede vatandaşı oldukları ülkenin devlet yöneticisini temsil etmekle yükümlüdürler.
  • Devlet başkanının hazırlamış olduğu güven mektubunu görev yapacağı ülkenin başkanına törenle takdim etmesi ile birlikte göreve başlamış olurlar.
  • Askeri, toplumsal, ekonomik, siyasi anlamda ilişkilerin geliştirilmesi için çalışmakla görevlidir.

Şu anda ülkemizin farklı ülkelerde 119 adet büyükelçiliği bulunmaktadır. Ülkemizde ise diplomatik olarak 124 adet halihazırda büyükelçilik bulunmaktadır. Ülkemizdeki büyükelçiliklerin tamamı başkent Ankara da bulunmaktadır.

Büyükelçi Maaşları Ne Kadar?

Nasıl Büyükelçi Olunur? Maaşları ve Görevleri Nedir?
Büyükelçi Maaşları Ne Kadar?

Üstlenmiş oldukları sorumluluklar düşünüldüğünde bu görevde yer alan kişiler iyi derecede maaş ve imkanlardan faydalanmaktadırlar.

Büyükelçi maaşları genellikle bulundukları ülkenin para birimi ve özellikle de dolar ile yapılmaktadır. Bu yüzden görev alınan ülkenin ekonomik şartları, maaşların belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Memurlukta hizmet yılı ve çalışılan ülkeye göre büyükelçi maaşları en düşük 3.500 dolar ile 7.000 dolar arasında değişmektedir.

Nasıl büyükelçi olunur? Büyükelçi maaşları ne kadardır? gibi merak ettiğiniz meslekler ve maaşları hakkındaki yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Nasıl Büyükelçi Olunur? Maaşları ve Görevleri Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin