Nilüfer Kimdir? Nilüfer’in Hayatı

Sanat dünyasında bilinen adıyla Nilüfer veya gerçek ismiyle Nilüfer Yumlu, söz yazarlığı ve ses sanatçılığının yanı sıra yapımcı kişiliği ile de bilinir. Nilüfer’in hayatı belirli bir yaştan sonra müzik ile iç içe geçmiş, sanat dünyasının tanınan isimlerinden biri haline gelmiştir.

Şarkıcı Nilüfer Kimdir?

Nilüfer kimdir? Sorusuna kısaca cevap verecek olursak; Nilüfer 31 Mayıs 1955 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiş söz yazarı, Türk pop müziği sanatçısı ve aynı zamanda yapımcıdır.

Yazmış olduğu şarkı sözlerinin yanı sıra kendi naif sesi ile söylediği şarkılar ile Türk müziğinin bir döneme damga vurmuş efsaneleri arasında yer alan sanatçı, evlilikleri ile de bir dönem konuşulmuştur. Ermeni olup olmadığı hakkında gereksiz söylentiler olmuş olsa da kendisi siyasetin çamuruna batmamış, siyasi kimliğini öne çıkarmadan eserler bırakmaya gayret etmiş bir isimdir.

Kısaca Nilüfer’in Hayatı

İstanbul Cihangir doğumlu olan sanatçı, 31 Mayıs 1955 tarihinde dünyaya gelmiş ve 2021 yılı itibariyle 65 yaşına gelmiştir.

Annesi Lütfiye Hanım babası ise Cemil Bey olup, babasının yapmış olduğu üçüncü evliliğinden olma çocuğudur. Gülsevin, Tevfik ve Orhan adında üç kardeşi daha bulunmakta olan sanatçının, henüz çocukken astıma yakalandığı bilinmektedir. Annesi Türk sanat müziği söylerken, babası da evde piyano çalması nedeniyle müziğe olan merakı çocukluktan başlamıştır.

Firüzağa İlkokulunda eğitimini tamamlarken katıldığı sınavla İtalyan Ortaokulu’nu kazanarak orta ve lise eğitimini burada tamamladı.

Kariyerine Başlangıcı

“Sensiz Yıllarda” adındaki şarkıyla 1970 yılında öğrenciyken Altın Ses yarışmasına katılmış ve bu yarışmayı kazanmıştır. Nilüfer için bu yarışma sonucu önemli olmuş ve asıl dönüm noktası olan “Kalbim Bir Pusula” 45’liğini çıkardığı 1972 yılındaki çıkışının zeminini hazırlamıştır. Ardından “Dünya Dönüyor” tam anlamıyla çıkışı olmuştur.

Sonraki birkaç yıl içerisinde de “Of Aman Aman”, “Oh Ya” ve “Kim Arar Seni Kim Arar” gibi parça ve 45’likleri ile tam manasıyla popüler bir sanatçı olmayı başarmıştır.

1978 yılında ise Grup Nazar ile birlikte Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmak için Türkiye Finaline kalmış ve “Sevince” adlı şarkıyla yarışmada 18’inci sırada yer alabilmiştir. Bu süreçten sonrada sanatçı birçok söz yazmış ve albüm çıkarmıştır.

Özel Hayatı ve Evlilikleri

Sanatçı 1974 yılında bir birliktelik yaşamış ve kendisi gibi müzisyen olan Rıza Silahlıpoda ile nişanlanmıştır. Ancak bu ilişki uzun sürmemiş ve ayrılmıştır. Ardından 3 yıl kadar sonra yapımcı olan Yeşim Giresunlu ile evlenmiş ve 4 yıl sonra 1981 yılında boşanmıştır.

Çetin Akcan ile 1984 yılında evlenen ve 1986 yılında bu evliliğinden de boşanan Nilüfer’in çocuğu olmayıp, 2000 yılında kızı olan Ayşe Nazlı’yı evlat edinerek çocuk özlemini gidermiştir.

Nilüfer’in Popüler 45’lik ve Albümleri

Sanatçı Nilüfer hayatı boyunca 30’dan fazla albüm çıkarmış, aynı zamanda yine 40’a yakın 45’likleri ve teklileri bulunmaktadır. Sanatçının en popüler albüm ve 45’liklerinden bazıları şunlardır;

Dünya Dönüyor – 1973

Al Beni Çal Beni – 1974

Of Aman Aman – 1976

Kim Arar Seni? – 1977

Sensiz Olmaz – 1982

Geceler – 1987

Ne Masal Ne Rüya – 1997

Olur Mu Olur Mu? – 2003

Kendi Cennetim – 2015

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Nilüfer Kimdir? Nilüfer’in Hayatı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin