Part Time Garsonluk Ek İş İmkanları Nelerdir?
Part Time Garsonluk Ek İş İmkanları Nelerdir?

Part Time Garsonluk Ek İş İmkanları Nelerdir?

Part time garsonluk, gün içerisindeki belli saatlerde garson olarak çalışmak anlamına gelir. Tam zamanlı garsonluk ile arasındaki tek fark çalışma süresidir. Tam zamanlı olarak hizmet veren garsonlar bir işletmede gün boyu bulunmak ve müşteri taleplerini karşılamakla yükümlüdür. Part time yani yarı zamanlı garsonluk ise işletmenin mesai sürecinin yalnızca bir kısmında çalışmak anlamına gelir.

Tam zamanlı ve yarı zamanlı işler kıyaslandığında, doğal olarak part time seçeneklerin daha rahat olduğu söylenebilir. Fakat bu çalışma düzeni çoğunlukla öğrencilere uygun olduğu gibi, ücretleri de tam zamanlı işlere göre daha düşüktür.

Lise ve üniversite öğrencilerinin değerlendirebileceği yarı zamanlı iş imkanları kafe garsonluğu ve restoran garsonluğudur. Büyük çaplı işletmeler sadece profesyonel çalışan istihdam ettiği için, öğrencilerin iş sahibi olabileceği yerler küçük çaplı işletmelerdir. Yeni açılan ve ucuz iş gücüne ihtiyaç duyan pek çok kafe, restoran, nargile salonu mevcuttur. Öğrenciler, iş başvurusunda bulunurken yeni işletmeleri göz önüne alabilir. Ayrıca her işletmenin yarı zamanlı elemana ihtiyaç duymayabileceği unutulmamalıdır.

Part Time Garsonluk Avantajları Nelerdir?

Yarı zamanlı olarak bir mekanda garsonluk yapan kitlenin büyük bölümü öğrencilerden oluşur. Öğrencilerin genç yaşta iş tecrübesine sahip olması, çeşitli avantajlar meydana getirir. Öğrencilik yıllarında part time çalışmanın sağlayabileceği faydalar şunlardır:

  • Part time garsonluk İstanbul, Ankara, Adana, Urfa gibi pek çok yerde yaygın bir meslektir. İnsanların gıda sektörüne olan yoğun talebi, iş bulmanızı ve bu işi meslek olarak edinmenizi kolaylaştırır.
  • Öğrencilik sırasında bir meslek edinmeniz sorumluluk bilincinizi artırabilir. Günün belli saatlerinde okul dersleriyle meşgul olurken, kalan saatlerde çalışmanız gelecekteki iş hayatınıza katkı sağlayabilir.
  • Çalışarak kendi harçlığınızı elde edebilirsiniz. Ailenize yük olmadan okul masraflarını karşılayabilmeniz, bu meslek dalı ile mümkündür.
  • Yeni iş deneyimleri sayesinde sosyalleşebilirsiniz. Yeni iş arkadaşlarınız çevrinizin genişlemesine yardımcı olur.
  • Yarı zamanlı işler, kısa mesai sürelerine sahiptir. Yorucu bir meslek olan garsonluğu daha zahmetsiz seviyede yapabilmeniz kolaylık sağlar.

"<yoastmark

Part Time Garsonluk Dezavantajları Nelerdir?

Birbirinden farklı her meslek gibi, yarı zamanlı garsonluk da çeşitli dezavantajlara sahiptir. Fakat mesleklerin sahip olduğu dezavantajlı durumlar, sizleri çalışmaktan alıkoymamalıdır. Part time mesai ile garsonluk yapanların karşılaşabileceği problemlerden birkaçı şöyledir:

  • Yarı zamanlı çalıştığınız için, tam zamanlı mesai yapan iş arkadaşlarınız sizi kıskanabilir. Bu durum muhtemelen, kademeli çalışanların kendi işlerini size yüklemesiyle sonuçlanır.
  • Yeni açılmış olan işletmelerin kazancı çoğunlukla düşüktür. İş bulabilmenizin en kolay olduğu yeni kafeler ve restoranlarda beklediğiniz maaşı almanız zor olabilir.
  • Part time garsonluk İzmir, Antalya, Mersin, Muğla gibi turistik şehirlerimizde yoğunlukla yapılan bir iştir. Eğer büyük şehirlerde yaşıyorsanız, iş bulma imkanınız düşük sayılabilir.
  • Daha önce hiç garsonluk yapmamış olanlar veya herhangi bir iş deneyimi bulunmayanlar sık sık iş kazaları yapabilir. Tepsi düşürme, müşteriye çarpma, servis yaparken heyecanlanarak yiyeceği veya içeceği masaya dökme bunlar arasında yaygındır. Fakat acemiliklerin normal olduğu ve zaman içinde atlatılabileceği unutulmamalıdır.
  • Part time işlerde çoğunlukla kısa süreli istihdam mevcuttur. Bir yerde yarı zamanlı iş bulduysanız, yıllar boyu orada çalışabilmeniz muhtemel değildir.

Part Time Garson Maaşları Ne Kadardır?

Part time garsonluk, ücretlerin yüksek olmadığı bir iştir. Fakat bu konuda belirleyici olan şey, çalıştığınız yerin büyüklüğü ve işlekliğidir. Özellikle tatil bölgelerindeki büyük restoranlarda garson maaşları yüksektir. Ayrıca part time garson maaşları, tam zamanlı garsonların aldığı maaşı geçmez.

"<yoastmark

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Part Time Garsonluk Ek İş İmkanları Nelerdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Liste Makale ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin