Nasıl Üroloji Uzmanı Olunur? Ürolog Maaşları

Tıp alanında önemli mesleklerden biri olan üroloji uzmanlığı, uzun bir tıp eğitimi gerektirmektedir. Bu alanda kariyer yapmak isteyenlerin sormuş olduğu nasıl üroloji uzmanı olunur?. Ürolog maaşları ne kadar? ve görevleri gibi ihtiyaç duyabileceğiniz soruların cevabını, yazının devamında bulabilirsiniz.

Üroloji Uzmanı Nedir?

Kadın ve erkek üreme organlarında bulunan çeşitli enfeksiyon ve hastalıkların teşhis ve tedavisinde rol oynayan ve tedavi aşamasında ameliyatları gerçekleştiren kişiler olup, ürolog olmak için ciddi bir tıp eğitimi alınması gerekmektedir.

Nasıl Üroloji Uzmanı Olunur?

Üroloji uzmanı olabilmek için, adayların en az 6 yıl tıp fakültesi okumaları gerekir. Ancak uzman statüsü kazanabilmek için sadece bu eğitim süreci yeterli değildir. 6 yıllık tıp fakültesi eğitiminin ardından adaylar, 5 yıl ilgili hastanelerde asistan doktor olarak görev yaparlar.

Asistan doktorluk görevini tamamlayan kişiler uzmanlık sınavına girip başarı sağladıktan sonra, ardından 2 yıl uzman doktor yardımcısı olarak bir üroloji uzmanının yanında yardımcı olarak görev yaparlar. İki yılın ardından adayın üroloji uzmanı unvanı kazanması mümkündür.

Gerek eğitim sürecinin fazla olması ve gerekse genel itibarıyla zor bir meslek olması sebebiyle, bu mesleği icra edecek kişilerin gerçekten alana meraklı olmaları gerekir. Ancak tüm bu eğitim süreçleri tamamlandığında ürolog maaşları, alınan eğitime değecek seviyededir.

Üroloji Uzmanlarının Görevleri Nelerdir?

Üroloji uzmanları görev aldıkları hastanede çeşitli sorumlulukları üstlenirler. Bunlardan bazıları şunlardır;

  • Erkek ve kadın üreme sistemi üzerindeki problemlerin teşhis ve tedavisi için gerekli muayeneyi yaparlar.
  • Böbrek taşı, prostat ve bölgeye yakın rahatsızlıkların tedavisinde de ürologlar önemli sorumluluklar üstlenirler.
  • Hastaya medikal ve cerrahi tedavinin uygulanması, üroloji uzmanlarının sorumlulukları arasındadır.
  • Hastanın farklı risklerden korunması ve hastalığının en iyi şekilde atlatılması için gerekli adımların atılması gerekir.
  • Prostat ameliyatı işleminin yapılması da ürolog görevleri arasındadır.
  • Özellikle erkeklerde kısırlık tedavisinin yürütülmesinde üroloji uzmanlarına büyük görevler düşer.
  • Kendisine başvuran hastaların mevcut rahatsızlıklarını muayene ederek hasta ve hasta yakınlarına anlaşılır bir şekilde bilgi vermek, ürologların çalışma ortamındaki görev ve sorumlulukları arasında yer almaktadır.
  • Meslek etiğine uygun koşullarda davranmak ve özel yaşamına da bunu yansıtmak, uzmanların üzerinde durması gereken konulardan biridir.
  • Stres ve duygu gibi olumsuz etkileyebilecek soyut etkenlerle başa çıkma yetisinin yüksek olması gerekir.

Üroloji Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Türkiye ortalamasına göre üroloji uzmanı maaşları, yüksek seviyededir. Ancak henüz mesleğine yeni başlamış olan uzmanın ortalama maaşı 9.000 TL civarındadır. Mesleğinde belirli bir seviyeye kadar tecrübe edilmiş ve memurluk hayatında derece almış uzmanların maaşı 15.000 TL dolayında olurken, tam anlamıyla uzman ürolog olarak görev yapan üroloji uzmanı maaşları 30 bin TL’ye kadar çıkmaktadır. Bu fark doktorun çalışmış olduğu kurum ve meslek hayatındaki pozisyonuna göre değişmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Nasıl Üroloji Uzmanı Olunur? Ürolog Maaşları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin