SEO Uzmanı Nedir? SEO Uzmanı Maaşları
SEO Uzmanı Nedir? SEO Uzmanı Maaşları

SEO Uzmanı Nedir? SEO Uzmanı Maaşları

SEO uzmanı nedir? SEO uzmanı maaşları sorusu son zamanlarda özellikle dijital ortamda çalışmak isteyen kişiler tarafından merak ediliyor. Günümüzde web sitelerinin tamamı Google başta olmak üzere diğer arama motorlarında da ilk sıralarda yer almak için büyük çaba sarf ediyor. Bu çalışmaları ise tek başına yapmak ne yazık ki mümkün değildir. Bu sebeple bir uzmandan yardım alınmasında fayda vardır. İşte bu noktada devreye Seo uzmanları giriyor.

SEO uzmanları, sizin web sitenizi Google dahil tüm arama motorlarında uygun görünüme kavuşturmak adına gerekli çalışmaları sağlıyor. Bu çalışmaları da raporlarla ve trafik analizleriyle site sahiplerine sunuyor.

SEO Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

SEO uzmanlığı aslında tek bir alanda ele alınmıyor. Fakat bu meslek dalı altında farklı uzmanlıklara sahip olan kişiler var. Bunun yanı sıra Seo işlemlerinin tümünde uzman olan kişiler de bulunuyor. Peki Seo uzmanı görevleri nelerdir?

  • Ön analiz

 Bir uzmanın işleyiş sürecini şekillendirebilmesi noktasında, öncelikle ön analiz yapması gerekiyor. Ön analiz süreci ise; rakip analizi, anahtar kelime yani keyword araştırması, swot analizi ve mevcut trafik analizi gibi işlemleri kapsar. Bu ön analiz çalışmaları aynı zamanda projenin gidişat durumunu ortaya çıkarır. Böylece başarılı sonuca ne zaman ulaşılacağı hakkında da bilgi sahibi olmanızı sağlıyor. Fakat alanında ne kadar uzman olursa olsun, Seo uzmanları başarıya ulaşma konusunda hiçbir zaman net bir tarih veremez.

  • Seo teknik analizi

Web sitelerinin arama motorları listelerinde yer alabilmeleri için, gerekli teknik analizlerin yapılmış olması gerekiyor. Eğer arama motorlarındaki listelenmelerde sorunlar yaşanıyorsa muhtemelen ortada bir sıkıntı vardır. Seo uzmanları ise bu noktada oluşan hatalı ve eksik durumları tespit ederek yazılım uzmanlarına vermek üzere raporlar.

  • Kullanıcı deneyim analizleri

 Kullanıcıların girmiş oldukları web sitelerinden memnun bir şekilde ayrılmaları, arama motorları açısından son derece olumlu bir durumdur. Kullanıcı deneyim analizlerin bazı noktalar ön plana çıkıyor. Bu noktalar; sayfada kalma süresi, yazının okunurluk durumu, mobil cihazlara uyumlu olması, sayfanın hızı, dil şekli, akılda kalacak URL kullanımları ve resimler şeklinde sıralanabilir.

  • İçerik analizi

 İçerik analizleri, bir web sitesini oluşturan en temel unsurlardan biridir. Bu içeriklerin konusu değişiklik gösterebilir. SEO çalışmaları, içeriklerin daha kaliteli bir hale gelmesinde büyük rol oynuyor. Fakat içerikleri kullanıcı faydası yerine sadece arama motoru amacıyla oluşturmak sağlıklı bir durum değildir.

  • Performans raporlama

 SEO konusunda yapılmış olan bütün çalışmaların raporlama süresi, performans raporlama sürecini kapsıyor. Bu raporlar haftalık ya da aylık şekilde düzenleniyor. Sonrasında gerekli incelemeler yapılarak sunum raporları hazırlanıyor.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

 SEO uzmanı olabilmek için bu alanda eğitimlere katılım sağlayarak sertifika alınabiliyor. Bu meslekte uzmanlaşabilmek için sektörde faaliyet gösteren ajanslarda stajyer olarak çalışabilirsiniz. Ya da ilk etapta bir web sitesi kurarak işe koyulabilirsiniz. Bunun için arama motorlarını analiz edip bir yandan da sektörle ilgili yenilikleri takip etmeniz gerekiyor. Ayrıca SEO araçlarını da kapsamlı bir şekilde kullanabilmeniz önem taşıyor.

Seo Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

SEO uzmanı maaşları aslında kişilerin deneyimine göre şekil alıyor. Ortalama olarak maaşlar 3.500 TL ile 10.000 TL arasında değişiklik gösteriyor. Sektörle ilgili hizmet veren ajanslara çalışan bir SEO uzmanı ortalama 4.500 TL civarı maaş alıyor. Tam zamanlı çalışan SEO uzmanlarının yanı sıra freelance olarak çalışan uzmanlar da vardır. Bu kişiler ise yaptıkları hizmete göre ücret alıyor.

Seo Uzmanı İçin İş İmkanları Nelerdir?

 Bir SEO uzmanının çalışabileceği alanlar son derece geniş bir yelpazeye sahiptir. Bunun temel nedeni ise; günümüzde pek çok işin dijital ortamda yapılmasıdır. Artık pek çok firma, sektörle ilgili hizmetlerini internet aracılığıyla almayı tercih ediyorlar. Hal böyle olunca SEO uzmanlarına de geniş bir çalışma alanı doğuyor. SEO uzmanı nedir? SEO uzmanı maaşları hakkında detaylı bilgi sahibi olan birçok kişi bu meslekte uzmanlık kazanmaya çalışıyor.

Bir SEO uzmanı dilerse, sektörde hizmet veren ajanslardan birinde tam zamanlı olarak çalışabilir. Dilerse de kendi evinden kendi imkanlarıyla freelance olarak hizmet verebilir.

Sektör fark etmeksizin günümüzde SEO uzmanlarına sık sık ihtiyaç duyuluyor. Özellikle yetişmiş personele duyulan ihtiyaç oranı her geçen gün artış gösteriyor. Pozisyon bulunması sayesinde uzmanlar da kendilerine daha rahat iş bulabiliyorlar. Doğru adımları uygulayarak ve gerekli eğitimleri alarak, siz de sektörde SEO uzmanı olarak çalışma sağlayabilirsiniz.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
SEO Uzmanı Nedir? SEO Uzmanı Maaşları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin